Trail trčanje: Popularnost mu je porasla za čak 231 %!

Trail trčanje

Trčanje nudi razne opcije – od trake za trčanje do staza, nogostupa pa čak i trčanja u mjestu. No, sve je popularnije trail trčanje, koje se odvija na neasfaltiranim terenima poput šumskih staza, travnatih površina i planinskih puteva.

Tijekom posljednjih 10 godina popularnost ovog oblika trčanja porasla je za čak 231 %!

Osim što pruža promjenu okoline i uživanje u prirodnim ljepotama, trail trčanje ima brojne zdravstvene prednosti.

Trail trčanje – prednosti

Evo koje su glavne prednosti ovog oblika trčanja.

Poboljšava ravnotežu

Trčanje po neravnom terenu izaziva vaš core i prisiljava tijelo na prilagodbu, što jača noge, gležnjeve i stopala. Ove prilagodbe pridonose boljoj stabilnosti i jačoj muskulaturi središnjeg dijela tijela.

Smanjuje rizik od padova

Trail trčanje aktivira neuromuskularni sustav, što poboljšava koordinaciju, aktivaciju mišića i propriocepciju (osjećaj položaja tijela). Ove sposobnosti pomažu smanjiti rizik od padova i ozljeda povezanih s njima, što održava agilnost i dugoročnu sigurnost.

Smanjuje mogućnost ozljeda od ponavljanja

Za razliku od tvrdih površina poput asfalta, staze od zemlje ili trave nude mekše podloge, čime se smanjuje opterećenje na zglobovima. Iako trail trčanje smanjuje rizik od ponavljajućih ozljeda, potrebno je paziti na uganuća i istegnuća, osobito ako trčite prebrzo.

Trail trčanje - prednosti
FOTO: Shutterstock

Potiče zdravlje srca

Trail trčanje često uključuje zahtjevne terene poput strmih uspona i kamenitih staza, što dodatno opterećuje kardiovaskularni sustav. Istraživanje pokazuje da čak i 5 – 10 minuta trčanja dnevno može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti i poboljšati zdravlje srca.

Poboljšava kognitivne funkcije

Navigacija kompleksnim stazama zahtijeva fokus i brze odluke, što povećava kognitivne sposobnosti poput memorije, percepcije i prostorne svijesti. Dinamičnost trail trčanja također potiče vaš mozak na brže procesiranje informacija.

Podiže raspoloženje

Poznato je da trčanje smanjuje simptome depresije, a boravak u prirodi dodatno pojačava te učinke. Terapija prirodom dokazano smanjuje stres, anksioznost i krvni tlak, dok istovremeno potiče opuštanje i mentalnu jasnoću.

Podržava zdravlje zglobova

Iako su istraživanja o utjecaju trail trčanja na zglobove ograničena, preliminarni rezultati ukazuju na to da ono može ojačati zglobove i očuvati njihovo zdravlje.

Osobe s osteoartritisom trebaju se posavjetovati s liječnikom prije uključivanja u aktivnosti poput trčanja i prilagoditi vrijeme oporavka svojim potrebama.

Trail trčanje za početnike
FOTO: Shutterstock

Trail trčanje za početnike – savjeti

Ako ste početnik, važno je odabrati stazu prikladnu svojoj razini kondicije i postepeno povećavati izazove. Evo nekoliko korisnih savjeta:

  • odaberite odgovarajuću stazu – započnite s ravnijim ili blagim terenima prije nego što prijeđete na zahtjevnije staze
  • planirajte unaprijed – upoznajte rutu, koristite GPS i obavijestite nekoga o svojim planovima kako biste izbjegli gubljenje
  • fokusirajte se na vrijeme, a ne na udaljenost – trčanje tri kilometra na stazi traje duže nego na ravnim površinama pa prilagodite svoja očekivanja
  • nosite odgovarajuću opremu – uložite u stabilne tenisice s dobrim gripom i podrškom te se odjenite slojevito za nepredvidive vremenske uvjete
  • ostanite fokusirani – pazite na stazu ispred sebe kako biste izbjegli spoticanje ili ozljede; razgledavanje prirode ostavite za trenutke odmora
  • trčite s partnerom – društvo može učiniti iskustvo sigurnijim i zabavnijim.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gordon, S. (2024). Health Benefits of Trail RunningHealth.
  2. MacBride-Stewart, S. (2019). Atmospheres, landscapes and nature: Off-road runners’ experiences of well-being. Health, 23(2): 139–157.
  3. Lee, D-c. i sur. (2014). Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk. Journal of the American College of Cardiology, 64(5): 472–481.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu