Najbolje zdrave grickalice za put
- Budite prvi i komentirajte!
- 7 min čitanja
Ako želite sami kod kuće napraviti grickalice, a osim klasičnih kokica ili krumpirovog čipsa niste dosad pokušali ništa drugo, moglo bi vas iznenaditi koliko ukusnih varijanti grickalica možete napraviti od dostupnih namirnica, a da za to ne trebate dehidrator.
Recepti u nastavku su upravo prijedlozi za namirnice koje su lako dobavljive, ali osim toga nudim vam i neke ideje kako dalje kombinirati tako neke varijante grickalica.
Da izbjegnem konstantno ponavljanje fraze: „možete i ne morate koristiti različita ulja i začine koje god želite“, reći ću to odmah na početku. Dakle, varijante začina i ulja, kao i opcije bez ulja, za sve ove grickalice su skoro pa beskonačne, a ja ću vam u nastavku predstaviti neke meni omiljene.
Također, vjerujem da znate kako neke od tih namirnica poput slanutka ili graha možete nabaviti već termički obrađene u konzervama recimo, ali ništa vas ne priječi da ih kupite sirove/dehidrirane pa ih sami prethodno skuhate. Vi birate.
Pa krenimo od čipseva koje ako dobro pohranite u posudice bez zraka, mogu potrajati i do dva tjedna:
Čips od kelja
Kovrčavi kelj mi se pokazao najboljim, a ono što najčešće se kod nas može kupiti pod nazivom kelj, a formirano je u glave kao kupus je savojski kupus, ali se kod nas isto zove kelj i taj će vam teže uspjeti u dobar čips. No želite li pokušati, pobrinite se da maknete sve deblje dijelove sa žilama i da komadi koje pokidate budu podjednaki.
Za otprilike 4 šake kelja odlična će vam biti marinada koja se sastoji od:
- soka jedne naranče,
- 1 žlice maslaca od kikirikija,
- 1 žlice balzamičnog ili jabučnog octa,
- 1 žličice maslinovog ulja te sol.
Sve dobro promiješati i onda u tome dobro okupati listove kelja. Peći 15-ak minuta na 130°C, preokrenuti listove i peći još do hrskavosti.
Čips od mrkve
Mrkve izrezati na tanke ploške i paziti da su sve podjednake veličine zbog vremena pečenja.
Za marinadu dostatnu za 3 mrkve trebat će vam:
- 2 žlice umaka od soje ili balzamični ocat,
- ½ žlice sezamovog ili maslinovog ulja,
- sol, cimet, mažuran ili timijan.
Dobro utrljati ploške u marinadu te peći na 200°C desetak minuta ili dok se rubovi ne počnu lagano uvijati, a zatim ih preokrenite i dopecite do hrskavosti.
Čips od rotkvice
Za 10-ak rotkvica koje ćete izrezati na tanke ploškice trebat će vam:
- 1 žličica maslinovog ulja,
- sok od ½ limete ili limuna.
Dobro protrljajte marinadom i u jednom sloju posložite na lim za pečenje, a zatim ih 15 minuta pecite na 175°C. Okrenite i dopecite do hrskavosti, ali pritom smanjite temperaturu na 110°C.
Čips od prokulica
Prokulicama pažljivo pokidajte listiće, marinirajte ih maslinovim ili kokosovim uljem i balzamičnim octom te lagano posolite, a možete ih i začiniti prehrambenim kvascem. Pecite u tavi uz stalno okretanje, dok ne postanu hrskavi.
Čips od cikle
Jedan od razloga zašto čips od cikle rađen u pećnici često izgori je taj što cikla sadrži dosta vode i najidealnije za nju je da ju prije pečenja pustite da odstoji 20-ak minuta u marinadi. Za 1 srednje veliku ciklu, narezanu na tanke ploške potrebno vam je:
- 1 žličica soli,
- 1 žlica maslinovog ulja,
- prstohvat do dva ružmarina.
Nakon što je cikla odstajala u marinadi, posložite ju na lim za pečenje i pecite 30 do 45 minuta na 150°C, a negdje na polovici preokrenite. Vrijeme može značajno varirati pa imajte uvijek jedno „oko“ na pećnici.
Kokice
Kokice su uvijek dobrodošla grickalica, a osim na uobičajen način možete ih probati u pikantno-slatkastoj varijanti. Za 1 šaku kukuruza kokičara upotrijebite:
- 1 žličicu suncokretovog ulja,
- ½ žličice kokosovog ulja,
- slatku i/ili ljutu papriku u prahu,
- sol,
- listiće komorača ili origano.
Pri pečenju koristite ulja, a sol i začine dodajte naknadno.
Pečeni slanutak
Za ovu grickalicu koristite već kuhani slanutak, a ima nekoliko faktora na koje ako pripazite zauzvrat dobijete odličan hrskavi slanutak. To su finese koje po mom mišljenju na kraju čine razliku između dobrog i izvrsnog slanutka.
- Jako dobro osušiti slanutak, a po mogućnosti i očistiti od prozirne ljuske. Najbrži način je ako tijekom kuhanja dodate malo sode bikarbone i kasnije kada procijedite u hladnoj vodi rukama protrljate kroz slanutak i ispirete vodom ljuske koje će plutati po površini. Koristite li već kuhani, konzervirani slanutak isto tako. Ugrijte vodu, dodajte žličicu sode (na jednu konzervu) i ubacite slanutak, protrljate i isperite.
- Prvih 20 do 30 minuta peći ga samo začinjenog sa soli i malo ulja, zatim izvaditi, dodati preostale začine po želji. U mom slučaju odabir je pao na kombinaciju suhog češnjaka, luka, slatke i ljute paprike, đumbira, kima i papra. Na tržištu ima mnogo zanimljivih kombinacija prirodnih začina pa tako za iznos od nekoliko kuna možete dobiti fantastičnu aromu, a da niste nužno morali svaki začin kupovati zasebno. S pečenim slanutkom odlično ide mix začina za piletinu ili mix meksičkih začina.
- Temperatura pečenja, iako ćete u raznim receptima nailaziti da ona varira između 160 i 190°C, meni se najidealnijim pokazalo kada ga pečem na 175°C oko 30 do 40 minuta i ako ga nekoliko puta protresem da se ravnomjerno ispeče.
- Da rezimiramo, slanutak osušiti, promiješati sa solju i uljem, peći 30 tak minuta na 175°C, povremeno promiješati, izvaditi i začiniti preostalim začinima te vratiti u pećnicu još desetak minuta ili preostale začine dodati kad je skroz hrskav i pečen. Nemojte sve začine dodati odmah jer to znatno može onemogućiti da slanutak bude hrskav, vrijeme pečenja se onda produlji i on se u konačnici može previše isušiti i izgubiti okus.
Pečeni grašak
Pretpostavljam da ako niste nikada probali pečeni hrskavi grašak, a volite inače grašak da će vam ovo biti jako, ali jako radosno otkriće. Meni jeste i bez dvojbe ovo uvrštavam u iznenađenje godine, govoreći o grickalicama. Svjesna da smo na početku godine.:). Na prvu bi mogli pomisliti što li će od malenog graška uopće ostati kada se ispeče, no okus koji na kraju dobijete i tu hrskavu teksturu izvana, a onda unutra slatko i nježno morate isprobati. Preporučujem bez trunke sumnje da će vas ugodno iznenaditi.
Sve što trebate je:
- 4 šake smrznutog graška koji ćete isprati da maknete višak leda i zatim osušiti,
- 1 do 2 žličice maslinovog ulja,
- sol i malo kumina.
Ako koristite sjemenke kumina, za njih je preporuka da ih se lagano tostira da otpuste više arome, pa ih usitnite. No, kako će se grašak peći u pećnici, preskočite slobodno tostiranje i samo ih usitnite i posipajte po grašku. Peći 30-ak minuta na 190°C i povremeno protresti. Osim s maslinovim uljem, grašak se odlično slaže i sa sezamovim koji mu da orašasti okus, ali i s kokosovim koji istakne još jače slatkoću.
Ovo sve su bile jednostavne varijante, a želite li neke od tih grickalica obogatiti odličan izbor je slana granola u kojoj možete kombinirati zaista puno toga i ukusne marinade, a druga ideja kombinira takvu granolu s humusom i ljubičastim grahom, ali i kokicama od amaranta. Prije toga riječ dvije o amarantu.
Vjerujem kako nisam jedina koja je amarantu htjela dati priliku, ali mi u kuhanom obliku nikako nije sjeo. Bez obzira da li ga volite ili ne, ako ga već imate na polici od njega jako jednostavno možete napraviti kokice. Dobro zagrijte posudu u kojoj ćete peći, mora biti vruća. Dodajte jednu žlicu amaranta i ubrzo će vam pred očima pucketati amarant.
Nije potrebno pokriti poklopcem, ako je posuda dublja. Tako ispucani amarant ima okus nalik sezamu, ali je i dalje jako sićušan. Na fotografiji, usporedbe radi stavila sam ga uz kokice da vidite. Tako pečeni amarant odlično ide u salate, kao dio doručka uz neki muesli, u granole, razne čokoladne deserte i slično.
Slana granola
Za slanu granolu trebate:
za umak
- 1 žlica balzamičnog octa ili soja umaka,
- 3 žlice maslinovog ulja,
- 1 žlica kokosovog ulja,
- 1 žlica javorovog sirupa,
- 1 žlica senfa,
- 1 žličica soli.
Zatim:
- 4 žlice zobenih pahuljica,
- 4 žlice sjemenki bundeve,
- 2 žlice suncokretovih sjemenki,
- 2 žlice suhih brusnica,
- 2 žlice ekspandiranog prosa, riže ili kokica od amaranta,
- 2 žlice pečenog graška,
- 150 g orašastih (lješnjaci, kikiriki, indijski i/ili bademi).
Za umak sve dobro promiješate, zatim u posudi posebno promiješate sve sjemenke, orašide i suho voće te ulijete umak i dobro sve sjedinite. Prebacite u lim za pečenje i pečete 30-ak minuta na 150°C. Promiješate par puta i po potrebi produljite vrijeme pečenja dok se sav umak ne „osuši“.
Loptice od humusa i granole
Za loptice od humusa, graha i granole koristite humus i ljubičasti grah u omjeru 2:1 u korist humusa. Usitnite štapnim mikserom ili u blenderu, dodate po potrebi malo ulja, octa, papra i soli. Vodite računa da ćete koristiti već slanu granolu pa nemojte pretjerivati sa začinima. Kad ste dobili pastu, umiješajte granolu, količina po želji, formirajte loptice i uvaljajte ih u kokice od amaranta.
Ukusno vam grickanje!
Više mojih recepata možete potražiti ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja