Komorač za bolju probavu i osvježavanje daha

komorac

Komorač je aromatična začinska biljka koja se većinom koristi u kulinarstvu ali i kao sastojak u ljekovitim pripravcima. Kada se jede svjež, komorač ima slatkastu i osvježavajuću aromu. U Indiji se komorač tradicionalno koristi za osvježavanje daha i pospješivanje probave, nakon jela.

U indijskim restoranima, te u mnogim domovima, nakon jela se poslužuju posudice tople vode u koje je uronjena kriška limuna, a u kojima možete oprati ruke, budući da se tamo hrana jede prstima. Prisutne su i posudice s komoračem i kristalima šećera. Komorač će vam pomoći u osvježavanju daha, te u probavljanju hrane.

Danas se u prodaji može naći i komorač preliven šećerom i obojen industrijskim bojama te s raznim mješavinama (menta, začini i sl.). Takav komorač je posebno privlačan djeci. Eterično ulje komorača pojačava rad želuca i crijeva te djeluje protiv grčeva. Upravo zbog toga se komorač često koristi kao začin kada se pripremaju teško probavljiva jela. 

Komorač kao lijek 

Ježite se od zmija i škorpiona? Stare civilizacije su ugrize zmija i škorpiona liječile upravo komoračem, bak kao i brojne druge zdravstvene tegobe kao što su primjerice bolesti probavnog trakta ili bolesti pluća. 

Slatki kopar ili komorač, zapravo je botanički srodnik korijandra, celera i peršina. Komorač se odlikuje mineralnim bogatstvom, a pogotovo kada je riječ o bakru, željezu, manganu, kalciju, fosforu, kaliju, molibdenu i magneziju. 

Bitno je napomenuti da komorač sadrži i antioksidanse kao što su anetol, rutin, kvercetin i kempferol koji djeluju protuupalno i štite stanice od oštećenja. Komorač upotreba za medicinske svrhe: 

  • čisti organizam,
  • pomaže u regulaciji menstrualnih ciklusa, 
  • smiruje menstrualne grčeve, 
  • pomaže u lakšem izlučivanju mlijeka u dojilja, 
  • koristi se u liječenju bolesti krvožilnog sustava, kožnih i reumatskih oboljenja, te bolesti probavnog i urinarnog trakta, 
  • pomaže u smirivanju kašlja
  • sprječava nadutost,
  • može se koristiti u suzbijanju neugodnog zadaha.

Sjemenke komorača

Sjemenke komorača su iznimno aromatične te se koriste kao začin. U posljednje vrijeme su gotovo zaštitni znak zemalja Južne Europe i Mediterana. Tijekom povijesti su se sjemenke komorača koristile u narodnoj medicini za pripremu čaja dojiljama. Komorač sjemenke su učinkovite u liječenju glavobolje, imaju umirujuće djelovanje, a pomažu i kod kašlja te uznapredovalog bronhitisa

Aroma sjemenki komorača se najbolje slaže s jelima koja uključuju ribu, sirne namaze te povrće. No, unatoč brojnim prednostima, sjemenke komorača mogu biti i opasne. Velika količina neurotoksičnih komponenti iz sjemenki može izazvati halucinacije i napade. Trudnice također ne bi trebale konzumirati veće količine ovih sjemenki.

Sjemenke komorača možete kupiti u specijaliziranim prodavaonicama zdrave prehrane te putem Web Shopa.

  • Suban – Komorač plod (100 g) – 10,50 kn.
  • Pekinška patka – Komorač sjemenke (fennel), TRS, Indija (100 g) – 9,00 kn.
  • Farma – Komorač, sjeme u prahu (30 grama) – 6,00 kn.
  • Harissa – Komorač sjeme (30 g) – 6,90 kn.
komorac

Čaj od komorača

Komorač čaj danas zauzima posebno mjesto među prirodnim pripravcima koji se ističu širokim rasponom zdravstvenih dobrobiti. Šalica čaja od komorača osigurat će vašem organizmu vitamine A, B, C i D, antioksidanse, aminokiseline te minerale cink, sumpor, natrij, mangan, molibden, fosfor, magnezij, kalij, kalcij i željezo.

Ako ste alergični na mrkvu ili celer, nemojte piti čaj od komorača jer biste mogli imati alergijsku reakciju. Također, ako ste skloni krvnim ugrušcima čaj pijte u umjerenim količinama.

Koliko je doista zdrav komorač čaj djelovanje na organizam najbolje pokazuje. Više o zdravstvenim dobrobitima komorača te pripremi čaja možete doznati u našem članku —> Čaj od komorača za lošu probavu i žensko zdravlje.

Komorač – recepti

Svježi komorač je najbolje što od komorača možete očekivati. Svježi komorač možete kombinirati s voćem i povrćem kao komorač salata, a najbolje se slaže s namirnicama kao što su avokado, naranče, artičoke, mandarine, nar, kruške, parmezan i pršut.

Prilikom kupnje uvijek birajte manje lukovice koje su čvrste i manje vlaknaste. Komorač koji ima cvjetove na stabljici je prezreo. Premda ga se može čuvati u hladnjaku i do četiri dana, preporučuje ga se iskoristiti isti dan. Komorač stajanjem gubi svoja ljekovita svojstva ali i predivnu aromu.

Ako je riječ o osušenim sjemenkama komorača, najbolje ih je čuvati u čvrsto zatvorenoj posudi na hladnom i suhom mjestu

Pečeni komorač možete pripremiti s parmezanom. Riječ o jednostavnom jelu koje će svojim okusom očarati sve one koji vole obje namirnice. Pečeni komorač možete poslužiti kao toplo predjelo ili prilog. Za pripremu ovog jela je potrebno svega desetak minuta, stoga je ono odličan izbor ako nemate mnogo vremena, a gosti su pred vratima. 🙂 

Divlji komorač se zbog svoje predivne arome najviše koristi kao začin i to pretežito u francuskoj, talijanskoj i dalmatinskoj kuhinji. Ako volite eksperimentirati, vrlo dobro se slaže s peršinom i čilijem.

Na koji način vi koristite komorač? – Pišite nam u komentarima!

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.24 / 5   21

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu