Afte – uzroci, vrste i liječenje
- 4 komentara
- 4 min čitanja
Afte su male, bolne i recidivirajuće lezije, koje se najčešće pojavljuju na pomičnim dijelovima sluznice usne šupljine odnosno na unutarnjoj površini usana, jeziku, obraznoj sluznici ili mekom nepcu.
Smještaj afti je njihova najvažnija karakteristika, a ujedno i jedan od dijagnostičkih kriterija razlikovanja od oralnih oštećenja uzrokovanih herpes simplex virusom. Za razliku od herpesa, afte se nikad ne javljaju na koži i funkcionalnoj sluznici odnosno nepcu i zubnom mesu.
Simptomi koji prate nastanak afti su peckanje, a ponekad i intenzivna bol na zahvaćenom području.
Radi se o pojavi malih bijelih, sivih ili žutih ranica koje se mogu pojaviti pojedinačno ili u skupinama. Od afti pati oko 30% stanovništva.
Prema mehanizmu nastanka može ih se svrstati u autoimune bolesti zbog stvaranja antitijela prema stanicama oralnog epitela, no nisu klasična autoimuna bolest jer imaju sklonost spontanog nastanka i nestanka.
Uzroci nastanka afti
Uzrok afti nije u potpunosti jasan, no postoje određeni čimbenici koji se povezuju s njihovim nastankom. Usni čirevi obično se javljaju kada ste pod stresom, iscrpljeni ili bolesni. Postoje i tzv. traumatski ulkusi koji su posljedica ozljede usne sluznice kao npr. četkicom za zube, oštećeno oštro zubalo, vruća hrana, ugriz usta ili jezika.
U vrlo rijetkim slučajevima usni ulkus odnosno afta može biti znak anemije ili tumora usta ili jezika.
Uz pojavu afti najčešće se vežu sljedeća stanja:
- Emocionalni stres (zbog povišenog lučenja hormona kortizona)
- Fizička iscrpljenost
- Prehrana
- Manjak vitamina i minerala
- Narušeno imunološko stanje osobe
- Slabokrvnost odnosno anemija (zbog nedostatka željeza, folata i vitamina B skupine)
- Smanjenje broja neutrofilnih leukocita u krvi
- Lokalna trauma
- Alergijska stanja
- Usporen protok u krvnim žilama epitela
- Metabolički poremećaji
- Hormonalni poremećaji
- Kronične bolesti koje dovode do slabljenja imunološkog sustava
- Neki lijekovi: aspirin, lijekovi iz skupine NSAR (nesteroidni protuupalni lijekovi), antibiotici, nikotinski supstituti te lijekovi protiv gljivica
Također, postoje i dodatni čimbenici koji imaju ulogu u nastanku afti. Osobito se ističe faktor nasljeđa,s obzirom na to da gotovo polovica bolesnika u obitelji ima osobu koja boluje od afti.
Kod nekih žena se pokazalo da se afte češće pojavljuju u drugoj polovici menstrualnog ciklusa. Međutim, veza između endokrinih faktora i afti još uvijek nije razjašnjena.
Gastrointestinalne bolesti, kao što su Chronova bolest i ulcerozni kolitis, također mogu uzrokovati pojavu afti, s obzirom na smanjenu mogućnost apsorpcije vitamina i minerala. U određenim slučajevima, afte se mogu pojaviti i kod prisustva bakterije Helicobacter pylori.
Vrste afti
S obzirom na veličinu, afte se mogu pojaviti u tri klinička oblika:
- Male afte – imaju promjer manji od jednog centimetra, a kod nekih bolesnika mogu se javljati kontinuirano tijekom nekoliko uzastopnih mjeseci. Premda su vrlo bolne, male afte nisu praćene općim poremećajem zdravlja i zarastaju bez ožiljaka.
- Velike afte imaju promjer veći od jednog centimetra, a najčešće su smještene na rubovima jezika, sluznici obraza, mekom nepcu i resici. One nisu bolne, no mogu dovesti do općih poremećaja zdravlja, koji se najčešće manifestiraju povećanom tjelesnom temperaturom i bolovima u zglobovima. Velike afte sporo zarastaju i mogu ostaviti ožiljke.
- Herpetiformne afte pojavljuju se na sluznici usne šupljine, a naročito ispod jezika. Manifestiraju se kao veliki broj sitnih ranica, koje su veoma bolne i najčešće su smještene na upaljenoj i otečenoj sluznici. U slučaju herpetiformnih afti pojačano je izlučivanje sline, a gutanje i govor su otežani. Uobičajeno traju 7-14 dana.
Prevencija u slučaju afti
Premda razlozi nastajanja u slučaju afti još uvijek nisu do kraja istraženi, opće smjernice trebale bi vam pomoći. Pa barem i zato da možete reći da ste sve napravili.
- Hranite se zdravo (vodite računa o unosu voća i povrća u organizam)
- Jačajte otpornost na infekcije konzumacijom češnjaka, luka, namirnica bogatih vitaminom C, flavonoidima i cinkom.
- Izbjegavajte uporabu klasičnih zubnih pasti koje sadrže lauril natrijev sulfat.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Premda se afte čine bezazlenim promjenama u usnoj šupljini to ne mora biti tako. Znaju biti izrazito bolne i iritantne. Liječničku pomoć trebate potražiti u ovim situacijama:
- ako afta ne zacijeli u roku od tjedan dana ili se poveća
- ako se problem često ponavlja (nekoliko puta u mjesecu i svaki mjesec)
- ako sumnjate da je uzrok zubalo (infekcija zubnog mesa)
- ako uz sve to kašljete, imate proljev i skloni ste čestim infekcijama
- ako sumnjate da se afte pojavljuju kao posljedica uzimanja nekog lijeka
Liječenje afti
Nekoliko dana prije izbijanja afti, može se osjetiti svrbež ili peckanje u ustima. Ako ste inače skloni pojavi afti, važno je da već tada počnete s liječenjem. Afte se uglavnom liječe simptomatski, lokalnom primjenom antiseptika, anestetika i antiupalnih lijekova.
Od lijekova se u terapiji najčešće koriste kortikosteroidne kapi ili masti, a iznimno, u slučaju velikih afti mogu se koristiti i injekcije kortikosteroida. Kortikosteroidi suprimiraju upalu i ubrzavaju cijeljenje te samim time smanjuju bol i skraćuju trajanje afti.
Za sprječavanje sekundarne infekcije primjenjuju se antiseptici kao što su klorheksidin ili heksetidin, dok se za ubrzavanje cijeljenja mogu primijeniti preparati na bazi vitamina B6 i lizozima. U slučaju izrazito bolnih afti preporučuje se lokalni anestetik u gelu.
S obzirom da manjak vitamina B12, folne kiseline i željeza može uzrokovati nastanak afti, u tim slučajevima njihova nadoknada znatno poboljšava stanje bolesnika. U slučaju postojanja sustavnih bolesti, kao što su bolesti želuca ili anemija, primjenjuje se adekvatna sustavna terapija.
Liječenje afti prirodnim putem
Lijekove za prirodno liječenje afti, možete pronaći u vlastitom kućnom ormariću. U liječenju će vam pomoći i aromaterapija.
- Umirite afte grgljajući nekoliko puta na dan hladan čaj (bilo koji), čaj od kadulje zbog antiseptičkog djelovanja.
- Antiseptičko djelovanje imaju i neka eterična ulja: geranijevo, lavandino, limunovo, mirino i čajevčevo.
- Pomiješajte pet kapi čajevčeva ulja, tri kapi limunova i dvije mirina s dvije i pol žličice ulja sjemenki grejpa. Smjesu nanesite prstom svakih dva sata na područje gdje se nalazi afta.
- Vodicu za ispiranje usta možete napraviti od jedne kapi čajevčeva, geranijeva i lavandina ulja. Tom otopinom ispirite usta 3-4 puta dnevno.
» Pročitajte više: Izliječite afte prirodnim putem
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja