Udisanje mikroplastike povezano s ovim bolestima!

Mikroplastika je sveprisutna

Mikroplastika, sitne čestice plastike prisutne u svemu, od kozmetike do hrane i tekstila, sada se povezuje sa značajnim zdravstvenim rizicima, posebno kroz izloženost putem zraka.

Nedavno opsežno istraživanje, objavljeno u časopisu Environmental Science & Technology, analiziralo je gotovo 3.000 studija i otkrilo zabrinjavajuće veze između izloženosti mikroplastici i raznih zdravstvenih problema, uključujući rak debelog crijeva, probleme s plodnošću te respiratorne bolesti koje mogu povećati rizik od raka pluća.

Veličine od šest milimetara do samo jednog nanometra, mikroplastika je nusprodukt 460 milijuna metričkih tona plastike proizvedenih godišnje u svijetu – a predviđa se da će se taj broj gotovo utrostručiti do 2060. godine.

Ove čestice ulaze u ljudsko tijelo udisanjem, konzumacijom morske hrane ili pijenjem vode, objašnjava dr. sc. Nicholas Chartres, glavni autor studije i viši znanstveni suradnik Sveučilišta u Sydneyju, za Health.

Rezultati studije

Pregled je procijenio kvalitetu postojećih studija, od kojih su mnoge provedene na životinjama, i kategorizirao veze između mikroplastike i zdravstvenih učinaka kao “poznate,” “pretpostavljene,” “osumnjičene” ili “neklasificirane.”

Nalazi sugeriraju da se mikroplastika “sumnjiči” za štetan utjecaj na probavni, reproduktivni i dišni sustav, uz vjerojatnu povezanost s rakom debelog crijeva.
mikroplastika je nusprodukt 460 milijuna metričkih tona plastike proizvedenih godišnje u svijetu
FOTO: Shutterstock

Iako je većina studija provedena na životinjama, stručnjaci vjeruju da su rezultati relevantni za ljude zbog sličnih putova izloženosti.

Kako smanjiti izloženost mikroplastici?

Mikroplastika je sveprisutna i pojavljuje se u kozmetici, ambalaži, sintetičkim tkaninama, hrani, pićima, pa čak i u zraku. U zrak dospijeva iz različitih izvora, poput istrošenih guma, spreja i dima šumskih požara, a također se može nakupljati u ljudskim tkivima tijekom vremena.

Socioekonomski čimbenici mogu pogoršati rizike izloženosti, pri čemu su ugroženije populacije koje su izložene većem zagađenju mikroplastikom ili konzumiraju hranu pakiranu u plastiku.

Smanjenje izloženosti mikroplastici ostaje izazov. Iako pojedinci mogu smanjiti rizik biranjem svježih namirnica i izbjegavanjem sintetičkih materijala, potrebne su šire mjere. Dr. sc. Chartres i drugi istraživači naglašavaju potrebu za intervencijom, poput zabrane neesencijalne plastike i podrške proizvodnji nesintetičkih alternativa.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu