Hipotermija – uzroci, simptomi i liječenje
- 6 komentara
- 4 min čitanja
Hipotermija je hitan slučaj koji se javlja kada tijelo gubi toplinu brže no što je može proizvesti, što uzrokuje opasno nisku tjelesnu temperaturu. Normalna tjelesna temperatura iznosi oko 37° C. Hipotermija se javlja kada vaša tjelesna temperatura padne ispod 35° C. Osoba čija tjelesna temperatura padne ispod 25 C, ima samo 30% izgleda za preživljavanje.
Kada temperatura vašeg tijela padne, vaše srce, živčani sustav i drugi organi ne mogu normalno raditi i funkcionirati. Ako se ne liječi, hipotermija na kraju može dovesti do oštećenja srca i dišnog sustava, a naposljetku i do smrti.
Hipotermija (niska tjelesna temperatura) je najčešće uzrokovana izlaganjem hladnom vremenu ili uranjanjem u hladnu vodu. Primarni tretmani za hipotermiju su metode s ciljem zagrijavanja tijela kako bi mu se vratila normalna temperatura.
Hipotermija je moguća kod svakoga tko boravi na velikoj hladnoći, jer se posljedično javlja pothlađenost. Većina žrtava hipotermije su osobe starije od 75 godina i to uglavnom zbog dva razloga:
- Tijelo starije osobe sve slabije uspijeva održati ravnomjernu tjelesnu temperaturu kada je izloženo jakoj hladnoći.
- Tjelesni mehanizam koji otkriva pad temperature tijela, postepeno gubi osjetljivost. Neke starije osobe nisu svjesne da se javlja prijelaz, odnosno niska tjelesna temperatura koja obitava na osnovnoj razini.
Uzroci hipotermije
Kao što je već navedeno, hipotermija (niska tjelesna temperatura) se događa kada vaše tijelo gubi toplinu brže nego ju proizvodi (pothlađenost). Najčešći uzroci hipotermije su izloženost hladnim vremenskim uvjetima ili hladnoj vodi.
No, dugotrajno izlaganje bilo kojem okruženju hladnijem od vašeg tijela može dovesti do hipotermije ako niste odjeveni prikladno ili se uvjeti ne mogu kontrolirati.
Posebni uvjeti koji dovode do hipotermije su:
- Nošenje odjeće koja nije dovoljno topla u određenim vremenskim uvjetima.
- Predugi boravak na hladnom.
- Slučajan pad u vodu (prometna nesreća).
- Neadekvatno grijanje u domu, kao i pretjerano hlađenje, posebno za starije osobe i djecu.
Svake zime u svijetu veliki broj ljudi potraži pomoć zbog hipotermije. Zbog hipotermije umire još veći broj ljudi, ali se smrt pripisuje drugim uzrocima. U najvećem broju slučajeva žrtve su starci i starice koji žive u lošim uvjetima.
Simptomi hipotermije
Niska tjelesna temperatura očituje simptomima poput apatičnog mlitavog sjedenja i drhtanja, čak i kada je osoba izrazito dobro obučena i pokrivena s nekoliko deka. Početni simptomi su pospanost, zbunjenost i bljedoća. Stopala i šake kod hipotermične osobe su uglavnom hladni na dodir. Hladan trbuh je mnogo značajniji znak hipotermije.
Drhtanje je vjerojatno prva stvar koju ćete primijetiti kada temperatura vašeg tijela počne padati, jer je to automatska obrana tijela od niskih temperatura- pokušaj da se zagrije.
Simptomi blage hipotermije
Znakovi i simptomi blage hipotermije su:
- Drhtanje
- Vrtoglavica
- Glad
- Mučnina
- Ubrzano disanje
- Poteškoće u govoru
- Lagana zbunjenost
- Nedostatak koordinacije
- Umor
- Povećan broj otkucaja srca
Simptomi teške hipotermije
Znakovi i simptomi umjerene do teške hipotermije su:
- Drhtanje, iako, kako se hipotermija pogoršava – drhtanje prestaje
- Nespretnost i nedostatak koordinacije
- Otežan govor i mrmljanje
- Zbunjenost, nemogućnost donošenja odluka
- Pospanost i niska razina energije
- Progresivni gubitak svijesti
- Slab puls
- Sporo, plitko disanje
- Osoba s hipotermijom najčešće nije svjesna svog stanja, jer simptomi često počinju postupno. Također, zbunjenost povezana s hipotermijom smanjuje samosvijest. Zbunjeno razmišljanje također može dovesti do rizičnog ponašanja.
Simptomi hipotermije kod dojenčadi
Tipični znakovi hipotermije kod dojenčadi obuhvaćaju:
- Jako crvena, hladna koža
- Vrlo niska energija
- Slab plač (krik)
Liječenje hipotermije
Ključni postupak u liječenju hipotermije je obzirno, postepeno utopljavanje ohlađenog tijela – što liječnici rade u bolnici ili izvan nje. Postupak mora biti postepen jer bi prebrzo utopljavanje moglo izazvati naglo proširenje krvnih žila na površini tijela. U tom slučaju iznenadna navala krvi može uzrokovati nedostatak krvi u vitalnim unutarnjim organima.
Odmah potražite liječničku pomoć za svakoga za koga vam se čini da ima hipotermiju.
Do dolaska prve pomoći, slijedite ove smjernice za liječenje hipotermije:
- Budite nježni – kad pomažete osobi s hipotermijom, odnosite se prema njoj nježno. Ne radite agresivne korake. Nema potrebe da masirate ili trljate osobu kako biste ju zagrijali. Pretjerano energični pokreti mogu izazvati srčani udar.
- Premjestite osobu iz hladnog na toplo – osigurajte osobi toplo i suho mjesto, ako je moguće.
- Uklonite mokru odjeću – ako je osoba u mokroj odjeći, skinite ju. Odrežite odjeću ukoliko je potrebno, kako bi se izbjeglo pretjerano kretanje.
- Pokrijte osobu dekom – koristite slojeve suhih pokrivača kako biste zagrijali osobu. Pokrijte glavu osobe, ostavljajući samo lice izloženo.
- Umjetno disanje – osoba s teškom hipotermijom može ostati bez svijesti, bez vidljivih znakova pulsa ili prestane disati. Ako je osoba prestala disati ili diše plitko, ako ste prošli obuku prve pomoći, pružite osobi umjetno disanje.
- Osigurajte tople napitke – dajte osobi s hipotermijom topli, slatki, bezalkoholni i beskofeinski napitak.
- Topli oblozi – koristite tople obloge samo na vratu, prsnom košu i preponama. Ne stavljajte tople obloge na ruke i noge. To može uzrokovati pad tjelesne temperature, a to može biti kobno. Ne koristite vruću vodu kako biste zagrijali osobu. Ekstremna toplina može oštetiti kožu, a što je gore, može izazvati nepravilne otkucaje srca, a samim time i njegov zastoj.
Medicinski tretman za hipotermiju
Ovisno o težini hipotermije, hitna medicinska skrb za hipotermiju može uključivati jedno od sljedećih intervencija za podizanje tjelesne temperature:
- Zagrijavanje krvi – krv može biti izlučena, zagrijana i vraćena u tijelo. Uobičajena metoda grijanja krvi jest pomoću stroja za hemodijalizu, koji se obično koristi za filtriranje krvi kod osoba s lošom funkcijom bubrega.
- Topla intravenska tekućina – intravenska otopina zagrijane slane vode ubrizgava se u venu kako bi se zagrijala krv.
- Vlažan kisik – primjenjuje se maskom ili nosnom cijevi koja može zagrijati dišne putove i pomoći podići temperaturu tijela.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja