Stiže univerzalno cjepivo protiv COVID-19?

Cjepiva protiv COVID-19 se ažuriraju

U kolovozu 2024. godine Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je ažurirano mRNA cjepivo protiv COVID-19, osmišljeno za ciljane cirkulirajuće sojeve, uključujući Omikron varijantu KP.2 SARS-CoV-2.

Do rujna 2024. godine Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) identificirao su Omikron varijante KP.2, KP.2.3, KP.3, KP.3.1.1 i LB.1 kao široko rasprostranjene u SAD-u.

Varijante nastaju zbog mutacija koje se događaju prilikom razmnožavanja virusa.

CDC preporučuje da svi stariji od šest mjeseci prime booster dozu cjepiva za sezonu 2024. – 2025. Redovito cijepljenje pomaže u zaštiti od novih varijanti jer imunitet stečen cjepivima opada s vremenom, što je slučaj i s drugim cjepivima.

Razumijevanje varijanti COVID-19

Nakon pojave COVID-19 u 2019. godini virus se počeo razvijati u različite varijante, uključujući Alfa, Beta, Gama, Delta i Omikron. Do 2023. godine Omikron varijanta i njezini podtipovi postali su glavni uzrok infekcija COVID-19 diljem svijeta. Iako Omikron često uzrokuje blaže simptome, zarazniji je od prethodnih varijanti.

U rujnu 2024. CDC je izvijestio da su Omikron podvarijante poput KP.2, KP.2.3, KP.3 i KP.3.1.1 odgovorne za većinu infekcija u SAD-u. Ove podvarijante ponekad se nazivaju “FLiRT” sojevima.

Ažurirano mRNA cjepivo za 2024. – 2025. sadrži komponente koje ciljaju Omikron varijantu KP.2
FOTO: Shutterstock

Zašto se cjepiva protiv COVID-19 ažuriraju?

Omikron varijante pokazale su sposobnost izbjegavanja imuniteta stečenog ranijim infekcijama i cijepljenjem. Prema dr. Sharon Nachman sa Stony Brook Medicine, antitijela nastala nakon ranijih infekcija Omikronom pružaju ograničenu zaštitu. Međutim, cjepiva stvaraju dugotrajnija antitijela, koja pružaju bolju zaštitu od prirodnog imuniteta.

Ažurirano mRNA cjepivo za 2024. – 2025. sadrži komponente koje ciljaju Omikron varijantu KP.2, identificiranu kao potencijalno vrlo zaraznu. Godišnja ažuriranja temelje se na praćenju najraširenijih varijanti.

Učinkovitost i trajanje cjepiva

Cjepiva protiv COVID-19 i dalje su najpouzdanija zaštita od teških oblika bolesti jer smanjuju rizik od hospitalizacije i omogućuju blaže simptome. Međutim, poput cjepiva protiv gripe, njihova učinkovitost opada s vremenom, što naglašava važnost redovitih booster doza.

Kako bi se odgovorilo na stalne mutacije, istraživači rade na univerzalnom cjepivu protiv koronavirusa. Takvo bi cjepivo ciljalo manje promjenjive dijelove virusa, pružajući zaštitu od više varijanti. Iako je taj cilj još u razvoju, ažuriranje postojećih cjepiva ostaje ključno za održavanje zaštite. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

1 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu