Demencija nakon moždanog udara: Rizik je 80 % veći, posebno s jednim simptomom
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
![Demencija nakon moždanog udara](https://krenizdravo.dnevnik.hr/wp-content/uploads/2024/02/Demencija-nakon-mozdanog-udara.jpg?x38585)
Zašto se javlja demencija nakon moždanog udara? Kada osoba doživi moždani udar, dolazi do poremećaja protoka krvi u mozgu, što rezultira smrću ili oštećenjem stanica, što često dovodi do demencije.
Prema nedavnoj znanstvenoj izjavi Američke udruge za srce i Američke udruge za moždani udar, više od polovice osoba koje su preživjele moždani udar susreće se s problemima pamćenja i kognitivnim problemima unutar prve godine, a trećina može razviti demenciju unutar pet godina.
Novo istraživanje koje će biti predstavljeno na nadolazećoj Međunarodnoj konferenciji o moždanom udaru u Phoenixu povećava dokaze koji upućuju na to kako se javlja demencija nakon moždanog udara.
Demencija nakon moždanog udara
Ova studija, koja je uključivala približno 180.000 pacijenata s moždanim udarom, otkrila je 80 % veću vjerojatnost demencije u usporedbi s kontrolnom skupinom iz opće populacije. Ovaj povećani rizik ostao je čak i nakon prilagodbe za druge zdravstvene čimbenike, poput hipertenzije, dijabetesa i visokog kolesterola.
Glavni autor Raed Joundi, dr. med., sa Sveučilišta McMaster u Kanadi, naglašava hitnu potrebu za rješavanjem rizika od demencije kod osoba koje su preživjele moždani udar, na temelju svojih nalaza.
![Moždani udar i demencija](https://krenizdravo.dnevnik.hr/wp-content/uploads/2024/02/Mozdani-udar-i-demencija.jpg?x38585)
Moždani udar i demencija – upravljanje čimbenicima rizika
Analizirajući zdravstvene baze podataka milijune pojedinaca u Ontariju, istraživački tim identificirao je značajan udio preživjelih od moždanog udara koji su kasnije razvili demenciju, osobito među onima s intracerebralnim krvarenjem. Suprotno očekivanjima, osobe koje su doživjele samo moždani udar nisu pokazale značajno veći rizik od demencije u usporedbi s općom populacijom.
Štoviše, studija naglašava važnost upravljanja vaskularnim čimbenicima rizika, poput dijabetesa i visokog krvnog tlaka, kako bi se smanjio rizik od moždanog udara i kasnije demencije. Promjene načina života koje preporučuje CDC, uključujući održavanje zdrave tjelesne težine, redovitu tjelovježbu i prestanak pušenja, mogu znatno smanjiti vjerojatnost moždanog udara.
S obzirom na sve veću učestalost moždanih udara diljem svijeta, posebice među populacijom koja stari, dr. Joundi naglašava kritičnu potrebu za inovativnim strategijama za sprječavanje demencije kod osoba koje su preživjele moždani udar.
Pročitajte i ove članke:
- Simptomi moždanog udara: Liječnik otkriva koji su znakovi moždanog udara i postoje li razlike kod žena i muškaraca
- Vrste demencije: Bruce Willis ima frontotemporalnu demenciju! Evo o čemu je riječ i koji su još manje poznati tipovi demencije
- Blagi moždani udar i posljedice: Upozorava na teži moždani udar! Evo kako ga prepoznati i što trebate učiniti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
![Sa 78 godina Donald Trump je postao najstariji predsjednik inauguriran u povijesti SAD-a](https://krenizdravo.dnevnik.hr/wp-content/uploads/2025/01/Sa-78-godina-Donald-Trump-je-postao-najstariji-predsjednik-inauguriran-u-povijesti-SAD-a-360x220.jpg?x38585)
Što jede Donald Trump? Stručnjaci se čude što je još živ
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Rauf, D. (2024). 1 in 5 People Who Have a Stroke Go On to Develop Dementia. Everyday Health.
- El Husseini, N. i sur. (2023). Cognitive Impairment After Ischemic and Hemorrhagic Stroke: A Scientific Statement From the American Heart Association/American Stroke Association. Stroke, 54: e272–e291.