Čak 65 % Hrvata je pretilo: “Sve dok je u našem narodu uvriježeno mišljenje kako je debljina odraz zdravlja i blagostanja, imamo veliki problem!”
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Ministarstvo zdravstva izradilo je Akcijski plan za borbu protiv debljine, a u sklopu reforme zdravstva uspostavit će se sestrinska savjetovališta koja će se baviti kontrolom kroničnih bolesti te prevencijom i kontrolom debljine, najavila je državna tajnica Marija Bubaš.
Čak dvije trećine Hrvata (65 %) je pretilo ili prekomjerno teško. Zato je u rješavanju ovog problema iznimno važno dijagnosticirati bolest kako bi se ona poslije mogla liječiti, istaknuto je na okruglom stolu koji su organizirali Hrvatsko društvo za debljinu Hrvatskog liječničkog Zbora i Veleposlanstvo Danske.
Bubaš je istaknula:
Potreban nam je zaokret koji uključuje aktivnu ulogu svakog pojedinca kako bi zdrave životne navike postale i naš stil života. Ono što mogu potvrditi jest da je izrađen Akcijski plan za borbu protiv debljine čiji će cilj biti promicanje zdravih životnih navika i prevencija čimbenika rizika debljine.

Osim novog akcijskog plana, resorno ministarstvo u sklopu reforme zdravstva priprema uspostavu sestrinskih savjetovališta koja će se primarno baviti kontrolom kroničnih bolesti, prevencijom i kontrolom debljine te borbom protiv stigmatizacije bolesti koja je prisutna.
Tu je Bubaš napomenula:
Ključ smanjenja mnogih kroničnih bolesti je upravo osvješćivanje rizika i utjecaja naših osobnih odabira na te rizike a tu je jedan od presudnih faktora zdravstvena pismenost svakog pojedinca.
Pročitajte članak “Debljina je bolest i ne liječi se dijetom: Nutricionistica otkriva kako trajno promijeniti životni stil, navike i uvjerenja o hrani i tijelu“.
Nije dovoljna samo edukacija
Edukacija o prevenciji debljine i o važnosti uravnotežene prehrane najvažnija je kod djece od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, istaknuo je predsjednik Hrvatskog društva za debljinu HLZ-a Davor Štimac:
Sve dok je u našem narodu uvriježeno mišljenje kako je debljina odraz zdravlja i blagostanja, imamo veliki problem. Tu paradigmu moramo mijenjati kod svih generacija.

Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić ocijenila je kako nije dovoljna samo edukacija, već i zdravstveni radnici koji će imati vremena baviti se navedenim problemom:
Svakako bismo predložili da se ubuduće poveća broj specijalizacija iz obiteljske medicine, ali i da se obiteljskim liječnicima osigura mogućnost proširenja tima u vidu jedne dodatne medicinske sestre i administratora kako bi se mogli što revnije uključiti u borbu protiv debljine.
Na taj bi se način, smatra, povećao broj dijagnoza, s obzirom da je sada bolest dijagnosticirana u manje od 2 % Hrvata s debljinom ili prekomjernom tjelesnom težinom.
Pročitajte i članke:
- Visceralno masno tkivo: Mogu ga imati i oni koji nisu vidno pretili! Evo zašto je salo oko trbuha najopasnije za zdravlje
- Pravilna prehrana i individualne potrebe: Nutricionistica otkriva razlike i kako utvrditi svoje potrebe
- Zdrava prehrana nije dovoljna: Na ovih 10 stvari trebate paziti da biste bili zdravi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Empatija kod djece: Potaknite suosjećanje za druge od malih nogu! Evo koji čimbenici utječu na njen razvoj
- Rachel Drbohlav Ollerton
- 6 min čitanja