Lebdeće čestice u zraku: Jeste li primijetili smanjenu kvalitetu zraka ovih dana? Štampar je objavio preporuke
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Tijekom zimskih mjeseci uobičajena je pojava smanjene kvalitete zraka zbog povišenja koncentracije lebdećih čestica u zraku (PM10 i PM2,5). Uzroci su brojni, kao npr. veći broj kućnih i industrijskih ložišta, cestovni promet, vremenski uvjeti i sl. Trenutni rezultati mjerenja parametara kvalitete zraka dostupni su na portalu Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj.
Lebdeće čestice u zraku – preporuke
Kratkoročno onečišćenje zraka lebdećim česticama, uobičajeno za ovo doba godine, ne predstavlja značajnu ugrozu za zdravlje ljudi. Ipak, u cilju smanjenja rizika na zdravlje, u preventivnu je svrhu Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” objavio preporuke za osjetljive skupine građana, kako bi prilagodili svoje dnevne aktivnosti trenutnom stanju kvalitete zraka.
Savjetuje se izbjegavanje dugotrajne i intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenom zraku, posebno uz prometnice, za sljedeće skupine građana:
- djecu
- trudnice
- osobe starije životne dobi
- osobe oboljele od kroničnih bolesti na razini dišnog i/ili srčano-krvožilnog sustava
- osobe narušenog imunološkog odgovora i osobe koje konzumiraju duhan i duhanski srodne proizvode (pušači i pasivni pušači).
Također, savjetuje se sljedeće:
- primjena propisanih lijekova za osobe s akutnim i kroničnim simptomima te traženje savjeta liječnika primarne zdravstvene zaštite u slučaju pogoršanja ili produljenog trajanja simptoma na razini dišnog ili srčano-krvožilnog sustava
- izbjegavanje nepotrebne dodatne izloženosti respirabilnim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korištenja kemikalija, ljepila, boja, lakova i sl.
- korištenje sredstava javnog gradskog prijevoza
- izbjegavanje/smanjivanje grijanja na kruta goriva.
Zdravstvene preventivne preporuke izdaju se i u slučajevima povišenih vrijednosti UV indeksa, niskih i visokih temperatura zraka, nepovoljnih biometeoroloških prilika te povišenih koncentracija alergena peludi u zraku u svrhu informiranja građana, kako bi svoje dnevne aktivnosti prilagodili trenutnim uvjetima okoliša i trenutnim epidemiološkim mjerama.
Trend smanjenja lebdećih čestica u zraku
Kvaliteta zraka se, sukladno zakonodavnom okviru, procjenjuje na temelju kontinuiranih mjerenja. Manja višesatna prekoračenja mogu imati negativan utjecaj na zdravlje najosjetljivijih skupina stanovništva pa je potrebno obratiti pažnju na preporuke.
Važno je istaknuti da rezultati praćenja kvalitete zraka u Gradu Zagrebu od 2015., otkad se provode Mjere zaštite zraka definirane prvim Akcijskim planom za poboljšanje kvalitete zraka na području Grada Zagreba (SGGZ 5/15), pokazuju trend smanjenja godišnjih koncentracija lebdećih čestica PM10 i PM2,5.
Kvalitetu zraka u Gradu Zagrebu na šest postaja gradske mreže prati Institut za medicinska istraživanja (IMI), a na četiri postaje državne mreže Državni hidometeorološki zavod.
Pročitajte i članke:
- Crveno nebo: Prizor koji oduševljava zapravo je opasan za zdravlje! Za sve je kriv PM2.5, evo o čemu je riječ
- Svakodnevno smo im izloženi, a mogu povećati rizik od visokog krvnog tlaka! Akademik otkriva zašto se to događa i što možemo učiniti
- Šokantni podaci o zraku koji udišemo: Ograničenje izloženosti ovoj čestici premašeno je više od 70 % dana.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Općenite zdravstvene preporuke kod povišenih vrijednosti lebdećih čestica u zraku. (2024). Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.