Apel roditeljima: Djeca koja provode sate pred ekranima imaju veće šanse da razviju ovaj opasan poremećaj
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Među predtinejdžerima koji provode previše vremena za ekranima pametnih telefona ili računala uočeni su veći izgledi za razvoj opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP), pokazalo je novo istraživanje.
Šanse da se u ovoj dobnoj skupini razvije OKP u dvogodišnjem razdoblju porasle su za 13 % za svaki sat igranja videoigrica i za 11 % za svaki sat gledanja videa, rezultati su nove studije koju su proveli istraživači sa sveučilišta UC San Francisco (UCSF), a objavljeni su u stručnom časopisu Journal of Adolescent Health.
Glavni autor studije upozorio je roditelje da previše vremena provedenog pred ekranima može vrlo štetno utjecati na mentalni razvoj djece u predtinejdžerskoj dobi. Dr. Jason Nagata, pedijatar i asistent na UCSF-u, je istaknuo:
Djeca koja provode previše vremena igrajući videoigrice kažu da s vremenom osjećaju potrebu da nastave s takvim igrama te kažu da ne uspijevaju prestati unatoč svojim nastojanjima. Intruzivne, neželjene misli o sadržaju videoigara u neke se djece mogu razviti u opsesije ili kompulzije, a neprestano gledanje video sadržaja predtinejdžere potiču na kompulzivno praćenje sličnog sadržaja. Takvo ponašanje obično pogoršavaju algoritmi i reklame.
Zbog OKP-a mogu patiti svi životni aspekti
Opsesivno-kompulzivni poremećaj spada u skupinu anksioznih poremećaja, a karakterizira ga pojava opsesivnih misli i kompulzivnih radnji. Osobe koje pate od ovog poremećaja shvaćaju iracionalnost svojih postupaka i doživljavaju ih neugodnim, ali ih ne uspijevaju spriječiti. Zbog toga mogu patiti svi životni aspekti (posao, škola, međuljudski odnosi), a mnoge aktivnosti mogu postati limitirane.
Pročitajte članak “Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD) – simptomi i liječenje“.
Američki su istraživači u sklopu istraživanja pitali 9.204 predtinejdžera u dobi od devet do 10 godina koliko vremena provode na različitim platformama. Prosjek je iznosio 3,9 sati dnevno i pritom je bila isključena upotreba ekrana u obrazovne svrhe. Dvije godine kasnije kod 4,4 % predtinejdžera otkriven je novonastali OKP.
Slanje poruka, videochat i društveni mediji nisu bili pojedinačno povezani s OKP-om, no to je možda zato što ih predtinejdžeri uključeni u istraživanje nisu često koristili, rekli su istraživači, dodavši da se rezultati mogu razlikovati u slučaju starijih tinejdžera.
Roditelji, osvijestite opasnosti
Dr. Nagata i njegovi kolege su otkrili da se vrijeme koje su adolescenti provodili pred ekranima u vrijeme pandemije udvostručilo. Nagata je iznio i prijedlog:
Premda vrijeme provedeno pred ekranom može imati nekih prednosti, osobito kada su posrijedi obrazovanje i povećana socijalizacija, roditelji bi trebali biti svjesni mogućih rizika, posebno za mentalno zdravlje djeteta. Članovi obitelji mogli bi se dogovoriti o korištenju internetskih sadržaja ili medija, tako da se prije spavanja oni izostave.
Istraživanje je objavljeno u trenutku kada su objavljeni i rezultati odvojene studije kojom se roditelji upozoravaju da sasvim maloj djeci dugoročno mogu nanijeti više štete nego koristi ako im često daju pametne telefone da ih umire. Rezultati su objavljeni u časopisu JAMA Pediatrics, a studijom je obuhvaćeno 422 roditelja i 422 djece u dobi 3 – 5 godina u razdoblju od kolovoza 2018. do siječnja 2020.
Pročitajte i članke:
- Štetnost mobitela za djecu: Saznali smo kakav utjecaj ima na dječji mozak i kako odviknuti dijete od mobitela
- Ovisnost o videoigrama kod djece i odraslih
- Koliko djeca mlađa od 2 godine smiju gledati TV? Nula minuta.
- Od gubitka sluha pati 430 milijuna ljudi, do 2050. taj će broj biti 63 % veći: Mladi u riziku zbog preglasne glazbe iz slušalica.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja