Kašalj – zašto kašljemo i kako zaustaviti kašalj?

kasalj

Kašalj je iznenadan i ponavljajući refleks odnosno obrambeni mehanizam kojim tijelo pokušava izbaciti čestice (iritante) iz grla i dišnih puteva. Iritanti (npr. prašina, višak sluzi) stimuliraju živce u respiratornom traktu da pošalju impuls u mozak, a zatim mozak šalje signal mišićima trbuha i dijafragme da naglo izbace zrak iz pluća i time pokušaju izbaciti iritant.

Svi kašljemo s vremena na vrijeme. Ako kašalj traje dulje od 2 tjedna ili ako kašljanjem izbacujete krvavu sluz onda biste trebali posjetiti liječnika koji će utvrditi o čemu se radi. Kašalj je stanje koje rijetko zahtijeva hitnu medicinsku skrb.

Kašalj je automatska reakcija do koje dolazi bez čovjekove volje, međutim kašljati se može i namjerno. Kašalj je simptom koji ukazuje na prisutnost bolesti. Putem kašlja se šire mnogi virusi i bakterije. Upravo zbog toga prilikom kašljanja treba staviti ruku na usta, a ako ste bolesni izbjegavati rukovanje i redovito prati ruke. 

Kašalj – uzroci

Kašalj se obično javlja kao smetnja dišnog sustava, a mogu ga potaknuti stanja kao što su gušenje, pušenje, zagađenost zraka te alergijske reakcije. Neki uzroci dugotrajnog kašlja su:

Kašalj može biti akutan i kroničan. Akutni kašalj je najčešće posljedica infekcija gornjeg respiratornog trakta, što je najčešće slučaj kod prehlade. Drugi najčešći uzroci akutnog kašlja su upala pluća, rinitis i sinusitis te alergijske reakcije. Kašalj vrlo rijetko može biti simbol plućne embolije. U starijih osoba može biti simptom kongestivnog zatajenja srca ili aspiracije. 

Kronični kašalj se najčešće javlja u pušača kao posljedica kroničnog bronhitisa.

Kašalj se može javiti i kao posljedica suhog zraka u prostoriji u kojoj boravite. Protiv suhog zraka se možete boriti redovitim prozračivanjem prostorija ali i ovlaživačima zraka. 

kasalj

Kašalj kod beba i djece

Najčešći uzročnici kašlja kod beba i djece su infekcije gornjih dišnih puteva. Infekcije gornjih dišnih puteva su najčešće uzrokovane virusima. Kašljanje kod djece nije neuobičajena pojava, pogotovo tijekom razdoblja stjecanja imuniteta (prvih 6 godina života).

Međutim, uzrok kašlja kod djece je potrebno identificirati što prije budući da postoji sumnja na strano tijelo u dišnim putovima. 

  • Ako je u pitanju kašalj izazvan stranim tijelom u dišnim putovima, intenzivni kašalj je praćen cijanozom (plavim obojenjem kože i sluznica) u području usta i lica, dijete je klonulo ili se izraženo napreže – riječ je o hitnom stanju kada je neophodna liječnička pomoć. 
  • Ako je riječ o kašlju koji traje nekoliko dana roditelji trebaju poduzeti osnovne mjere zbrinjavanja uz pomoć kućnih lijekova (tuširanje, snižavanje temperature, čišćenje nosa, korištenje kapi za nos, priprema čaja s medom i limunom i sl.). 
  • Ako se djetetovo stanje nekoliko dana ne poboljšava ili se postepeno pogoršava, potrebno je javiti se nadležnom pedijatru. U slučaju da dođe do izraženog pogoršanja potrebno je potražiti hitnu liječničku pomoć.
  • Kašalj bez temperature se obično javlja prilikom prehlade. Ako je dijete prehlađeno vodite računa o nadoknadi izgubljene tekućine putem finih zdravih juhica i čaja. 

Liječničku pomoć u slučaju kašlja potrebno je potražiti ako:

  • vi ili vaše dijete iskašljavate gustu žućkastu ili zelenkastu sluz, 
  • vi ili vaše dijete teško dišete, 
  • vi ili vaše dijete imate temperaturu preko 38 C
  • vi ili vaše dijete imate kratak dah
  • vi ili vaše dijete iskašljavate krv

Produktivni kašalj i suhi kašalj

Razlikujemo dvije vrste kašlja – produktivni kašalj (vlažni odnosno mokri kašalj) i neproduktivni odnosno suhi podražajni kašalj prilikom kojeg ne dolazi do stvaranja sluzi. Glavna razlika između ova dva kašlja je nastajanje sluzi.

Kod produktivnog kašlja dolazi do prekomjernog nastajanja sluti koja se taloži na bronhima. Nakupljena sluz otežava disanje, te je organizam nastoji izbaciti van prirodnim mehanizmom. 

Kod produktivnog kašlja je sluz potrebno razrijediti kako bi se olakšalo disanje, a potom i izbaciti van. Uvijek vodite računa o dovoljnom unosu tekućine, pogotovo ako imate visoku tjelesnu temperaturu

kasalj

Kako zaustaviti kašalj noću?

Gotovo svatko od nas je barem jednom imao kašalj zbog kojeg nije mogao spavati. Kašalj koji se javlja noću ima veliki utjecaj na razinu energije tijekom dana. Upravo zbog toga je prije odlaska u krevet, dišne puteve potrebno smiriti toplim čajem ili nekim preventivnim mjerama.

  • Tijekom dana pijte puno tekućine, posebno će vam pomoći topli napitci, juhe i čajevi koji mogu umiriti grlo. 
  • Prije spavanja popijte biljni čaj koji ne sadrži kofein te ga zasladite žlicom meda. Bilo koja topla tekućina može pomoći u otapanju sluzi u dišnim putevima.
  • Prije spavanja si povisite uzglavlje tako da gornji dio leđa poduprete jastucima dok spavate. 
  • Prije spavanja se otuširajte toplom vodom. Topla voda će vas inhalirati i opustiti. Možete si pripremiti i ugodnu kupku s eteričnim uljem. U slučaju astme, para može pogoršati kašalj. 
  • Ako vam je u stanu zrak suh, nabavite si ovlaživač zraka. 
  • Promijenite posteljinu. Mrtve stanice kože, grinje i ostale tvari koje se mogu nalaziti na posteljini samo dodatno pogoršavaju kašalj. Posteljinu uvijek perite na visokoj temperaturi.
  • U smirivanju kašlja mogu pomoći i tvrdi bomboni s tekućim ispunom budući da smiruju upaljeno ždrijelo. Maloj djeci nemojte davati bombone zbog opasnosti od gušenja.  

Kako smiriti kašalj kod odraslih?

Smirivanje kašlja kod odraslih ne razlikuje se od smirivanja kašlja kod djece. U tekstu ćemo navesti prirodne metode koje mogu pomoći svima. U slučaju da ste pušač prestanite pušiti barem u razdoblju dok ste bolesni ili jednostavno razmislite o trajnom prestanku pušenja odnosno odvikavanju od cigareta.

Kako ublažiti kašalj i što je dobro za suhi kašalj? 

Postoji li za kašalj prirodni lijek i kako zaustaviti napade kašlja? U zaustavljanju kašlja se već godinama koriste vrlo učinkoviti prirodni lijekovi. U nastavku teksta vam donosimo nekoliko  prirodnih lijekova uz koje možete zaustaviti kašalj, povratiti energiju i funkcionirati čak i onda kada ste izrazito bolesni. 

Domaći sirup za kašalj od meda i limuna – prirodni lijek za kašalj

Med je izvrstan stari lijek protiv kašlja ali i drugih problema koji utječu na respiratorni sustav. Med se može koristiti sam, ali i kao dodatak čaju. Med je jedna od najzdravijih namirnica na svijetu.

Jedno od istraživanja je potvrdilo kako med posebno pomaže djeci s infekcijama dišnog sustava. Limun je bogat visokim količinama vitamina C. Vitamin C je odličan stimulator imunološkog sustava. 

Za prirodni sirup od meda i limuna potrebni su vam sljedeći sastojci: 

  • 50 mililitara svježe iscijeđenog limunovog soka
  • 50 mililitara kokosovog ili maslinovog ulja, 
  • 150 mililitara meda.

Pomiješajte sve sastojke. Potom sve zagrijte do vrenja. Mješavinu ulijte u steriliziranu staklenu bočicu i pohranite u hladnjak. Dnevno je potrebno uzimati 4 žlice domaćeg sirupa sve dok se simptomi ne povuku. Domaći sirup možete čuvati tri tjedna. 

limun i med

Recept za čaj protiv kašlja od đumbira

Gomolj đumbira se u liječenju kašlja koristi tisućama godina. Za pripremu čaja protiv kašlja na bazi đumbira potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • 2 žlice svježeg limunovog soka, 
  • 1 žlica meda, 
  • 12 režnjeva đumbira (svježeg). 

Režnjeve đumbira ubacite u posudu sa 6 dl vode. Vodu s đumbirom grijte najmanje dvadeset minuta na laganoj vatri. Ako pripremate čaj od đumbira, vodite računa o tome da vam voda ne zavrije. Otopinu potom procijedite te dodajte veliku žlicu meda i dvije žlice svježe iscijeđenog limunovog soka.

Ako vam se napitak čini suviše ljutim, dodajte još vode i meda. Tijekom dana je potrebno piti nekoliko šalica ovog čaja.

Čaj od đumbira – recept za pripremu!

Protiv kašlja možete isprobati i čaj od macine trave (marulje) te sljezov čaj. Pomoći vam može i čaj od majčine dušice za koji vam je potrebno smrvljeno lišće majčine dušice, svježe iscijeđeni limunov sok i med. 

U 2 dl kipuće vode dodajte dvije žličice smrvljenog lišća majčine dušice. Lišće u kipućoj vodi ostavite desetak minuta te mješavinu zatim procijedite. Čaju dodajte limun i med.

Ako je kašalj uporan i ne prestaje javite se vašem liječniku. Prirodne lijekovi ponekad jednostavno ne mogu sami odraditi posao, a iscrpljivanje organizma (pogotovo kada je riječ o djeci i osjetljivim skupinama) može biti potencijalno opasno. Liječnik vam neće u svakoj situaciji propisati antibiotik, ali će vam vjerojatno propisati neki drugi lijek koji ide na recept, a može pomoći u ublažavanju simptoma. 

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.35 / 5   34

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: kako zaustaviti kasalj, kako sprijeciti kasalj, kako zaustaviti suhi kašalj, zasto kasljemo, kako ublažiti kašalj, kako sprijeciti konstantno kasljanje, sta moramo radit kada kasalj imamo, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu