Sjemenke konoplje – zašto su dobre za zdravlje?
- 1 komentara
- 6 min čitanja
Za konoplju svakako možemo reći da je pravi dar prirode. Njena ljekovitost je poznata već tisućljećima te se navodi kao ljekovita biljka u drevnim kineskim medicinskim zapisima. Smatra se kako je konoplja najstarija biljka koju su ljudi uzgajali pa čak i prva biljka koju je čovjek ikad zasadio, a da o tome postoje dokazi.
Konopljina popularnost je još i danas velika, a mnogi ju nazivaju “superiornom biljkom” što ona i sama dokazuje svojom visokom koncentracijom proteina i odličnim balansom hranjivih tvari.
Konoplja se danas pojavljuje u mnogim oblicima, hladno prešanim uljima, prahu i sjemenkama, a slovi kao najdragocjeniji hranjivi resurs.
Sjemenke konoplje nam pružaju niz zdravstvenih dobrobiti, potiču zdravo mršavljenje, smanjuju loš kolesterol i reguliraju krvni tlak, poboljšavaju cirkulaciju i imunitet, povećavaju energiju, reguliraju optimalnu kontrolu šećera u krvi i mnoge druge.
Sjemenke konoplje su izvrstan izvor esencijalnih masnih kiselina, te se mogu koristiti na bezbroj načina.
Nutritivna vrijednost sjemenki konoplje
Za sjemenke konoplje mnogi kažu kako su najkompletniji izvor hrane na Zemlji koji broji najviše hranjivih tvari koje su u savršenom odnosu. Nijedan drugi izvor hrane ne opskrbljuje toliko proteina i esencijalnih ulja koji se tako savršeno slažu.
Sjemenke konoplje bogate su omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, proteinima, vitaminima A, D i E te nekolicinom vitamina B.
Dvije vrste esencijalnih masnih kiselina, omega 3 i omega 6 ljudsko tijelo ne može samo sintetizirati, zbog čega ih je potrebno dobivati iz hrane. Konoplja sadrži savršen omjer tih esencijalnih masnih kiselina, odnosno omjer (1:3) omega 3 i omega 6 masnih kiselina.
Samo omega 3 i omega 6 masne kiseline pružaju mnoge zdravstvene dobrobiti. Najznačajnije djelovanje imaju na kardiovaskularni sustav. Samo konzumacija sjemenki konoplje može uvelike prevenirati od raznih srčanih bolesti.
Vitamin E, snažni antioksidant kojeg tako malo ima u današnjoj prehrani, od presudne je važnosti za zdravlje krvnih žila jer održava elastičnost stijenki krvnih žila. Bjelančevine u konoplji se lako apsorbiraju te imaju savršenu ravnotežu.
Sjemenke konoplje se sastoje od 25% proteina, 30% ugljikohidrata i 15% netopivih vlakana.
Sjemenke konoplje nutritivna vrijednost: sadrže kalcij, magnezij, fosfor i kalij. Razne studije pokazuju kako je nedostatak esencijalnih masnih kiselina povezan s rastom stanica karcinoma, kardiovaskularnim bolestima, raznim autoimunim poremećajima, predmenstrualnim bolovima, hormonskom neravnotežom te poremećajima kože i kose.
Sjemenke konoplje sadrže 20 vrsta aminokiselina te svih 9 esencijalnih aminokiselina.
Zdravstvene dobrobiti sjemenki konoplje
Sjemenke konoplje svojim spojem hranjivih tvari nam pružaju mnoge zdravstvene dobrobiti. Oljuštene sjemenke konoplje mogu konzumirati sve dobne skupine, prigone su za:
- osobe koje konzumiraju samo sirovu hranu
- vegetarijance i vegane,
- makrobiotičare,
- osobe koje su intolerantne na gluten, laktozu i orašaste plodove,
- osobe koje su na dijeti,
- sportaše i druge fizički aktivne osobe,
- osobe koje su na posebnoj prehrani zbog bolesti.
Sjemenke konoplje i kardiovaskularno zdravlje
Kao što smo prethodno spomenuli, sjemenke konoplje sadrže esencijalne masne kiseline koje uvelike mogu pomoći kod kardiovaskularnih bolesti te i kod same prevencije od istih.
Sjemenke konoplje sprječavaju zgrušavanje krvi, aritmije srca, visoki krvni tlak, sužavanje krvnih žila i djeluju protuupalno, odnosno sprječavaju upalne procese u arterijama i stvaranje plaka.
Također, omega 3 i omega 6 masne kiseline pomažu u otklanjanju upala koje mogu uzrokovati brojne zdravstvene nepogode kao što su visoki krvni tlak i slaba cirkulacija.
Sjemenke konoplje i mentalno zdravlje
Esencijalne masne kiseline, osim za optimalan rad srca su isto tako potrebne i za očuvanje mentalnog zdravlja. Sjemenke konoplje pomažu kod pravilnog rada mozga te mogu ublažiti simptome anksioznosti i depresije, a poznato je i da popravljaju raspoloženje.
One također štite od bolesti kao što su Parkinsonova i Alzheimerova bolest.
Sjemenke konoplje i zdravo mršavljenje
Sjemenke konoplje pomažu u suzbijanju apetita te stvaraju duži osjećaj sitosti u organizmu. Osim toga, daju i energiju što je od posebnog značaja za fizički aktivne ljude koji će osjećati više energije za izvedbu tjelesnih vježbi.
Sjemenke konoplje sadrže visoku koncentraciju topivih vlakana koja će održati vaš probavni trakt zdravim i čistim. One vrlo lako otklanjaju simptome probavnih smetnji kao što su nadimanje i konstipacija.
Hladnim prešanjem se iz ovih sjemenki dobiva polinezasićeno ulje koje se može miješati s drugim namirnicama poput kruha ili salate, a može se konzumirati i samo. Od mljevenih konopljinih sjemenki se može napraviti brašno.
Sjemenke konoplje i dijabetes
Sjemenke konoplje sadrže zdrave masnoće koje brzo apsorbiraju glukozu iz krvotoka te ju pretvaraju u energiju. To može biti od posebnog značaja za ljude koji imaju dijabetes ili veliki rizik za dobivanje istog. Apsorpcija glukoze će smanjiti želju za slatkim, a povećati energiju.
Sjemenke konoplje i karcinom
Sjemenke konoplje sadrže visoku koncentraciju antioksidansa i sterola koji mogu smanjiti rizik od karcinoma debelog crijeva, prostate i pluća.
Sjemenke konoplje – doziranje
Imajte na umu da su sjemenke konoplje bogate polinezasićenim mastima, te biste na samom početku konzumacije mogli imati problema s blagim proljevom.
Ako ste osjetljivi na primjenu, započnite konzumaciju s dozom od jedne žličice dnevno, te postupno povećavajte do preporučene doze od dvije žličice dnevno.
Sjemenke konoplje kako jesti?
Donosimo vam i nekoliko jednostavnih načina primjene sjemenki konoplje (sjemenke konoplje konzumacija):
- Dodajte jednu čajnu žličicu sjemenki konoplje u vaš smoothie ili frape.
- Sjemenke konoplje možete jesti za doručak uz druge žitarice, zobene pahuljice ili jogurt.
- Sjemenke konoplje možete umiješati u domaće pekarske proizvode kao što su kruh, kolači i muffini.
- Možete pokušati napraviti maslac od sjemenki konoplje.
- Možete ih dodati bilo kojem jelu uz koje mislite da bi odlično pristajale.
Sjemenke konoplje – recepti
Sjemenke konoplje najbolje je čuvati na hladnom i tamnom mjestu, te ih potrošiti u što kraćem roku kako ne bi užegle. Imajte na umu da zagrijavanje sjemenki konoplje uništava ljekovitost, stoga ih hrani dodajte tek nakon toplinske obrade.
Donosimo vam i dva vrlo ukusna recepta s konopljinim sjemenkama.
Proteinski kolačići od kokosa
Za ovaj ukusan recept potrebni su vam sljedeći ukusni sastojci:
- ½ šalice kokosovog brašna
- 2 žlice konoplje u prahu
- 2 žlice kakao praha
- Pola žličice cimeta (prah)
- 1 prašak za pecivo
- 2 žlice meda
- 2 žlice mljevenog lana (ostavite da stoje 10 minuta u 4 žlice vode)
- ½ šalice maslaca
- ½ šalice zobenog mlijeka (s okusom vanilije ili bez pa dodati 1 žlicu ekstrakta vanilije)
- Prstohvat soli
Postupak:
- Pećnicu zagrijte na 180°C.
- Dobro promiješajte sve suhe sastojke pa potom dodajte namočene lanene sjemenke, maslac, zobeno mlijeko i ekstrakt vanilije te sve zajedno dobro promiješajte.
- Od dobivene smjese oblikujte kuglice koje ćete onda uvaljati u kokosovo brašno (kao čupavce).
- Stavite na papir za pečenje i pecite 10-15 minuta dok ne dobiju zlatnu boju.
Pesto od konoplje
Za pesto od konoplje potrebni su vam sljedeći sastojci:
- 2 šalice svježeg bosiljka
- ½ šalice sjemenki konoplje
- 3 žlice ulja konoplje (ako nemate, može neko drugo vama omiljeno)
- ½ šalica naribanog parmezana
- 3 češnja češnjaka
Postupak:
- Bosiljak nasjeckajte te ga ubacite u mikser i dodajte sjemenke konoplje, ulje konoplje, parmezan i češnjak.
- Sve dobro izmiksajte i vaš pesto je gotov.
- Poslužite s tjesteninom, uz kuhano povrće, s rižom ili lećom.
- Dobar tek!
Koja je razlika između oljuštenih i neoljuštenih u nutritivnim vrijednostima i kvaliteti?
Oljuštene sjemenke konoplje potrebno je konzumirati svježe kao međuobrok. One su svijetlozelene boje, blagog orašastog okusa i mirisa.
Oljuštene sjemenke konoplje sadrže idealan omjer omega- 3 i omega-6 višestruko nezasićenih esencijalnih masnih kiselina, GLA, gama linolensku višestruko nezasićenu esencijalnu masnu kiselinu i SDA, stearidonsku višestruko nezasićenu masnu kiselinu, sve aminokiseline, vitamine skupine B (osim B12), provitamin A (betakaroten), vitamin E (tokoferol), minerale (željezo, cink, bakar, mangan, magnezij, fosfor, kalij i kalcij) i netopiva dijetalna vlakna.
Ne sadrže gluten, laktozu, niti tripsin što znači da su lako probavljive i ne uzrokuju nadutost.
Neoljuštene sjemenke konoplje sadrže veliku količinu vlakana (30 g/100 g). Mogu se konzumirati sirove, ali je preporučljivo namočiti ih preko noći kako bi omekšale. Izraženog su orašastog okusa, hrskave te su idealne za primjenu u raznim receptima.
Sjemenke konoplje cijena i gdje ih potražiti?
Sjemenke konoplje možete pronaći u svim boljim trgovinama zdrave prehrane, ali i u raznim online trgovinama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja