Garantira li stvarno aspirin prevenciju kardiovaskularnih problema? Na snazi su nove preporuke
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Uvriježeno je vjerovanje da svakodnevno uzimanje niske doze aspirina može pružiti zaštitu od srčanog i moždanog udara.
Gotovo 30 milijuna Amerikanaca slijedi ovaj režim, s ciljem primarne prevencije kardiovaskularnih problema, dok oko 49 milijuna ljudi, posebno onih starijih od 50 godina, koristi aspirin za primarnu prevenciju ili nakon moždanog/srčanog udara.
Međutim, nedavno ispitivanje stručnjaka bacilo je sumnju na učinkovitost aspirina, što je potaknulo preispitivanje njegove uloge u primarnoj prevenciji. Smjernice American College of Cardiology/American Heart Association iz 2019. ne savjetuju rutinsku upotrebu aspirina za primarnu prevenciju zbog nedostatka jasne koristi koja nadmašuje rizik od krvarenja.
Što savjetuju stručnjaci?
Ova se preporuka temeljila na analizi učinkovitosti aspirina u odnosu na rizik od krvarenja, osobito u mozgu i probavnom traktu, kako je otkriveno u velikim kliničkim ispitivanjima 2018. Premda su priznate individualne varijacije, ističe se da aspirin treba pažljivo razmotriti kod visokorizičnih pacijenata.
Dob igra značajnu ulogu u određivanju prikladnosti aspirina za primarnu prevenciju. Upotreba aspirina može biti korisna za primarnu prevenciju kardiovaskularnih događaja, ali samo kod odraslih u dobi 40 – 59 godina koji imaju 10 % ili veći rizik od kardiovaskularnih događaja unutar 10 godina.
Studije pokazuju da se odnos rizika i koristi aspirina mijenja s godinama. Primjerice, istraživanje koje je uključivalo starije odrasle osobe pokazalo je značajno povećanje krvarenja u mozgu među onima koji su uzimali aspirin u usporedbi s placebom, bez koristi u prevenciji moždanog udara.
Upravljanje čimbenicima rizika
Dok su izvorne studije hvalile dobrobiti aspirina u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, liječnici sada naglašavaju kontrolu čimbenika rizika kao što su visoki krvni tlak i kolesterol prije razmatranja aspirina.
Prekid uzimanja aspirina radi primarne prevencije predstavlja rizik, prema opservacijskim studijama koje pokazuju veće stope kardiovaskularnih događaja među onima koji prestanu koristiti aspirin. Međutim, liječnici savjetuju personalizirani pristup, uzimajući u obzir čimbenike i preferencije pojedinačnog pacijenta kada se razgovara o nastavku ili prekidu uzimanja aspirina.
Pročitajte i ove članke:
- Male doze aspirina povezane su s manjim rizikom od ove kronične bolesti kod starijih osoba! Studija je obuhvatila 16.209 sudionika
- Simptomi srčanih problema: Ubijaju više od 20,5 milijuna ljudi svake godine! Liječnik otkriva koje tegobe upućuju na to da je u pitanju srce
- Simptomi moždanog udara: Liječnik otkriva koji su znakovi moždanog udara i postoje li razlike kod žena i muškaraca.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Terry, K. (2024). Is the Faith in Aspirin to Prevent Cardiac Events Warranted? WebMD.
- Cloud, G. C. i sur. (2023). Low-Dose Aspirin and the Risk of Stroke and Intracerebral Bleeding in Healthy Older People: Secondary Analysis of a Randomized Clinical Trial. JAMA Network Open, 6(7): e2325803.
- Campbell, R. i sur. (2018). Outcomes After Aspirin Discontinuation Among Baseline Users in Contemporary Primary Prevention Aspirin Trials: A Meta-Analysis. Circulation, 149(9): 722–724.