Hoće li umjetna inteligencija unaprijediti kolonoskopiju? Izašle su dvije nove studije koje govore u prilog otkrivanju ovih izraslina
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Dva nedavno objavljena članka objavljena u časopisu Annals of Internal Medicine bave se prednostima i ograničenjima korištenja umjetne inteligencije (AI) u kolonoskopiji, prenosi Medical News Today. Ove studije daju proturječne rezultate, pri čemu jedna ne ukazuje na značajna dijagnostička poboljšanja, a druga pokazuje smanjenje stope propuštenih polipa debelog crijeva tijekom kolonoskopija.
Dr. Aasma Shaukat, gastroenterologinja na NYU Langone Health u New Yorku, koja nije bila uključena u studije, primijetila je da ove dvije studije, iako se razlikuju u dizajnu, daju suprotne zaključke u pogledu korisnosti kompjuterski potpomognute detekcije (CADe) u kolonoskopiji. Napomenula je da se obje studije slažu u jednoj točki – CADe može poboljšati otkrivanje ne-neoplastičnih nalaza, odnosno polipa koji nisu zabrinjavajuće histologije.
AI u gastroenterologiji
AI je pronašao široku primjenu u medicinskom polju. Pomaže u dijagnosticiranju bolesti, pojednostavljuje otkrivanje i razvoj lijekova, poboljšava komunikaciju između pružatelja zdravstvenih usluga i pacijenata, prepisuje medicinsku dokumentaciju i omogućuje skrb za pacijente na daljinu.
Dr. James Lee, gastroenterolog u bolnici Providence St. Joseph u Kaliforniji, koji nije bio uključen u studiju, istaknuo je rastuću ulogu umjetne inteligencije u kolonoskopiji, posebice u otkrivanju polipa na ekranu u stvarnom vremenu. Međutim, postoje rizici povezani s kolonoskopijom, uključujući potencijalne komplikacije i povećane troškove zbog upotrebe AI tehnologije.
Prva studija, koja je obuhvatila više od 3.000 ispitanika s pozitivnim fekalnim imunokemijskim testovima (FIT), nasumično je dodijelila sudionike koji će dobiti kolonoskopiju sa ili bez računalne pomoći za otkrivanje kolorektalnih abnormalnosti. Ova studija nije dovela do značajnih poboljšanja u otkrivanju uznapredovalih kolorektalnih abnormalnosti.
Druga studija, koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Humanitas, uključivala je sustavni pregled i metaanalizu 21 nasumičnog ispitivanja. Ispitivanja su uključivala 18.232 sudionika koji su bili podvrgnuti kolonoskopiji uz pomoć CAD-a. Istraživači su otkrili povećanu stopu otkrivanja polipa, ali ne i adenoma, koji nose veći rizik od progresije raka.
Studija je također otkrila smanjenje stope promašaja za adenome za 55 %. Međutim, upozorilo se da postupci potpomognuti umjetnom inteligencijom mogu dovesti do pretjeranog dijagnosticiranja, pretjeranog liječenja ne-neoplastičnih polipa i duljeg vremena postupka.
Umjetna inteligencija nije značajno poboljšala detekciju uznapredovalih adenoma
Dr. Ashkan Farhadi, gastroenterolog u Medicinskom centru MemorialCare Orange Coast u Kaliforniji koji nije bio uključen u istraživanja, za Medical News Today izrazio je povjerenje u drugu studiju, navodeći njezinu sveobuhvatnu analizu podataka i potencijalnu korist za manje iskusne liječnike.
Stručnjaci su naglasili da točnost kolonoskopije uvelike ovisi o vještini operatera. Lee je dodao:
Ako AI ne vidi dio debelog crijeva (dijelove iza nabora debelog crijeva jer endoskopist nije uspio eksponirati taj dio debelog crijeva), tada AI nema pojma da tamo postoje polipi. Nadamo se da ćemo u budućnosti, ako umjetna inteligencija može obavijestiti endoskopiste je li dio debelog crijeva vizualiziran ili promašen, vjerojatno imati potpuniju pomoć od umjetne inteligencije i značajnije podatke.
Pročitajte i ove članke:
- Hoće li umjetna inteligencija zamijeniti liječnike? Otkrila je 20 % više karcinoma od dva specijalizirana radiologa
- Znanstvenici su otkrili novi lijek pomoću umjetne inteligencije! Evo za što bi se mogao koristiti i zašto je to veliki korak u liječenju bolesti
- Najrazvijeniji chatbot: Hoće li ChatGPT zamijeniti pojedine poslove? Psihologinja otkriva kakvu nam budućnost nosi umjetna inteligencija.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Bailey, E. (2023). Two studies demonstrate the benefits and limitations of artificial intelligence in colonoscopies. Medical News Today.
- Hassan, C. i sur. (2023). Real-Time Computer-Aided Detection of Colorectal Neoplasia During Colonoscopy. Annals of Internal Medicine.
- Mangas-Sanjuan, C. (2023). Role of Artificial Intelligence in Colonoscopy Detection of Advanced Neoplasias. Annals of Internal Medicine.