Radioterapija raka prostate: Stižu obećavajuće vijesti! Znanstvenici su otkrili kako da zračenje raka prostate bude učinkovitije

Radioterapija raka prostate

Rak prostate prevladavajuće je stanje koje svake godine pogađa značajan broj muškaraca u svijetu. Prema Američkom društvu za rak, jednom od osam muškaraca tijekom života dijagnosticirat će se rak prostate. Iako mnogi muškarci pozitivno reagiraju na liječenje raka, rak prostate ostaje drugi najsmrtonosniji oblik raka za muškarce.

Pročitajte članak “Simptomi raka prostate: Liječnik otkriva kako prepoznati rak prostate, najčešći rak među muškarcima“.

Jedna dostupna opcija liječenja je radioterapija raka prostate (zračenje raka prostate), koja se obično provodi u 20 – 39 termina u rasponu od nekoliko tjedana.

Iako je radioterapija raka prostate vrlo učinkovita, u tijeku su istraživanja kako bi se istražila moguća poboljšanja, osobito u pogledu trajanja liječenja. Nedavno su znanstvenici s Instituta za istraživanje raka u Londonu proveli studiju Prostate Advances in Comparative Evidence (PACE-B). Cilj je bio istražiti mogu li se primijeniti veće doze radioterapije s više zraka, kako bi se potencijalno skratio tijek terapije zračenjem za rak prostate.

Istraživači su otkrili da je radioterapija raka prostate s višim dozama bila uspješna u održavanju statusa bez raka za muškarce tijekom pet godina, a također je pokazala učinkovitost od oko 96 %, u usporedbi s približno 95 % učinkovitosti tradicionalne terapije.

zračenje raka prostate
FOTO: Getty Images

Radioterapija raka prostate

Jedan od dostupnih tretmana za rak prostate je terapija zračenjem, koja se preporučuje u slučajevima kada je rak lokaliziran u prostati i smatra se niskim stupnjem. Prijašnje studije pokazale su da terapija zračenjem može biti učinkovita do 90 % za pacijente s ranim stadijem raka prostate.

Dok je prognoza za rano otkriven rak prostate općenito pozitivna, istraživači u ovoj studiji nastojali su istražiti je li smanjenje trajanja liječenja izvedivo. Konvencionalni tijek terapije zračenjem traje nekoliko tjedana, s 20 ili više termina radioterapije. Kad je u pitanju radioterapija prostate, nuspojave uključuju sve veći umor i slabost, bol u koži na tretiranom području i poteškoće s mokrenjem.

Rezultati studije

U ovoj studiji istraživači su imali za cilj procijeniti stereotaktičku radioterapiju tijela (SBRT), tehniku koja omogućuje preciznu isporuku viših doza na ciljano područje. Uključili su 874 muškarca s rakom prostate niskog do srednjeg rizika, nasumično im dodijelivši SBRT ili standardnu radioterapiju. SBRT je primijenjen u pet sesija tijekom 1 – 2 tjedna, s višim dnevnim dozama zračenja u usporedbi s tradicionalnom radioterapijom, iako je ukupna doza za cijeli režim liječenja bila niža.

Nakon završetka tretmana istraživači su pratili sudionike sljedećih šest godina, s posebnim fokusom na pet godina kako bi procijenili postotak pacijenata koji su ostali bez raka. Autori studije primijetili su da su petogodišnje biokemijske i/ili kliničke stope bez neuspjeha bile visoke kod sudionika PACE-B, s nešto višom stopom bez raka primijećenom kod onih koji su primili doze zračenja tijekom kraćeg razdoblja.

Pet godina nakon liječenja 95,7 % pacijenata koji su primili SBRT bili su bez raka, dok je 94,6 % pacijenata koji su bili podvrgnuti tradicionalnoj terapiji postiglo isti status.

Studija je također izvijestila da su nuspojave bile minimalne, ali su sudionici koji su primali SBRT iskusili nešto više učinaka koji su utjecali na njihove genitalne ili mokraćne organe.

Radioterapija za rak prostate
FOTO: Getty Images

Novi standard za radioterapiju raka prostate

Autori su zaključili da bi liječenje s pet doza trebalo postati novi standard skrbi za pacijente s rakom koji je još uvijek ograničen na prostatu. Sve u svemu, studija sugerira da je za osobe s niskim do srednje rizičnim rakom prostate SBRT učinkovit tretman koji značajno smanjuje vrijeme provedeno podvrgavanje tretmanima.

Znanstvenici smatraju da bi za mnoge pacijente ovaj pristup mogao revolucionirati liječenje niskorizičnih i povoljnih pacijenata srednjeg rizika te da je liječenje ne samo isplativije, već je i puno povoljnije za pacijente. Dok režim viših doza može dovesti do privremenog oticanja prostate i prolaznog povećanja urinarnih simptoma, čini se da je ukupna dugotrajna toksičnost slična u pacijenata koji su primili obje vrste liječenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Getty Images

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu