Uzročnik dječje paralize: Najčešći i najzarazniji soj je i dalje u optjecaju! Evo gdje ga sve ima i kako spriječiti zarazu

Uzročnik dječje paralize

Dječja paraliza (poliomijelitis) je virusna bolest koja je pogađala milijune diljem svijeta prije pojave cjepiva.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da su se slučajevi poliovirusa smanjili za više od 99 % od 1988., s procijenjenih 350.000 slučajeva u više od 125 endemskih zemalja na šest prijavljenih slučajeva 2021. godine.

Od tri soja divljeg poliovirusa (tip 1, tip 2 i tip 3), divlji poliovirus tipa 2 iskorijenjen je 1999., a divlji poliovirus tipa 3 iskorijenjen je 2020. Do 2022. endemski divlji poliovirus tipa 1 ostaje u dvije zemlje -Pakistanu i Afganistanu. Međutim, to ne znači da je danas nemoguće zaraziti se ovim virusom.

U ovom ćemo članku otkriti što sve može biti uzročnik dječje paralize i istražiti simptome ove bolesti uz načine prevencije.

Uzročnik dječje paralize je poliovirus
FOTO: Shutterstock

Uzročnik dječje paralize

Uzročnik dječje paralize je poliovirus, vrlo zarazan virus koji se primarno širi kontaktom s osobe na osobu. Pripada rodu enterovirusa, skupini virusa koji obično pogađaju gastrointestinalni trakt. Sve tri vrste poliovirusa, poznate kao tip 1, tip 2 i tip 3, mogu uzrokovati dječju paralizu, iako je tip 1 najčešći i najzarazniji.

Prijenos

Poliovirus se primarno prenosi fekalno-oralnim putem, što znači da se širi kontaminiranim izmetom. To se može dogoditi zbog neadekvatnih sanitarnih postupaka, kontaminiranih izvora vode ili izravnog kontakta sa stolicom zaražene osobe. U rijetkim slučajevima virus se može prenijeti i kapljičnim putem.

Nakon što virus uđe u tijelo, može se brzo umnožiti u crijevima i potom proširiti u krvotok. Odatle može doći do živčanog sustava, gdje može uzrokovati oštećenje motornih neurona u leđnoj moždini i moždanom deblu.

Simptomi dječje paralize
FOTO: Shutterstock

Simptomi dječje paralize

Dječja paraliza se manifestira na različite načine, ovisno o težini infekcije. Postoje tri glavna oblika dječje paralize.

Subklinička ili asimptomatska

U mnogim slučajevima osobe zaražene poliovirusom možda neće pokazivati nikakve vidljive simptome. To je poznato kao subklinički ili asimptomatski polio. Iako možda ne pokazuju nikakve očite znakove bolesti, te osobe ipak mogu prenijeti virus na druge, čineći ih prijenosnicima.

Neparalitički polio

Ovaj oblik dječje paralize karakteriziraju blagi simptomi slični gripi, kao što su vrućica, grlobolja, glavobolja i ukočenost mišića ili bol. Neparalitički polio obično ne dovodi do paralize, ali može uzrokovati ozbiljnije simptome poput meningitisa, koji utječe na ovojnicu mozga i leđnu moždinu.

Paralitički polio

Paralitički polio je najteži oblik bolesti. Javlja se u malom postotku slučajeva, ali može dovesti do nepovratne paralize. Početni simptomi mogu nalikovati onima neparalitičkog dječje paralize, ali mogu napredovati do teške mišićne slabosti ili paralize, obično u nogama.

U nekim slučajevima paraliza može utjecati na mišiće koji sudjeluju u disanju, što može biti opasno po život.

Prevencija enterovirusa
FOTO: Shutterstock

Prevencija enterovirusa

Kao što je navedeno, kada je u pitanju dječja paraliza, uzročnik je poliovirus čiji ulazak u tijelo se može spriječiti.

Enterovirusi, uključujući poliovirus, mogu se naći u različitim okruženjima i mogu zaraziti ljude. Tipično su prisutni u gastrointestinalnom traktu i mogu se izlučiti u izmetu zaražene osobe.

Zbog toga je primarni način prijenosa poliovirusa fekalno-oralni put, što znači da može biti prisutan u kontaminiranim izvorima vode, neadekvatnim sanitarnim objektima i na mjestima s lošom higijenskom praksom.

Evo nekoliko načina kako spriječiti dječju paralizu:

  • cijepljenje – najučinkovitiji način sprječavanja dječje paralize je cijepljenje; cjepivo protiv dječje paralize, koje dolazi u inaktiviranom (IPV) i oralnom (OPV) obliku, osigurava imunitet protiv sva tri tipa poliovirusa; rutinska imunizacija kao dio rasporeda cijepljenja djece bila je ključna u smanjenju učestalosti dječje paralize u cijelom svijetu
  • održavanje higijene – prakticiranje dobre osobne higijene, kao što je redovito pranje ruku sapunom i vodom, ključno je za sprječavanje širenja virusa; odgovarajuće sanitarne prakse također igraju ključnu ulogu u smanjenju prijenosa enterovirusa
  • sigurna voda za piće – osiguravanje pristupa čistoj, nezagađenoj vodi za piće ključno je za sprječavanje prijenosa poliovirusa; to uključuje poboljšanje infrastrukture za pročišćavanje vode i kanalizaciju
  • nadzor i odgovornost – učinkoviti sustavi nadzora mogu pomoći u otkrivanju i brzom odgovoru na izbijanje epidemija; to uključuje praćenje slučajeva akutne flakcidne paralize (AFP) koja može biti simptom paralitičke dječje paralize
  • angažman zajednice i obrazovanje – obrazovanje zajednica o važnosti cijepljenja, dobrim higijenskim praksama i rizicima povezanim s dječjom paralizom može pomoći u promicanju svijesti i usklađenosti s preventivnim mjerama
  • razmatranja putovanja – putnici u regije u kojima je dječja paraliza još uvijek endemična ili u kojima je došlo do izbijanja bolesti trebaju biti sigurni da su primili najnovija cijepljenja; osim toga, putnici bi trebali slijediti preporučene mjere opreza, poput izbjegavanja konzumiranja potencijalno kontaminirane hrane i vode.
Zahvaljujući široko rasprostranjenim kampanjama cijepljenja, dječja paraliza je uvelike iskorijenjena u mnogim dijelovima svijeta. Međutim, i dalje predstavlja prijetnju u nekim regijama, pri čemu se naglašava važnost nastavka kampanja cijepljenja i javnozdravstvenih inicijativa.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Polio. (2023). Mayo Clinic.
  2. What is Polio? (2023). CDC.
  3. Poliomyelitis (polio). World Health Organization.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu