Poznati lijek za štitnjaču povezan s gubitkom koštane mase

levotiroksin povezan s gubitkom koštane mase

Nedavna studija je pokazala da levotiroksin, lijek koji se često propisuje za liječenje hipotireoze, može doprinijeti smanjenju koštane mase i gustoće kod starijih osoba s normalnom funkcijom štitnjače.

Istraživači sa Sveučilišta Johns Hopkins su proveli studiju na osobama starijima od 65 godina te su tijekom šest godina primijetili smanjenje ukupne koštane mase i gustoće. Ovi su rezultati predstavljeni na godišnjem sastanku Radiološkog društva Sjeverne Amerike 25. studenog 2024., ali još nisu objavljeni u recenziranom znanstvenom časopisu.

Ključni nalazi studije

Studija je obuhvatila 81 sudionika s tipičnim razinama tireotropina (TSH), pokazatelja funkcije štitnjače, koji su uzimali levotiroksin. Istraživači su ih usporedili s kontrolnom skupinom uparenom prema dobi, indeksu tjelesne mase (BMI), rasi i medicinskoj povijesti.

Koštana masa i gustoća mjerene su dvaput tijekom studije pomoću dual-energetske X-zrake apsorpciometrije (DEXA). Rezultati su pokazali da je levotiroksin, čak i kad je primijenjen u odgovarajućim dozama, povezan s nižom gustoćom kostiju, što otvara pitanje povećanog rizika od osteoporoze.

Levotiroksin i njegova primjena

Levotiroksin je jedan od najčešće propisivanih lijekova u SAD-u, osobito kod starijih osoba, jer disfunkcija štitnjače postaje češća s godinama. Dr. Sean Ormond, specijalist za anesteziologiju i bol, za Medical News Today je objasnio da hipotireoza, kod koje štitnjača proizvodi premalo hormona, često dovodi do simptoma poput umora, povećanja tjelesne težine i depresije.

Levotiroksin pomaže normalizirati razinu hormona, zbog čega ublažava ove simptome i sprječava komplikacije poput oštećenja srca ili drugih organa.

Disfunkcije štitnjače, poput hipotireoze i hipertireoze, mogu uzrokovati niz simptoma
FOTO: Shutterstock

Uloga štitnjače

Štitnjača, smještena u vratu, igra ključnu ulogu u reguliranju metabolizma, rasta, tjelesne temperature te funkcije srca i probavnog sustava.

Hormoni koje proizvodi štitnjača, uključujući T3 i T4, kontrolirani su TSH-om iz hipofize. Disfunkcije štitnjače, poput hipotireoze i hipertireoze, mogu uzrokovati niz simptoma, od umora i promjena u težini do poremećaja raspoloženja i kardiovaskularnih problema.

Prijašnji nalazi i zabrinutosti

Istraživači su ranije povezali primjenu levotiroksina kod starijih osoba s višim razinama hormona štitnjače sa smanjenjem mišićne mase nogu. Ova ranija studija, objavljena u časopisu Frontiers in Aging, analizirala je podatke iz Baltimore Longitudinal Study of Aging, kao i najnovije istraživanje.

Tim sugerira da gubitak koštane mase povezan s levotiroksinom, čak i pri odgovarajućim dozama, zahtijeva daljnja istraživanja, posebno s obzirom na široku upotrebu ovog lijeka.

Potencijalni problem prekomjernog propisivanja

Zabrinutost oko prekomjernog propisivanja levotiroksina postoji već godinama. Pismo objavljeno 2023. u časopisu Clinical Chemistry navodi da se hipotireoza možda prečesto dijagnosticira, djelomično zbog sezonskih fluktuacija razine TSH-a, koje su najviše zimi, a najniže ljeti.

Također ističe da bi ove varijacije mogle dovesti do nepotrebnih dijagnoza subkliničke hipotireoze, kod koje liječenje levotiroksinom možda nije korisno i može izazvati nuspojave.

Za pacijente koji imaju neugodne nuspojave opcija je smanjenje ili prekid uzimanja levotiroksina, navodi dr. Sue Clenton, klinička onkologinja iz Ujedinjenig Kraljevstva. Ovi nalazi naglašavaju potrebu za personaliziranim i opreznijim pristupom terapiji nadomještanja hormona štitnjače, osobito kod starijih osoba.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu