10 stvari koje vam liječnik neće reći o umiranju
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Smrt je tema o kojoj je mnogima neugodno razgovarati, no ona je neizbježan dio života s kojim će se svi susresti. Razumijevanje ove teme može je učiniti manje zastrašujućom. Evo 10 saznanja o procesu umiranja kojih možda niste bili svjesni.
Umiranje je često postupno
Dok su neki uzroci smrti iznenadni, za one koji su svjesni da je smrt blizu zbog bolesti ili starosti postoje prepoznatljivi znakovi. To može uključivati usporeno disanje, smanjenje ili slabljenje otkucaja srca, sniženi krvni tlak i promjene boje kože, kao što je za Everyday Health izjavio Zachary Palace, medicinski direktor u Hebrew Home u Riverdaleu u New Yorku.
Usporeno disanje signalizira skoru smrt
Dr. Palace objašnjava da bi moglo doći do pauza u disanju u trajanju 15 – 20 sekundi, što može alarmirati obitelj, ali to je normalan dio procesa umiranja.
Dvije faze smrti
Prva faza, klinička smrt, nastupa kada srce prestane kucati. Oko 4 – 6 minuta kasnije, moždane stanice počinju umirati zbog nedostatka kisika, što dovodi do biološke smrti (druge faze). Reanimacija može biti moguća tijekom kliničke smrti, ali ne i nakon biološke smrti.
KPR nije uvijek tako učinkovit kao što se prikazuje
Televizijske emisije često prikazuju KPR (kardiopulmonalna reanimacija) kao vrlo učinkovit, ali u stvarnosti, stope uspjeha su mnogo niže, osobito kod osoba s kroničnim bolestima.
Istraživanja pokazuju da su stope preživljenja nakon KPR-a oko 12 % za izvanbolničke srčane zastoje i između 24 – 40 % za bolničke slučajeve. Ključno je razgovarati o potencijalnim dobrobitima i rizicima KPR-a s pružateljima zdravstvenih usluga i voljenima, osobito što se tiče njege na kraju života.
Sluh bi mogao biti posljednji osjet koji se smanjuje
Istraživanja pokazuju da bi sluh mogao biti posljednji osjet koji nestaje prije smrti. Studije pokazuju da, čak i kada se drugi vitalni znakovi pogoršavaju, slušni sustav ostaje osjetljiv, pa se obiteljima preporučuje da razgovaraju sa svojim voljenima u to vrijeme.
Može doći do mokrenja i defekacije
Kako se smrt približava, neuralni signali u mjehur i crijeva prestaju, što dovodi do opuštanja mišića i mogućeg mokrenja ili defekacije nakon smrti.
Morfij ublažava bol, a ne ubrzava smrt
Suprotno nekim uvjerenjima, morfij se ne koristi za ubrzavanje smrti, već za ublažavanje boli i nelagode povezane s procesom umiranja. Pomaže u upravljanju simptomima poput povećane potrebe za zrakom, što čini disanje ugodnijim.
Određeni dijelovi tijela ostaju živi nakon smrti
Čak i nakon smrti, određeni dijelovi tijela, posebice mozak, počinju se prvi razgrađivati, a zatim i drugi organi. Ovaj proces pokreću bakterije i proizvode karakterističan miris poznat kao “miris smrti“.
Bljesak životnih sjećanja može imati znanstvenu osnovu
Zamisao o viđenju života kako prolazi pred očima prije smrti možda ima znanstveno utemeljenje. Studija iz 2022. je otkrila da je moždana aktivnost povezana s pamćenjem i sanjanjem primijećena kod pacijenta nekoliko trenutaka prije smrti, što ukazuje na moguće ponavljanje životnih sjećanja.
Svijest bi mogla ostati nakon smrti
Nedavna istraživanja pacijenata sa srčanim zastojem otkrila su da neki pojedinci mogu zadržati osjećaj svijesti tijekom KPR-a.
Studija objavljena u rujnu 2023. je otkrila da su preživjeli prijavili iskustva lucidnosti i promatrali moždanu aktivnost povezanu s mislima i pamćenjem tijekom postupka, što potencijalno ukazuje na univerzalni aspekt iskustava bliskih smrti.
Pročitajte i ove članke:
- Kako izgleda umiranje? Da, teška tema, ali o tome treba pričati. Psihologinja objašnjava proces i kako razgovarati s umirućom osobom
- Gubitak voljene osobe: Psihologinja objašnjava proces tugovanja i kako preboljeti gubitak najmilijih
- Trebate li sa svojom djecom razgovarati o smrti?
- Welch, A. (2024). 10 Things Your Doctor Won’t Tell You About Dying. Everyday Health.
- Parnia, S. i sur. (2023). AWAreness during REsuscitation – II: A multi-center study of consciousness and awareness in cardiac arrest. Resuscitation, 191: 109903.
- Bandolin, N. S. i sur. (2022). Perspectives of emergency department attendees on outcomes of resuscitation efforts: origins and impact on cardiopulmonary resuscitation preference. Emerg. Med. J., 37(10): 611–616.
- Vicente, R. i sur. (2022). Enhanced Interplay of Neuronal Coherence and Coupling in the Dying Human Brain. Front. Aging Neurosci., fnagi.2022.813531.
- Blundon, E. G. i sur. (2020). Electrophysiological evidence of preserved hearing at the end of life. Sci. Rep., 10: 10336.