Djeca i tinejdžeri primaju ogroman broj obavijesti na svoje telefone tijekom dana i noći! Evo zašto to može biti štetno za njih
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Četrnaestogodišnja Armita Mojazza predana je obožavateljica Harryja Stylesa.. Dok “vrti” videozapise na TikToku, Stylesovi videozapisi stalno se pojavljuju, prilagođeni njezinim interesima. To, u kombinaciji s obavijestima s raznih platformi društvenih medija, navodi Armitu, koja dolazi iz White Plainsa u New Yorku, da provede do pet sati na ekranu radnim danima i najmanje osam sati vikendom, prenosi portal NBC News.
Shahrzad Mojazza, njezina majka, bila je zatečena kada je otkrila razmjere internetske aktivnosti svoje kćeri, primijetivši da se “osjeća se kao da se budi s ovim vijestima”.
Štetnost korištenja pametnih telefona za djecu
Nedavno izvješće fokusiralo se na dječje navike korištenja pametnih telefona, nudeći upozorenje za roditelje. Djeca poput Armite primaju ogroman broj obavijesti na svoje telefone tijekom dana i noći, čak i tijekom školskih sati ili kada bi se trebali odmarati. Jim Steyer, osnivač Common Sense Media, opisao je to kao “konstantno zujanje”, naglašavajući kako djeca posežu za svojim telefonima prije svega, čak i prije nego što se posvete osobnim potrebama.
Studija objavljena u Common Sense Media otkriva da približno polovica djece u dobi 11 – 17 godina dnevno primi najmanje 237 obavijesti. Četvrtina ovih obavijesti javlja se tijekom školskih sati, a 5 % se događa noću. Neki čak prime gotovo 5.000 obavijesti unutar 24 sata, uglavnom na temelju upozorenja društvenih medija.
Dr. Benjamin Maxwell, stručnjak za dječju i adolescentnu psihijatriju, izrazio je veliku zabrinutost zbog ovog vrlo stimulativnog digitalnog okruženja, sugerirajući da ono može nepovoljno utjecati na kognitivne sposobnosti, raspon pažnje i pamćenje, posebno tijekom ključnih razvojnih faza. Postavio je pitanja o mogućim dugoročnim posljedicama koje su i dalje nepoznate.
Istraživanje na 203 mladih sudionika
U istraživanju je sudjelovalo 203 mladih sudionika u dobi 11 – 17 godina. Ti subjekti su na devet dana instalirali aplikaciju na svoje telefone kako bi pratili korištenje pametnog telefona, pružajući detaljne podatke o korištenju aplikacije i broju obavijesti. U anketu su uključene platforme društvenih medija kao što su TikTok, Snapchat, Facebook, Instagram i Discord.
Zapanjujućih 97 % djece bilo je na svojim telefonima tijekom redovnih školskih sati. Iako bi obavijesti na pametnom telefonu potencijalno mogle odvratiti njihovu pozornost, izvješće ne preporučuje školama provođenje strogih pravila za pametne telefone.
Voditeljica istraživanja, dr. Jenny Radesky, naglasila je potrebu da škole surađuju s mladim pojedincima kako bi im pomogle da uspostave kontrolu nad korištenjem telefona. Mnoga su djeca izjavila da koriste svoje telefone za komunikaciju s roditeljima tijekom školskih sati ili kao sredstvo za mentalni odmor od školskih zahtjeva.
Studija je također otkrila da mnoga djeca pokušavaju upravljati svojim online aktivnostima koristeći postavke “ne uznemiravaj” na svojim telefonima. Kako odrastaju, razvijaju bolji osjećaj kada i kako koristiti svoje telefone kako bi izbjegli osjećaj pretrpanosti obavijestima.
Međutim, privlačnost obavijesti ostaje neodoljiva mnogim tinejdžerima, uključujući Armitu Mojazzu. Iako postavlja ograničenja u vremenu koje provodi ispred ekrana, priznaje da ih često prekoračuje.
Kontrola nad vremenom ispred ekrana
Glavne platforme društvenih medija pozabavile su se izvješćem, a TikTok, Snapchat, Discord i Meta (vlasnik Facebooka i Instagrama) podijelili su korake koje su poduzeli kako bi korisnicima, posebice tinejdžerima, omogućili veću kontrolu nad vremenom koje provodi ispred ekrana i obavijestima.
Stručnjaci Common Sense Media predlažu određena pitanja koja roditelji mogu postaviti svojoj djeci kako bi stekli uvid u njihovu upotrebu pametnih telefona. Oni potiču razgovore bez osuđivanja i zagovaraju roditelje da podijele svoje internetske navike.
Naposljetku, savjetuje se da se oduzimanje telefona ne koristi kao redoviti oblik kazne, jer to može spriječiti otvorenu komunikaciju s djecom o njihovim aktivnostima na internetu. Naglašava se važnost zdravorazumskog roditeljstva u upravljanju ovim digitalnim dobom.
Pročitajte i ove članke:
- Mogu li pametni telefoni uzrokovati rak mozga? Evo što je pokazalo novo istraživanje i što kažu stručnjaci
- Ovisnost o mobitelu: Narušava fizičko i psihičko zdravlje, a sve je češća kod djece! Psihologinja otkriva kako je prepoznati i kako se liječi
- Štetnost mobitela za djecu: Saznali smo kakav utjecaj ima na dječji mozak i kako odviknuti dijete od mobitela.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Edwards, E. i Snow. K. (2023). Kids and teens are inundated with phone prompts day and night. NBC News.
- Constant Companion: A Week in the Life of a Young Person’s Smartphone Use. (2023). Common Sense Media.