Što se događa parovima nakon spontanog pobačaja?

Utjecaj gubitka trudnoće na odnos

Nije mit da se neki parovi nakon spontanog pobačaja zbliže, dok drugi osjete napetost u svojoj vezi. Utjecaj gubitka trudnoće na odnos često ovisi o načinu na koji svaki partner prolazi kroz bol i tuguje za izgubljenim djetetom. Snalaženje s emocijama nakon spontanog pobačaja izazovno je, baš kao i pronalazak načina kako najbolje podržati partnera u žalovanju.

Psihologinja i psihoterapeutkinja Venetia Leonidaki za Psychology Today prisjeća se kako je u razdoblju neplodnosti i ponavljanih gubitaka trudnoće često sanjala da je sama, iako je bila u stabilnoj, dugotrajnoj vezi.

U tim snovima lutala sam nepoznatim mjestima, iznenada obuzeta spoznajom da sam sama, što je izazivalo strah i osjećaj napuštenosti. Taj san simbolizirao je duboku usamljenost koja često prati gubitak trudnoće. Dok sam osjećala ogromnu tugu i anksioznost zbog budućnosti bez djece, moj partner je doživljavao te osjećaje drugačije i objašnjavao da će se njegova povezanost s našom nerođenom djecom razviti tek kad ih upozna.

Neusklađena tuga

Ova razlika u tuzi naziva se “neusklađena tuga“. Istraživanja, poput rada Obsta i kolega iz 2020., pokazuju da žene uglavnom doživljavaju intenzivniju tugu i otvorenije je izražavaju, dok muškarci češće zadržavaju emocije za sebe te se usmjeravaju na podršku partnerici.

Društvena očekivanja prema kojima muškarci trebaju biti stoici i otporni često pridonose ovom obrascu, a slični pritisci mogu utjecati na tugu i u istospolnim vezama.

Snaga povezanosti s nerođenim djetetom također varira, pri čemu gestacijski partneri često formiraju snažniju povezanost ranije u trudnoći. Kada partneri različito proživljavaju tugu, to može dovesti do tri česta izazova u vezi.

Dinamično povlačenje i približavanje

Ako jedan partner tuguje intenzivnije, mogao bi drugoga doživjeti kao emocionalno odsutnog, što može dovesti do kritika i povlačenja, što ostavlja oba partnera bez podrške.

neusklađena tuga
FOTO: Shutterstock

Emocionalne rane

Kada tužni partner osjeti da ga drugi ne podržava, može osjetiti napuštenost, što u vezi može stvoriti osjećaj traume.

Komplikacije u seksualnoj intimnosti

Spontani pobačaj može opteretiti seksualni život para te ga pretvoriti u podsjetnik na gubitak ili izvor anksioznosti u vezi budućih trudnoća.

Kako se nositi s neusklađenom tugom?

Kako bi se nosili s neusklađenom tugom, parovi mogu pokušati primijeniti sljedeće strategije:

  • odavanje počasti uspomeni – sudjelovanje u ritualima, poput održavanja spomen-obilježja ili pronalaženja značajnih uspomena, može stvoriti prostor za zajedničko tugovanje
  • otvorena komunikacija – razgovor i slušanje, iako ponekad teško, pomažu u premošćivanju emocionalnih razlika
  • traženje vanjske podrške – oslanjanje na prijatelje, obitelj ili grupe podrške može smanjiti pritisak na partnera i omogućiti svakom da obradi tugu na svoj način. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Leonidaki, V. (2024). What Happens to Couples After Miscarriage: Incongruent GriefPsychology Today.
  2. Obst, K. L. i sur. (2020) Men’s grief following pregnancy loss and neonatal loss: a systematic review and emerging theoretical model. BMC Pregnancy Childbirth, 11: s12884-019-2677-9

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu