“Klokan njega” mogla bi spasiti 150.000 života godišnje: Prerano rođene bebe imaju veće šanse za preživljenje uz metodu koja je otkrivena u nerazvijenim zemljama
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Kod beba koje su rođene prerano ili su iznimno male porođajne težine trebala bi se primjenjivati tzv. “klokan njega” ili metoda “kože na kožu” s majkom umjesto da ih se odmah po rođenju smjesti u inkubator s ciljem povećanja njihovih izgleda za preživljavanjem, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Nove smjernice WHO-a o klokan njezi pokazuju znatan odmak od aktualnih protokola koji se odnose na nedonoščad, kao i od ranijih savjeta ove UN-ove zdravstvene agencije.
Smjernice su iznimno važne u slučaju porođaja koji se obavljaju u dijelovima svijeta s lošijim pristupom tehnologiji i nemaju pouzdan pristup električnoj energiji, stoji u objavi WHO-a.
Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus je istaknuo:
Ove smjernice ukazuju na to da najbolji ishod za nedonoščad ne mora uvijek ovisiti o najnaprednijim rješenjima.

Umatanje prerano rođene ili iznimno male novorođenčadi u posebnu maramu koju nosi skrbnik
One se odnose na svu novorođenčad rođenu prije 37. tjedna trudnoće ili dojenčad koja teži manje od 2,5 kg, s izuzetkom beba kojima je potrebna potpora pri disanju, mehanička ventilacija ili su u stanju šoka.
Metoda “kože na kožu” ili “klokan njege” sastoji se u umatanju prerano rođene ili iznimno male novorođenčadi u posebnu maramu koju nosi skrbnik, obično majka, umjesto da ih se odvaja od roditelja odmah nakon rođenja radi pružanja skrbi.
Prema ranijim liječničkim preporukama bebe su smještane u inkubator odmah po rođenju kako bi im se stabiliziralo stanje, a to je, podsjeća WHO, obično trajalo između 3 – 7 dana.
No, najnovija istraživanja ukazuju na to da bi primjena klokan njege i poticanje dojenja odmah po rođenju, umjesto nakon što se beba stabilizira po izlasku iz inkubatora, mogla spasiti i do 150.000 života godišnje.
WHO smatra da bi, s obzirom na rezultate istraživanja, trebalo preispitati način skrbi o nedonoščadi te pomoći članovima obitelji da budu uz dojenče.
UN-ova agencija podsjeća da je metoda “kože na kožu” što je prije moguće nakon porođaja već zlatni standard za zdrave bebe rođene u terminu.

Metoda se počela primjenjivati u Bogoti 1983.
U svijetu se prije vremena rodi svaka 10. beba ili oko 15 milijuna novorođenčadi godišnje, a 20 milijuna ih ima premalu porođajnu težinu.
Vodeći uzrok smrti djece mlađe od pet godina su prerano rođene bebe ili nedonoščad s iznimno malom porođajnom težinom i nerazvijenim organima.
Kontakt “kože na kožu” između majke i novorođenčeta, odnosno “klokan metoda njege” najprije se počela primjenjivati u Bogoti 1983. na prerano rođenim bebama.
Neonatolozi Edgar Rey i Hector Martinez pribjegli su toj metodi jer su imali ograničene resurse, probleme s opskrbom električnom energijom i nepouzdanu opremu.
S obzirom na to da se metoda pokazala vrlo učinkovitom, počela se prakticirati u brojnim medicinskim ustanovama.
Liječnici su ustanovili da moćni kontakt “kože na kožu” omogućuje majkama raniji izlazak iz bolnice, a zaključili su i da je stopa smrtnosti beba pala sa 70 na 30 %. Danas ovaj pristup preporučuju i liječnici u razvijenijim državama.
Pročitajte i članke:
- Kraj dječjoj izbirljivosti u hrani? Znanstvenici dokazali da bebe u majčinoj utrobi reagiraju na mirise i okuse
- Znanstvenici imaju nova saznanja o “smrti u kolijevci”: Krvne pretrage će spriječiti buduće slučajeve SIDS-a?
- Depresija nakon poroda: Tri hrabre žene progovorile su o borbi s postporođajnom depresijom, evo njihovih iskustava.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Lješnjaci za zdravlje: Odlični su za kolesterol i probavu, ali lako se može pretjerati! Evo koliko ih dnevno možete pojesti i gdje ih dodati
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja