Kako se pripremiti za menopauzu? Evo što kažu stručnjaci i poznata pjevačica

Kako se pripremiti za menopauzu

U prostorijama Poliklinike Aviva održan je panel “Zdravljak” na temu “Jesu li 60-e nove 40-e? Razgovaramo otvoreno o menopauzi“.

Stručnjaci iz Poliklinike Aviva govorili su o ženskom zdravlju i promjenama kroz koje žene prolaze u menopauzi te kako se s istima nositi.

Uz sugovornike Jamina Kashwu, dr. med., spec. opstetricije i ginekologije, subspec. humane reprodukcije, Lea Žagara, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije, subspec. uroginekologije i Martinu Štrk, mag. psihologije, “Zdravljaku” se pridružila i gošća – Zdenka Kovačiček, koja je govorila o vlastitom iskustvu.

Zdravljak
FOTO: Nova Studio/Pavao Bobinac

Fiziološke promjene u menopauzi

Menopauza se dijagnosticira kada liječnik dobije informaciju da pacijentica nije imala menstruaciju više od godinu dana.

No, dr. Kashwa je istaknuo i druge pokazatelje:

Što se tiče nekih laboratorijskih nalaza, ono što možemo vaditi su FSH i LH. To su hormoni koji kontroliraju rad jajnika. Ako su njihove razine povećane, to znači da je nastupila menopauza.

Također, u laboratorijskoj dijagnostici u obzir se uzima i TSH (hormon štitnjače), zato što funkcija same štitnjače (bez obzira na to radi li prejako ili preslabo), može alterirati funkciju jajnika i tako imitirati samu menopauzu.

Jamin Kashwa
FOTO: Nova Studio/Pavao Bobinac

Dr. Kashwa je objasnio:

Hormonalna promjena koja direktno utječe na ginekološke promjene u samoj menopauzi je prvenstveno smanjenje koncentracije estrogena koji djeluje na više fronta. Njegova funkcija nije samo da djeluje na kvalitetu tkiva ginekološkog sijela, sluznice, odnosno žlijezde, već djeluje imunomodulatorno na čitav krvožilni sustav te neurotransmisiju, odnosno zdrav prijenos signala unutar živčanog sustava.

Dr. Kashwa je naglasio da je važno usvojiti prehranu bogatu vlaknima i nezasićenim masnim kiselinama te uz to izbjegavati stresne situacije koje izazivaju vazomotorne simptome i redovito vježbati.

Dodao je:

Što se tiče medikamentozne potpore, provodi se hormonsko nadomjesno liječenje, ali na tržištu postoje i nehormonski pripravci.
Martina Štrk
FOTO: Nova Studio/Pavao Bobinac

Utjecaj na emocionalno i psihičko stanje žena

Menopauza svakako utječe i na emocionalno stanje žena, budući da se radi o nizu biokemijskih promjena koje mogu za posljedicu imati emocionalne smetnje, poput promjene raspoloženja, iritabilnosti i teškoća u pažnji i koncentraciji. Osim toga, važno je u obzir uzeti i širi kontekst u kojem se promjene događaju.

Govorimo o dobi od 50. nadalje u kojoj se događaju promjene obiteljske dinamike, promjene na poslu i u profesionalnoj ulozi, što sve utječe na dinamiku i efikasnost u svakodnevici.

Psihologinja Štrk je tu istaknula:

Učinkoviti mehanizmi suočavanja s emocionalnim smetnjama, npr. anksioznošću ili sniženim raspoloženjem, mogu biti strategije rada na vlastitim očekivanjima i stavovima. Za početak bismo trebali ispitati koja su to aktualna očekivanja koja imamo od nadolazećeg perioda života – kao što je npr. gubitak svoje reproduktivne uloge i što to govori o meni kao ženi. Ako su ti stavovi toliko negativni, treba ih pokušati konfrontirati, što iskustvima drugih žena, što kroz nekakvo informiranje putem edukativnih panela poput Zdravljaka i dijeljenjem iskustva s drugim ženama.

Dodala je:

Podrška je važna u svakom trenutku života, posebice u onima gdje se možda suočavamo s nekom stigmom ili sramom, kao što je period ulaska u menopauzu o kojem žene ne govore često. Zbog toga je važno raditi upravo suprotno od toga – pričati i razbijati stigmu.
Zdenka Kovačićek
FOTO: Nova Studio/Pavao Bobinac

“Nisam imala problema s prelaskom u menopauzu”

Pjevačica Zdenka Kovačiček podijelila je sa sudionicima Zdravljaka da nije imala probleme s ulaskom u menopauzu:

Zahvaljujući pozivu iz Poliklinike Aviva imam priliku nešto o tome reći jer sam možda primjer osobe koja nije imala problem s prelaskom u menopauzu. Možda je to zbog moje profesije koja dovodi čovjeka u drugačije životne faze ili situacije, potpuno drugačije nego kod drugih žena koje žive svakodnevni život – odgajaju djecu, idu na posao i sl.

Dodala je:

Mi glazbenici smo stalno na putu, stalno u nekakvoj akciji i na turnejama, i vjerojatno je to bio razlog što nisam imala vremena ni razmišljati o tome događa li se nešto sa mnom, jer su ta moja događanja na sceni i oko scene i odgoj moje kćeri bili puno važniji. S obzirom na to da nisam osjetila da doživljavam menopauzu, vjerojatno sam imala i stresova i nekih čudnih situacija s mojom psihom i fizičkim stanjem, ali sam uvijek to pripisivala svojem poslu i profesiji. Bila sam strašno aktivna i zaposlena, stalno u pokretu i o drugim stvarima jednostavno nisam razmišljala.

Kovačiček je ženama koje se bore s prelaskom u menopauzu poručila:

Mislim da ne trebaju biti zabrinute jer je to normalna stvar u životu svake žene. Savjetujem im da manje o tome razmišljaju, da to ne uzimaju kao nekakav problem. Smatram da je to najnormalniji životni period i da bi trebale razmišljati o lijepim stvarima koje ih okružuju.
Menopauza svakako utječe i na emocionalno stanje žena
FOTO: Nova Studio/Pavao Bobinac

Paneli poput “Zdravljaka” mogu biti od velike pomoći svim ženama koje su zabrinute zbog menopauze te ih educirati o svim potencijalnim izazovima kako bi prelazak u novu fazu života bio puno lakši. Ako ste i vi među njima, pomoć možete potražiti od stručnjaka u Poliklinici Aviva.

Nova StudioSadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Poliklinika Aviva po najvišim profesionalnim standardima.
Članak objavljen:

Saznajte više o menopauzi u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Nova Studio/Pavao Bobinac

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu