Kako mikroplastika može potaknuti debljanje?

mikroplastika može potaknuti debljanje

Mikroplastika, sitne čestice koje se nalaze u našoj hrani, kozmetičkim proizvodima, pa čak i u zraku, sve se više povezuju sa zdravstvenim problemima, uključujući bolesti srca, moždani udar, probavne probleme i rak.

Mikroplastika oponaša kortizol

Dokazano je da te čestice također mogu doprinijeti debljanju tako što utječu na kortizol, hormon stresa. Prema dr. Christopheru Thompsonu s Medicinskog fakulteta Harvard, mikroplastika djeluje kao hormonski disruptor tako što oponaša kortizol i druge hormone, što potencijalno dovodi do debljanja, osobito oko središnjeg dijela tijela, vrata i lica, kao i do visokog krvnog tlaka, prenosi WebMD.

Poznato je da kortizol igra ulogu u pretilosti, a mikroplastika koja se nalazi u visoko prerađenoj hrani poput čipsa i hrenovki može pogoršati problem. Dr. Angel Nadal, profesor fiziologije, za WebMD naglašava važnost razmatranja učinaka mikroplastike na endokrini poremećaj kada se gleda na metaboličko zdravlje.

Praćenje mikroplastike je izazovno, ali dr. Andrew West sa Sveučilišta Duke ističe potrebu za novim metodama za razumijevanje njihovog rastućeg utjecaja na zdravlje.

Objašnjava da koncentracije mikroplastike rastu, što otežava otkrivanje jer se razgrađuje na manje čestice.
Mikroplastika oponaša kortizol
FOTO: Shutterstock

Ograničavanje izloženosti mikroplastici

Iako je gotovo nemoguće u potpunosti izbjeći mikroplastiku, dr. Thompson savjetuje ograničavanje izloženosti izbjegavanjem zagrijavanja hrane u plastičnim posudama u mikrovalnoj pećnici, odabirom cjelovite hrane koja nije zamotana u plastiku i minimiziranjem upotrebe plastičnih boca za vodu i posuđa.

Također, napominje da neka rana istraživanja sugeriraju da bi probiotici mogli pomoći u uklanjanju mikroplastike iz tijela, ali ništa još nije dokazano.

Iako bisfenol A (BPA), kemikaliju koja se koristi u plastici, FDA smatra sigurnom u malim količinama, dr. Nadal ističe njegovu vezu s metaboličkim problemima kod životinja i moguću povezanost s pretilošću i dijabetesom kod ljudi. Dr. Thompson pak upozorava da oznake “bez BPA” nisu nužno sigurnije, budući da proizvođači često zamjenjuju BPA sličnim kemikalijama koje također ometaju hormone. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wairimu Davis, K. (2024). How Microplastics May Trigger Weight GainWebMD.
  2. Matei, A. (2023). Plastics touching our food may be making us gain weight. The Guardian.
  3. Kannan, K. i Vimalkumar, K. (2021). A Review of Human Exposure to Microplastics and Insights Into Microplastics As Obesogens. Front. Endocrinol., 12: 724989. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu