Vježbe za trudnice – 5 jednostavnih vježbi tijekom cijele trudnoće
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Tjelesna aktivnosti u trudnoći može ovaj fizički zahtjevan period znatno olakšati; trudnice koje se bave prilagođenom tjelovježbom rjeđe trpe bolove u leđima, imaju više energije, osjećaju se bolje i zadovoljnije, a nakon poroda lakše vraćaju svoju prijašnju figuru.
Za zdravlje majke i djeteta nije potrebno odvajati mnogo vremena ili ulagati u skupocjenu opremu. Vježbe koje donosimo su jednostavne, sigurne i mogu se odrađivati u udobnosti vlastitog doma.
Važni savjeti prije početka vježbanja
- Prije početka bilo kakvog programa tjelovježbe obavezno se konzultirajte s liječnikom. Uputite ga u svoju planiranu rutinu vježbanja i zatražite stručan savjet, posebno ako je riječ o trudnoći osjetljivoj na bilo koji način.
- Vodite računa o brzini rada srca. U drugom stanju srce će zbog opterećenja brže kucati prilikom kretanja, a 140 otkucaja u minuti je gornja granica.
- Ako osjetite slabost, mučninu ili vrtoglavicu, odmah obustavite tjelovježbu i odmorite.
- Pijte mnogo tekućine.
- Vodite računa o pravilnom držanju tijela; bol u zglobovima, koljenima, kukovima i leđima ne smije se osjetiti prilikom vježbanja.
- Ne zaboravite pravilno disati, tijekom vježbanja nemojte zadržavati dah već dišite duboko, udišući pri lakšim pokretima i izdišući pri naporu.
- Ne radite nagle pokrete, izbjegavajte trzaje i skakanje.
- Prije početka vježbanja, obavezno je razgibavanje i zagrijavanje.
Cjelokupno vrijeme vježbanja ne treba prelaziti 45 minuta, uključujući zagrijavanje prije vježbi te opuštanje i razgibavanje nakon vježbanja. U trećem tromjesečju ograničite vrijeme na 30 minuta.
Plié
Ova jednostavna vježba oponaša baletni plesni korak, a jača stražnjicu, bedra i ligamente donjeg dijela tijela.
Stanite uspravno, bokovima okomito na naslon stolice. Jednom rukom se pridržavajte o stolac, stanite u lagani raskorak tako da vam kukovi budu u liniji sa stopalima.
Stopala usmjerite prema van, ispravite leđa i krenite u lagani čučanj, spuštajući se koliko Vam to tijelo dopusti. Leđa cijelo vrijeme moraju biti ravna, a slobodna ruka na jednom boku.
Polako se vratite u stajaći položaj. Ponovite vježbu deset puta, napravite kratku pauzu i ponovite seriju još jednom ili dva puta.
Podizanje noge u ležećem položaju
Ova vježba jača mišiće središnjeg dijela tijela, odnosno unutarnje trbušne i leđne mišiće te unutarnje mišiće bedra.
Lezite na desni bok. Glavu poduprite laktom, desnu nogu na kojoj ležite savijte u kutu od 45 stupnjeva. Lijeva noga treba biti ispružena.
Lijevu ruku prebacite preko tijela na pod ili jastuk za stabilnost.
Zategnite lijevu nogu i zatim ju podignite od tla otprilike na visinu boka. Sekundu ju zadržite tamo, a potom spustite, savijte u koljenu i prebacite preko desne noge na jastuk koji ćete postaviti kao oslonac.
Ponavljajte vježbu 15 puta na svakoj strani u dvije ili tri serije, ovisno o mogućnosti.
Plank
Plank je izdržaj u gornjoj poziciji skleka prilikom kojeg rade gotovo svi mišići, posebno mišići trbuha, leđa i ruku.
Spustite se na koljena i oslonite na ruke. Ručni zglobovi trebaju biti položeni direktno ispod ramena.
Koljena podignite i ispružite noge iza sebe dok Vam se tijelo ne pozicionira u ravnu liniju. Nemojte savijati kralježnicu i ne dopustite da Vas težina trbuha vuče prema dolje.
U tom položaju izmijenite 5 dubokih udisaja i izdisaja, a zatim se lagano spustite na koljena.
Ponovite vježbu 3 puta. Ako u početku ne uspijevate izmijeniti 5 udisaja, izdržite koliko možete, svaki ćete put moći sve više.
Međutim, imajte na umu da plankove treba izvoditi s oprezom i slušajući vlastito tijelo jer, iako brojne internetske stranice posvećene fitnessu tvrde da su oni bezopasni, zbog aktiviranja mišića trupa postoji opasnost od preuranjenih kontrakcija.
Vježba s teretom u sjedećem položaju
Za jačanje ramena i ruku, potrebni će Vam biti mali utezi od 1 do 2 kg. Ako nemate utege, možete improvizirati tako da napunite prazne plastične bočice vodom ili pijeskom.
Sjednite na čvrst stolac ravnih leđa, stopala priljubljenih uz pod i ispravljenih ramena. U svaku ruku uzmite jedan uteg, a ruke ispružite pokraj tijela, palčeva okrenutih prema tijelu.
Udahnite, a prilikom izdisaja savijte laktove tako da ruke tvore kut od 90 stupnjeva, kako je prikazano na slici. Zadržite ruke kratko u tom položaju, a zatim utege podignite u visinu ramena.
Ruke obrnutim postupkom vratite uz tijelo u početnu poziciju. Ponovite 10 puta u nekoliko serija, koliko Vam tijelo dopušta.
Vježba s teretom u stajaćem položaju
Za ovu vježbu također će biti potrebni mali utezi i čvrst stolac. Jačaju se leđni mišići, bicepsi i tricepsi.
Desno koljeno postavite na stolac i nagnite se naprijed, tako da leđa budu u pravilnoj liniji što više poravnata s horizontalom poda.
Desnom se rukom također oslonite na sjedalo, a lijevu ruku s utegom ispružite prema podu, ispod ramena, palčeva okrenutih prema tijelu.
Udahnite, a zatim u izdisaju svinite lakat prema nazad tako da Vam položaj ruke tvori kut od 90 stupnjeva, kako je prikazano na slici.
Položaj zadržite nekoliko sekundi, a ruku polagano vratite u prvotni položaj.
Vježbu ponovite 15 puta sa svakom rukom u 3 serije.
Iako su ovdje navedene vježbe pogodne za izvođenje u bilo kojem tromjesečju, imajte na umu da je tijelo pod velikim opterećenjem u kasnoj trudnoći i treba biti izuzetno oprezan prilikom svakog pokreta.
Ne vježbajte na svoju ruku nego se obavezno prije početka savjetujte s liječnikom!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja