Crno kuhinjsko posuđe može biti opasno za zdravlje!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Nedavno istraživanje je otkrilo da zabranjeni toksični usporivači gorenja mogu kontaminirati kućanske predmete, uključujući kuhinjske alate i posude za hranu. Istraživanje se fokusiralo na proizvode napravljene od crne plastike, koja često potječe iz recikliranja materijala koji su prvotno korišteni u elektronici, poput kućišta televizora.
Ova plastika obično ima usporivače gorenja primijenjene na njoj kada se koristi u elektronici, a zabrinjavajuće je da ti štetni kemijski spojevi mogu ostati u visokim koncentracijama čak i nakon recikliranja.
Megan Liu, glavna autorica studije i menadžerica za znanost i politiku u Toxic-Free Future, za Health je naglasila potrebu za strožim regulacijama kemikalija koje se odnose na materijale koji ulaze u sustav recikliranja.
Rezultati studije
U studiji, objavljenoj u časopisu Chemosphere, Liu i dvoje kolega testirali su 203 kućanska predmeta napravljena od crne plastike, uključujući posude za hranu, pladnjeve za sushi, pladnjeve za brzu hranu, igračke i kuhinjske alate.
Posebno su tražili brom, komponentu nekih usporivača gorenja, i otkrili da 85 % analiziranih predmeta sadrži kemikalije usporivače gorenja, a 65 % sadrži i bromirane i organofosfatne usporivače gorenja, koji su povezani sa zdravstvenim problemima poput raka.
Sama ogrlica je sadržavala nevjerojatnih 22.800 mg usporivača gorenja po kilogramu, što predstavlja 2,3 % njezine ukupne težine. Liu je ukazala na rizik, posebno s obzirom na to da djeca često stavljaju igračke u usta.
Među otkrićima bio je i dekabromodifenil eter (decaBDE), vrsta bromiranog usporivača gorenja koju je Agencija za zaštitu okoliša (EPA) zabranila 2021. godine. Agencija je postupno ukidala širu klasu kemikalija – polibromirane difenil etere (PBDE) – počevši od 2009. godine, zbog njihove toksične prirode.
Istraživanja su pokazala da osobe s visokim razinama PBDE-a u krvi imaju znatno povećan rizik od raka.
Neprestana prisutnost decaBDE-a u kućnim predmetima ističe prazninu u razumijevanju među proizvođačima u vezi s podrijetlom njihove plastike i neučinkovitost procesa recikliranja u odvojenju plastike tretirane štetnim kemikalijama.
Otkrivene razine decaBDE-a premašivale su granicu EU-a do 1.200 puta, s potencijalnim razinama dnevne izloženosti procijenjenim na 35 dijelova na milijun.
Upozorenja stručnjaka
Stručnjaci poput Linde S. Birnbaum, znanstvenice na Sveučilištu Duke, smatraju ova otkrića kritičnim upozorenjem. Jaimie Ross, profesorica neuroznanosti na Sveučilištu Rhode Island, izrazila je iznenađenje zbog postojanosti ovih kemikalija u kućnim proizvodima, za koje je vjerovala da ne bi trebali sadržavati tako opasne tvari.
Zdravstveni rizici povezani s usporivačima gorenja variraju ovisno o vrsti, ali poznato je da se bioakumuliraju u tijelu, što dovodi do ozbiljnih problema poput raka, neurodevelopmentalnih poremećaja i reproduktivnih oštećenja. Iako su se pojavile alternative za decaBDE, one također predstavljaju zdravstvene rizike.
Proizvođači i reciklažne vlasti moraju poduzeti inicijativu za uklanjanje štetnih kemikalija iz kućnih proizvoda, posebno onih namijenjenih djeci ili upotrebi s hranom. S obzirom na široku upotrebu plastike, izbjegavanje ovih materijala i povezanih kemikalija može biti izazovno za potrošače.
Birnbaum savjetuje izbjegavanje korištenja crnih plastičnih posuda za pripremu i pohranu hrane. Ako se hrana naručuje u takvim posudama, pametno je izbjegavati njezino ponovno zagrijavanje u njima i radije se odlučiti za staklene ili metalne posude.
Ross potiče ljude da procijene svoju upotrebu plastike u svakodnevnom životu te predlaže ručno pranje plastičnih predmeta umjesto stavljanja u perilice posuđa.
Kod nekuhinjskih crnih plastičnih predmeta potreban je oprez, posebno za sve što dijete može koristiti. Iako je nerealno potpuno eliminirati korištenje plastike, svjesnost o izbjegavanju plastike za jednokratnu upotrebu može pomoći u ublažavanju rizika.
Pročitajte i ove članke:
- Zašto trebamo izbjegavati plastične spremnike za hranu? Evo kako njihova upotreba utječe na naše zdravlje i okoliš te koje su alternative
- Sintetička kemikalija iz plastike povezana je s razvojem ovih neuroloških stanja kod djece!
- Koliko je sigurno vaše kuhinjsko posuđe? Evo što izbjegavati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Liu, M. i sur. (2024). From e-waste to living space: Flame retardants contaminating household items add to concern about plastic recycling. Chemosphere, 365: 143319.
- Sullivan, K. (2024). Black Kitchen Utensils May Be Exposing You to Harmful Chemicals, New Study Warns. Health.