Jesu li prehlade gore u trudnoći? Evo na što trebate pripaziti i kada je nužno potražiti liječničku pomoć
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Trudnoća je transformativno i uzbudljivo razdoblje u životu žene, ali također dolazi s dosta izazova. Jedna od najčešćih briga budućih majki je utjecaj bolesti poput obične prehlade na njihovo zdravlje i zdravlje njihove bebe u razvoju. Zato se postavlja pitanje jesu li prehlade gore u trudnoći.
Razumijevanje imunološkog sustava tijekom trudnoće
Da bismo odgovorili na ovo pitanje, ključno je prvo razumjeti kako trudnoća utječe na imunološki sustav. Tijekom trudnoće imunološki sustav žene prolazi kroz značajne promjene kako bi se prilagodio rastućem fetusu. Ovo je prirodni odgovor kojim se sprječava tijelo da odbaci ono što je u biti strano tkivo. Kao rezultat toga, određeni imunološki odgovori mogu biti potisnuti, čineći trudnice osjetljivijima na neke infekcije.
Povećana osjetljivost na respiratorne infekcije
Respiratorne infekcije, poput obične prehlade, uzrokuju virusi. Ti se virusi mogu prenijeti zrakom ili kontaktom s kontaminiranim površinama. Trudnice su općenito osjetljivije na respiratorne infekcije jer im je imunološki sustav donekle narušen.
To znači da je vjerojatnije da će se prehladiti i doživjeti teže simptome nego kad nisu trudne.
Ozbiljnost simptoma
Kada se trudnica prehladi, simptomi mogu biti izraženiji. Hormonalne i fiziološke promjene koje se događaju tijekom trudnoće mogu dovesti do jače kongestije, kašlja i umora. Osim toga, promijenjeno stanje imunološkog sustava može rezultirati duljim razdobljem oporavka.
Potencijalne komplikacije
Iako prehlada sama po sebi općenito nije razlog za veću brigu, bitno je biti oprezan zbog mogućih komplikacija, osobito u slučaju težih bolesti poput gripe. U nekim slučajevima respiratorne infekcije mogu dovesti do komplikacija poput upale pluća, što može biti osobito opasno za trudnice. Stoga je ključno potražiti liječničku pomoć ako se simptomi pogoršaju ili potraju.
Utjecaj na fetus
Primarna briga budućih majki kada se prehlade često je kako bi to moglo utjecati na bebu u razvoju. Iako obične prehlade obično ne predstavljaju značajnu prijetnju fetusu, potrebno je poduzeti neke mjere opreza. Teške ili dugotrajne bolesti mogu dovesti do stresa za majčin organizam, potencijalno utječući na dobrobit bebe.
Prevencija prehlade
Prevencija prehlade tijekom trudnoće je ključna. Osnovne higijenske prakse, poput redovitog pranja ruku, izbjegavanja kontakta s bolesnim osobama i održavanja zdrave prehrane, mogu pomoći smanjiti rizik od infekcije. Osim toga, trudnicama se preporučuje cijepljenje protiv gripe jer gripa može predstavljati veći rizik.
Lijekove bez recepta treba koristiti oprezno, a prije uzimanja bilo kojeg lijeka savjetuje se konzultirati se s liječnikom. Neki biljni lijekovi i alternativne terapije također se mogu uzeti u obzir, ali opet, ključno je konzultirati se s liječnikom prije nego ih isprobate.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Ako trudnica doživi ozbiljne simptome, poput visoke temperature, bolova u prsima, jakog kašlja ili otežanog disanja, nužno je hitno potražiti liječničku pomoć. Ovi simptomi mogu ukazivati na težu respiratornu infekciju koja zahtijeva specijaliziranu njegu.
Pročitajte i ove članke:
- Krvarenje u ranoj trudnoći: Otprilike 20 % žena doživi neki oblik krvarenja u prvih 12 tjedana trudnoće! Evo kada je ovo stanje razlog za brigu
- Folna kiselina u trudnoći: Nedostatak ovog vitamina povezan je s komplikacijama kod majke i fetusa! Evo kako se dozira i gdje je kupiti
- Nemogućnost održanja trudnoće pogađa svaku 10. ženu u svijetu! Ova pretraga mogla bi spriječiti spontani pobačaj.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Crida, C. (2023). Are Colds Worse When You’re Pregnant? Healthline.
- Duda, K. (2023). Getting the Common Cold When You’re Pregnant. Verywell Health.
- Fink, J. L. W. (2023). How to Combat Colds During Pregnancy. The Bump.