Krono prehrana – postignite idealnu težinu bez odricanja

krono prehrana

Krono prehrana razvijena je još 1980-ih te je ubrzo pokorila svijet svojom jednostavnošću. Zasniva se na konzumaciji gotovo sve hrane, a jedino je bitno u kojem dobu dana se koje namirnice jedu.

Krono dijetu razvio je francuski liječnik Alain Delabos koji je uskladio prehranu s dnevnim ritmom organizma te odredio kada se koje namirnice mogu konzumirati. Ovakav tip prehrane ne zahtijeva brojenje kalorija, ograničavanje i gladovanje što ga čini velikim hitom u cijelome svijetu.

Također, krono dijeta podržava zdravlje i preporučuje se uz umjerenu tjelovježbu kako biste ostali zdravi i vitalni što dulje.

Ako se držite principa krono prehrane, slobodno možete konzumirati čokoladu i postići idealnu težinu. Važno je pridržavati se smjernica s kojima ćemo vas u nastavku upoznati.

gerb_prehrana
Foto: Photospin

Krono prehrana – upute 

Upute kojih se trebate pridržavati kad slijedite krono dijetu su jednostavne:

  1. Ne preskačite obroke – izuzetno je važno održavati stabilnu razinu šećera u krvi. To ćete najbolje postići ako nikada ne dođete u stanje izgladnjelosti kada biste što prije pojeli što više hrane.
  2. Jedite u ravnomjernim razmacima – između doručka i ručka te ručka i užine/večere trebalo bi biti najmanje 4 sata te najviše 6 sati razmaka. Naravno, ako užinu pojedete oko 18/19h navečer, preskočite večeru jer nije poželjno jesti 3 sata prije spavanja.
  3. Jedite samo kada ste gladni – ne podliježite grickalicama i slasticama kada niste gladni, a samo zato što izgledaju primamljivo.
  4. Slastice konzumirajte u popodnevnim satima – čak i voće, sve namirnice koje sadrže šećer jedite nakon ručka. Voće stoga može biti odlična užina kada vas uhvati pad energije između 14 i 18 sati popodne.
  5. Steknite zdrave navike spavanja – pokušajte ići spavati svaki dan u isto vrijeme, a spavajte na mračnom i mirnom mjestu. 
  6. Pijte puno vode – nemojte zaboraviti unositi puno vode kako biste ubrzali metabolizam i bili dovoljno hidratizirani.

Krono prehrana u većini smjernica je usklađena s današnjom općenito zdravom prehranom. Konzumira se sva hrana, odnosno ugljikohidrati, meso i riba, povrće, voće te zdravi slatkiši. Konzumacija alkohola je dozvoljena, ali u obliku povremenog unosa crnog vina. 

Ugljikohidrati bi u tome slučaju trebali biti neprerađeni. Naravno, uvijek je poželjno izbjegavati prerađenu hranu u kojoj se može naći mnogo aditiva.

Ako ste ikada čuli onu staru poslovicu “Doručkuj kao kralj, ručaj kao princ, a večeraj kao siromah”, krono prehrana ju slijedi u stopu. Britanski znanstvenici, u radu objavljenom 2018. godine u časopisu Nutrition Bulletin, objašnjavaju da sva dosadašnja istraživanja upućuju na to da bi povećana konzumacija kalorija rano ujutro, u odnosu na ostatak dana, mogla biti efektivna strategija za gubljenje kilograma i održavanje zdrave tjelesne težine. 

Doručak

Za doručak vam je dozvoljena sva hrana. Možete pojesti obilan doručak poput integralnog peciva, pečenih ili kuhanih jaja s pancetom, zdravih sendviča i sl.

Poželjno je da uravnotežite doručak kako biste dobili sve potrebne nutrijente:

  • ugljikohidrate,
  • proteine,
  • zdrave masti.

Na ovaj ćete način također ostati duže vremena siti i zadovoljni prije nego dođe vrijeme za ručak.

Ručak

Ovaj obrok biste trebali temeljiti na proteinima i povrću, s tek malom količinom ugljikohidrata. Ako planirate pojesti veću količinu ugljikohidrata poput tjestenine, obavezno uključite obilnu salatu i meso.

Vlakna iz povrća i proteini iz mesa će usporiti probavljanje ugljikohidrata kako ne bi došlo do naglog skoka šećera u krvi. Zapamtite, ručak treba biti količinski manji, s vrlo malo ugljikohidrata.

Uz meso ili ribu uključite barem trećinu količine povrća, ističu stručnjaci s portala Chrono Diet. Također, za ručak možete jesti i mliječne proizvode kao što su:

  • jogurt,
  • sir,
  • kiselo mlijeko,
  • kiselo vrhnje.

Možete jesti i jaja te škrobno povrće poput krumpira ili batata, ali u manjim količinama. 

krono-prehrana
Foto: Photospin

Užina

Za užinu se preporučuje voće ili zdrave masti poput avokada, orašastih plodova, voćne salate i sl. Ništa pretjerano, ali da vas podigne ako osjećate glad ili malaksalost.

Užina ne bi trebala iznositi više hrane od dvije voćke i šake orašastih plodova.

Večera

Za večeru također možete konzumirati proteine, ali nešto lakšu verziju poput bijelog mesa ili ribe. Ovdje nema mjesta za ugljikohidrate niti slatku hranu već biste trebali jesti mnogo povrća poput salate ili laganih variva.

Od povrća jedite ono koje nije bogato ugljikohidratima i koje je bogato dijetalnim vlaknima, poput tamnozelenog lisnatog povrća. 

Kao što vidite, krono prehrana ne zahtijeva odricanja već pametno kalkuliranje i pripremanje zdrave hrane kako bi tijelo dobilo sve potrebne nutrijente za funkcioniranje iz dana u dan. Najvažnije jest pridržavati se vremena u kojima trebate konzumirati određene namirnice.

Prije bilo kakve drastične promjene prehrane ili započinjanja nove dijete se obavezno savjetujte s liječnikom, pogotovo ako ste kronični bolesnik.

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Chrono Diet. With Chrono Diet to the Perfect Weight. (2019) Chrono Diet.
  2. Ruddick-Collins, L. C., Johnston, J. D., Morgan, P. J., Johnstone, A. M. (2018) The Big Breakfast Study: Chrono-nutrition influence on energy expenditure and bodyweight. Nutrition Bulletin 43, 174–183. 
  3. The Chrono Diet – Does It Work? (2012) True Lemon.

Saznajte više o zdravom mršavljenju u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.17 / 5   6

Foto: Photospin

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu