Gdje se nalazi koštana srž i zašto se vadi?

Gdje se nalazi koštana srž

Koštana srž je meka, masna tvar koja se nalazi unutar šupljina kostiju u vašem tijelu. Sadrži stanice koje proizvode krvne stanice i trombocite, a odgovorna je za stvaranje milijardi novih krvnih stanica svaki dan.

Koštana srž ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja vašeg organizma jer osigurava osnovne komponente krvi koje su potrebne za prijenos kisika, borbu protiv infekcija i kontrolu krvarenja. No, što točno predstavlja koštana srž, gdje se nalazi i zašto se ponekad vadi, bit će objašnjeno u nastavku.

Gdje se nalazi koštana srž?

Koštana srž se nalazi unutar većine kostiju u vašem tijelu. Da bismo razumjeli njezinu anatomiju, važno je napomenuti da kosti imaju tri osnovne komponente – kompaktne kosti, spužvasto tkivo i koštanu srž.

Kompaktne kosti čine čvrsti vanjski sloj kostiju, dok spužvasto tkivo čini krajeve kostiju. Koštana srž se nalazi u središnjem dijelu većine kostiju, ali i na krajevima spužvastih kostiju.

Ovisno o dobi, koštana srž može biti crvena ili žuta. Crvena koštana srž, koja se u tijelu nalazi do približno sedme godine života, odgovorna je za proizvodnju krvnih stanica, dok žuta koštana srž skladišti mast, koja se može pretvoriti u energiju kad je potrebno.

S godinama se crvena koštana srž postepeno zamjenjuje žutom.

Što koštana srž radi?

Koštana srž ima vitalnu ulogu u stvaranju svih komponenata krvi. Proizvodi crvene krvne stanice koje prenose kisik, bijele krvne stanice koje se bore protiv infekcija te trombocite koji pomažu u zgrušavanju krvi i zaustavljanju krvarenja.

Koštana srž također pohranjuje mast koja se koristi kao energija po potrebi.

Bez zdrave koštane srži tijelo ne bi moglo proizvoditi ove ključne komponente krvi, a to može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa čak i smrti. Zato koštana srž ima ključnu funkciju u održavanju općeg zdravlja tijela.

Zašto se vadi koštana srž
FOTO: Shutterstock

Zašto se vadi koštana srž?

Postoji nekoliko razloga zbog kojih je vađenje koštane srži nužno. Najčešće se to radi kako bi se dijagnosticirali ili liječili određeni zdravstveni problemi, posebice bolesti krvi i kosti. Dvije najpoznatije situacije u kojima se koštana srž vadi uključuju:

  • djiagnostika bolesti – ako postoji sumnja na poremećaje u proizvodnji krvnih stanica, kao što su leukemija, aplastična anemija ili multipli mijelom, liječnici mogu preporučiti vađenje uzorka koštane srži; to se obično radi pomoću biopsije koštane srži ili aspiracije, gdje se pomoću igle uzima uzorak koštane srži iz kosti; ovi testovi pomažu u određivanju zdravlja koštane srži i identificiranju bilo kakvih abnormalnosti u proizvodnji krvnih stanica
  • transplantacija koštane srži – ako pacijent ima ozbiljan problem s proizvodnjom krvnih stanica, kao što je leukemija ili druge vrste raka krvi, može biti potrebna transplantacija koštane srži; u tom se procesu uzimaju zdrave stanice koštane srži od donora, koje se potom transfuzijom unose u krv pacijenta kako bi pomogle u proizvodnji novih, zdravih krvnih stanica.

Kako se vađenje koštane srži obavlja?

Vađenje koštane srži obično se izvodi pod lokalnom anestezijom kako pacijent ne bi osjećao bol tijekom postupka. Liječnik koristi iglu kako bi prikupio uzorak koštane srži iz kosti, obično iz kuka ili prsne kosti.

Postupak može izazvati određeni neugodan osjećaj, a neki ljudi mogu osjećati bol na mjestu uboda nakon što anestezija prestane djelovati. Međutim, to je obično privremeno i bol brzo prolazi.

Učinci vađenja koštane srži

Iako vađenje koštane srži nije toliko invazivan postupak, može izazvati privremene nuspojave. Nakon biopsije ili aspiracije pacijent može osjećati bol, umor i nelagodu na mjestu uboda. Ovi simptomi obično prolaze u nekoliko dana ili tjedana.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Nichols, H. (2023). All you need to know about bone marrowMedical News Today.
  2. Bone Marrow. (2022). Cleveland Clinic.
  3. Seladi-Schulman, J. (2022). What Is Bone Marrow, and What Does It Do? Healthline.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu