6 znakova da premalo jedete

Pothranjenost

U vremenu kad se većina žena fokusira na gubljenje težine, smanjenje centimetara i kad se uvijek teži biti manji i tanji, umjerenost se nerijetko zaboravi.

Članci o dijetama i “kako izgubiti 5 kila u 5 dana” grabe pažnju sa svih strana.

No što je s drugom stranom medalje? Što kad vas snovi o savršenoj liniji odvedu u krajnost?

Što kad pretrpan raspored, stres i beskrajan popis obaveza dovedu do preskakanja obroka?

U ovakvim situacijama često se zaboravi jesti ili se jede premalo. Jedan od razloga za ovo je, osim u slučaju dijete, kortikotropinoslobađajući hormon koji se pojavljuje u stresnim razdobljima, a vodi do smanjenog apetita.

Međutim, naša tijela zahtijevaju dovoljno hrane. Nedostatak hrane stvara kaos u čitavom organizmu, uključujući metabolizam i hormonalnu ravnotežu. Posljedice možda nećete primijetiti odmah, ali s vremenom znakovi postaju jasniji.

Ovo je posebno važno uzmemo li u obzir da naša tijela moraju imati određeni postotak masnog tkiva da bi preživjela. Dok je kod muškaraca minimalan postotak masnog tkiva  2-5%, žene trebaju čak 10-13% masnog tkiva da bi organizam mogao funkcionirati.

Dovoljan unos kalorija i hranjivih tvari esencijalan je za normalnu funkciju tijela.

Znakovi kojima tijelo signalizira da premalo jedete

1. Manjak energije

Najočitiji znak da premalo jedete je manjak energije. Ako se već danima ili tjednima osjećate umorno i slabašno, a ustanak iz kreveta postaje sve teži zadatak, bez obzira koliko spavate, možda je vrijeme za obilnije obroke.

Iako brojanje kalorija ima dosta mana, činjenica jest da nam kalorije daju energiju za svakodnevne aktivnosti.

Međutim, broj kalorija nije jedino što utječe na manjak energije – uvijek je važno paziti na kvalitetu kalorija, ne samo na količinu.

Opskrbite svoje tijelo kvalitetnim proteinima, kompleksnim ugljikohidratima, vlaknima i zdravim mastima. Povrće, voće, integralne žitarice, orašasti plodovi, mahunarke, uz dodatak kvalitetnih životinjskih proteina će se pobrinuti za zdrav metabolizam i optimalne količine energije.

Zdrava prehrana

Foto: Unsplash

2. Razdražljivost

Jeste li ikad primijetili koliko je lakše naljutiti se na prazan želudac? Kad smo gladni, vrijednost šećera u krvi je niska što izravno utječe na raspoloženje.

Ne samo da niska vrijednost šećera u krvi budi ćudljivo raspoloženje, nego može dovesti i do glavobolje, migrene i mučnine.

Sprječavanje svih nabrojanih simptoma je jednostavno; pojedite nešto.

Kao i u slučaju manjka energije, kvalitetni proteini, kompleksni ugljikohidrati, namirnice bogate vlaknima i zdrave masti su najbolji izbor.

Osim toga važno je redovito jesti; glavne obroke, ali i međuobroke. Time ćete osigurati stabilne vrijednosti šećera u krvi.

Zdrave grickalice

Foto:Unsplash

Ono što se ne preporučuje su grickalice s velikim količinama jednostavnih ugljikohidrata, odnosno šećera – ovakve namirnice dovode do brzog povećanja količina šećera u krvi, ali i brzog sniženja, što znači da ćete ubrzo opet biti gladni. Uz to, namirnice bogate jednostavnim ugljikohidratima su rijetko bogate hranjivim tvarima, što je dodatan razlog za odabir kvalitetnijih namirnica.

3. Mentalna magla

Zaboravljate li često gdje ste ostavili mobitel, ključeve, što ste točno krenuli obaviti. Možda je vrijeme da posjetite hladnjak.

Iako postoje različiti razlozi zbog kojih biste mogli patiti od mentalne magle, najčešći razlozi su stres, manjak kalorija i hranjivih tvari, te nestabilne vrijednosti šećera u krvi.

Efektivan način sprječavanja mentalne magle je redovita konzumacija hranjivih obroka koji sadrže dovoljno kalorija.

Što opet znači – ako primijetite da vam je produktivnost opala, da zaboravljate o čemu pričate, pobrinite se da jedete redovito, glavne obroke i međuobroke. Također se pobrinite da većinu tanjura zauzimaju kvalitetni proteini, kompleksni ugljikohidrati, namirnice bogate vlaknima, te zdrave masti.

Namirnice koje poboljšavaju funkciju mozga su one bogate vitaminima B kompleksa, omega 3 masnim kiselinama i antioksidansima.

4. Hladnoća

Tijelo zahtijeva određenu količinu energije da bi održavalo toplinu dok obavljamo druge zadatke. Stoga, ako vam je često prohladno bez posebnog razloga, možda vam tijelo daje signal da vam treba više energije.

Bez dovoljnog unosa kalorija i hranjivih tvari, tijelu je teže obavljati termogenezu (proces stvaranja topline u organizmu).

U ekstremnim slučajevima pothranjenosti, javljaju se i lanugo-dlačice (mekane i najčešće nepigmentirane, pahuljaste dlačice koje se nalaze na tijelu ploda ili novorođenčeta). Kod nedostatka masnog tkiva, tijelo proizvodi lanugo-dlačice da bi se zaštitilo od hladnoće.

5. Lomljivi nokti, gubljenje kose

Kad premalo jedete, tijelo je prisiljeno pametno trošiti kalorije koje su mu dostupne. Što znači da će najvažniji organi prvi biti opskrbljeni energijom i hranjivim tvarima. Tu spadaju mozak, srce itd., no ne i kosa, nokti i koža.

Zbog toga je iznimno važno unositi dovoljno hranjivih tvari i kalorija da bi tijelo moglo optimalno funkcionirati i opskrbljivati sve dijelove potrebnim tvarima.

Ako primijetite da su vam nokti osjetljivi, a kosa opada više nego inače, uvrstite sljedeće namirnice u vašu prehranu: riba, jaja, chia sjemenke, špinat, zobene pahuljice, orasi, mahunarke..

Zobene pahuljice

Foto: Unsplash

6. Izostanak menstruacije

Iako se izostanak menstruacije može javiti zbog različitih faktora kao što su stres, značajnije promjene u prehrani i hormonalni poremećaji, amenoreja se također javlja kod žena koje imaju premalo masnog tkiva.

Pothranjenost može spriječiti ovulaciju, time i menstruaciju, i izazvati hormonalne poremećaje. Naime, ako tijelo nema dovoljno hranjivih tvari za obavljanje svih normalnih funkcija, baš poput noktiju i kose, menstruacija nije prioritet, tijelu je važnije preživljavanje nego reprodukcija.

Amenoreja je česta kod atletičarki i žena koje su kronično pothranjene; najčešće zbog poremećaja u prehrani.

Važno je uvijek biti u skladu sa svojim tijelo, vaše tijelo zna točno što mu treba i koliko. Kad mu potrebne tvari nisu dostupne, tijelo vam to pokušava dati do znanja. Na vama je da slušate signale, da vjerujete svom tijelu i da se s ljubavlju brinete o njemu.

U početku to može zvučati kao pravi izazov, ali je važno da zapamtite da vaše tijelo uvijek teži optimalnom zdravlju, te da je tu samo za vas!

Članak objavljen:

Saznajte više o zdravoj prehrani u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: no

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu