Osobe koje piju isključivo pivo padaju na ovom testu!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Vjerojatno ste čuli za kombinaciju hrane i vina, ali što je s uparivanjem hrane i piva? Ispada da takve kombinacije možda nisu najzdravije.
Istraživanje o pivopijama – lošija prehrana i manje zdrav način života
Nedavna studija objavljena u časopisu Nutrients i predstavljena na godišnjoj konferenciji The Liver Meeting, koju organizira Američko udruženje za proučavanje bolesti jetre, pokazuje da osobe koje piju isključivo pivo imaju nezdraviji način života.
Ti pojedinci češće imaju lošiju prehranu, manje se bave fizičkom aktivnošću, puše cigarete i imaju niže prihode u usporedbi s drugim tipovima konzumenata alkohola.
Istraživači su analizirali podatke 1.900 odraslih osoba iz SAD-a koje su dale informacije o svojim navikama konzumiranja alkohola i prehrani. Od ispitanika je 39 % pilo samo pivo, 22 % samo vino, 18 % samo žestoka pića, a 21 % ih je konzumiralo više vrsta alkohola.
Loš rezultat piva na Indeksu zdrave prehrane
Kako bi procijenili kvalitetu prehrane, istraživači su koristili Indeks zdrave prehrane (Healthy Eating Index), koji se temelji na savršenom rezultatu od 100 bodova, dok se zdrava prehrana smatra rezultatom od 80 bodova.
Konzumenti vina prosječno su imali 55 bodova, dok su osobe koje piju samo žestoka pića ili više vrsta alkohola imale rezultat od 53 boda. Za usporedbu, nacionalni prosjek za osobe u dobi 19 – 59 godina iznosi 57 bodova, prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD-a.
Autori su naglasili zabrinutost zbog porasta konzumacije alkohola i loših prehrambenih navika u SAD-u, što je povezano s kroničnim bolestima poput bolesti jetre. Iako su veze između obrazaca konzumacije alkohola i kvalitete prehrane već istraživane, utjecaj pojedinih vrsta alkoholnih pića na prehranu ostaje nedovoljno istražen.
Rizik od bolesti jetre i važnost zdravih promjena
Studija je otkrila da su osobe koje piju samo pivo obično mlađi muškarci, češće pušači i s nižim prihodima od ostalih ispitanika. Također su imali niže razine tjelesne aktivnosti i unosili više kalorija, čak i kad se uzela u obzir tjelesna težina.
Prijašnja istraživanja povezala su lošu prehranu s većim rizikom od problema s jetrom. Kronična bolest jetre, uključujući cirozu, u porastu je u SAD-u i pogađa oko 4,5 milijuna ljudi, zbog čega zauzima 10. mjesto kao uzrok smrti. Ova bolest se sve češće dijagnosticira kod mlađih osoba.
Dr. Madeline Novack, glavna autorica studije i voditeljica specijalizacije na Tulane School of Medicine, za WebMD je pojasnila da je prekomjerno konzumiranje alkohola glavni uzrok ciroze, dok metabolička disfunkcija povezana s masnom bolešću jetre ubrzano raste.
Istaknula je da su promjene u načinu života, poput poboljšanja prehrane i umjerene konzumacije alkohola, ključne za prevenciju i liječenje ovih stanja.
Istraživači su naveli neka ograničenja svoje studije, poput činjenice da su podaci prikupljeni od 2017. do početka 2020. godine, što ne uključuje moguće promjene u navikama pijenja koje su uzrokovane pandemijom.
Također su napomenuli da kulturni utjecaji na prehranu i konzumaciju alkohola nisu u potpunosti uzeti u obzir, iako je uzorak bio nacionalno reprezentativan s obzirom na demografske čimbenike.
Pročitajte i ove članke:
- Pivo i zdravlje: Ključ je u umjerenosti! Ako ne pretjerujete s količinom, popularno alkoholno piće nudi ove zdravstvene prednosti
- Posljedice alkohola na organizam: Jednom kad ste oštetili organe, povratka nema! Nutricionistica otkriva detalje.
- Simptomi ciroze jetre: Pogađa 0,50 % odraslih osoba u dobi 45 – 54 godine! Liječnik otkriva koji su joj uzroci i kako je prepoznati.
- O’Mary, L. (2024). What Your Alcohol Preference May Say About Your Diet. WebMD.
- Ting, P.-S. i sur. (2024). Convergence of Alcohol Consumption and Dietary Quality in US Adults Who Currently Drink Alcohol: An Analysis of Two Core Risk Factors of Liver Disease. Nutrients, 16: 3866.