Poražavajući podaci: Svaki drugi Europljanin nikad ne vježba, a za to krive nedostatak vremena
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Gotovo svaki drugi stanovnik Europske unije kaže da nikad ne vježba niti se bavi sportom, pokazalo je novo istraživanje provedeno među ispitanicima koji žive u državama članicama EU-a.
Prema istraživanju EU-ova Eurobarometra broj onih koji ne vježbaju porastao je na 45 % u odnosu na 2009. godinu kada je 39 % ispitanika odgovorilo da ne prakticira tjelovježbu. Usto je gotovo svaki peti ispitanik ili njih 17 % odgovorilo da vježba manje od triput mjesečno.
Ukupno 32 % stanovnika EU-a vježba najmanje jednom tjedno, a tek 6 % ih to čini najmanje pet puta tjedno. Uočena je i geografska razlika među ispitanicima i sklonosti bilo kakvoj tjelovježbi. Sudionici istraživanja koji žive u sjevernijim članicama EU-a aktivniji su vježbači.
Istraživanje je pokazalo da vježba 71 % Finaca, 63 % Luksemburžana i 60 % Nizozemaca. Anketa je pokazala i da se fizičkom aktivnošću ne bavi niti će se vjerojatno ikada baviti 73 % Portugalaca, 68 % Grka i 65 % Poljaka.
Pročitajte članak “Cjelodnevno sjedenje je opasno: Evo 6 načina kako umanjiti negativni učinak dugog sjedenja“.
Redovitije vježbaju oni koji nemaju financijskih problema
Studija je pokazala da su fizički aktivni stanovnici Europe većinom zaposleni, dobro obrazovani i financijski stabilni muškarci. Porazan je podatak da čak 49 % žena nikad ne vježba, u usporedbi s 40 % muških ispitanika.
Samo 13 % osoba koje su s 15 godina (ili u još mlađoj dobi) napustile školu vježba najmanje jednom tjedno u usporedbi s 42 % onih koji su se nastavili obrazovati barem do 20 godine života ili dulje. Samo 22 % nezaposlenih ispitanika vježba najmanje jednom tjedno u odnosu na 45 % menadžera koliko ih redovito vježba jednom tjedno.
Anketa je pokazala kako je manja vjerojatnost da siromašnije osobe, koje teško podmiruju osnovne životne račune (njih oko 20 %), redovito vježbaju svaki tjedan u odnosu na one koji takvih financijskih poteškoća nemaju ili se s njima gotovo nikada ne susreću (36 %).
Nedostatak vremena glavni je razlog koji ispitanici navode kako bi opravdali činjenicu da ne vježbaju (41 %), a slijede ga nedostatak motivacije ili interesa (25 %).
Tijekom pandemije COVID-19 rjeđe je vježbala trećina ili oko 34 % ispitanika, 18 % ih je sasvim prestalo vježbati, a 34 % je nastavilo s fizičkom aktivnošću istim tempom, dok je njih 9 % povećalo broj treninga.
Pročitajte i članke:
- Kako pronaći motivaciju za vježbanje?
- Tjelesno vježbanje i zdravlje: Psihologinja otkriva kako utječe na mentalno zdravlje i 5 savjeta za motivaciju
- Istraživanja potvrđuju: S treninzima snage živi se duže i bolje
- Topi kalorije i učvršćuje tijelo: Kako odabrati najbolji kardio trening za sebe?
- Udaljit će vas od vašeg cilja: Vrste osobnih trenera koje trebate apsolutno izbjegavati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Sirup od lovora protiv kašlja: Jednostavan, ali moćan lijek
-
Kreni Zdravo
- 2 min čitanja