Kako zaštititi zdravlje i okoliš od vatrometa i dima?

Kako zaštititi zdravlje i okoliš od vatrometa i dima

Nema Nove godine bez vatrometa! Svjetlucavi i bučni, oni su simbol proslava diljem svijeta te donose u atmosferu uzbuđenje i radost. Međutim, dok uživamo u njihovoj ljepoti, važno je biti svjestan i potencijalnih rizika koje vatrometi mogu donijeti – ne samo zbog mogućnosti ozljeda, već i zbog njihovog utjecaja na naše zdravlje i okoliš.

Kako pravilno rukovati vatrometom?

Iako su vatrometi najčešće povezani sa slavljem, važno je pridržavati se sigurnosnih smjernica kako bi se izbjegle ozljede. Prema izvještajima, u SAD-u je 2022. godine bilo gotovo 10.200 posjeta hitnoj službi zbog ozljeda povezanih s pirotehnikom, a 28 % tih ozljeda dogodilo se među djecom mlađom od 15 godina.

Kako biste sigurno uživali u vatrometima, slijedite ove smjernice.

Kako pravilno rukovati vatrometom
FOTO: Shutterstock

Koristite legalne vatromete

Prvo i najvažnije, provjerite jesu li vatrometi koje koristite legalni i certificirani. Izbjegavajte kupovinu vatrometa koji izgledaju sumnjivo, poput onih pakiranih u smeđi papir, jer bi to mogli biti vatrometi namijenjeni profesionalnim prikazima.

Održavajte sigurnu udaljenost

Za sigurnost svih, važno je odabrati otvoreni prostor daleko od zgrada, drveća, kućnih ljubimaca i drugih lako zapaljivih objekata.

Držite gledatelje barem 35 metara udaljenima od vatrometa na tlu, a za zračne vatromete povećajte udaljenost na najmanje 150 metara.

Imajte pripremljenu vodu

Držite kantu s vodom ili vrtno crijevo pri ruci kako biste mogli ugasiti požare i očistiti područje nakon proslave. Također, ispravno odlaganje ostataka vatrometa također je ključno – potopite ih u vodu prije nego što ih bacite.

Budite oprezni s djecom

Mnogi incidenti s vatrometima događaju se jer djeca rukuju vatrometima za koje vjeruju da su sigurni. Primjerice, petarde i prskalice mogu biti izuzetno opasni, jer prskalice mogu dostići temperature do 2000 °C, dovoljno visoke da rastope metale.

Štetnost dima od vatrometa

Dok uživamo u vatrometima, možda nismo svjesni koliko njihov dim može naštetiti našem zdravlju. Svake godine, u SAD-u, od strane civila ispušta se gotovo 136 milijuna kilograma vatrometa, a njihov dim sadrži štetne čestice i plinove poput sumporovog dioksida, ugljičnog dioksida i ugljičnog monoksida, koji mogu iritirati naše dišne puteve i pogoršati respiratorne bolesti poput astme ili kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).

Osim toga, dim vatrometa može također sadržavati teške metale poput aluminija, mangana i kadmija, koji predstavljaju dugoročne zdravstvene rizike. Posebno opasni su ilegalni vatrometi koji mogu sadržavati olovo, koje je izuzetno toksično.

Kako zaštititi sebe i druge od opasnosti dima
FOTO: Shutterstock

Kako zaštititi sebe i druge od opasnosti dima?

Ako ste osjetljivi na dim vatrometa, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili izloženost:

  • bježite od vjetra – ako znate da ste osjetljivi na dim vatrometa, pokušajte se smjestiti uzvodno od mjesta gdje se održava prikaz, kako biste smanjili izloženost štetnim česticama
  • ostanite unutra – ako je vani dim, ostanite u kući s zatvorenim prozorima i uključite klimatizaciju kako biste filtrirali zrak
  • praćenje kvalitete zraka – provjeravajte izvještaje o kvaliteti zraka, osobito za vrijeme blagdanskih proslava kada je korištenje vatrometa učestalije; postoje brojne aplikacije koje mogu pomoći u praćenju zagađenja zraka.

Alternativa vatrometima

Svijest o negativnim utjecajima vatrometa na zdravlje i okoliš raste, pa mnoge zajednice traže alternativne načine za proslavu. Dronovi i laserski prikazi nude uzbudljive i inovativne opcije koje mogu zamijeniti tradicionalne vatromete. Ove alternative ne stvaraju dim, a time ni onečišćenje zraka, a također smanjuju opasnost od požara i buke koja može uznemiriti kućne ljubimce i osobe osjetljive na zvukove.

Pročitajte i ove članke:

 

Članak objavljen:
  1. Fireworks Safety: How You Can Prevent Injuries. (2024). Cleveland Clinic.
  2. The Hidden Dangers of Fireworks. (2024). American Lung Association.
  3. FireworksUnited States Consumer Product Safety Commission.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu