Dvije riječi s kojima ćete pobijediti u bilo kojoj raspravi

Rasprave su prirodan dio života

Rasprave su prirodan dio života, a vješto rukovanje njima često se smatra umjetnošću. Suptilan, ali učinkovit alat u rješavanju sporova je izraz “dio mene“. Kada se pravilno koristi, može potaknuti konstruktivan dijalog, što pokazuje empatiju i razumijevanje dok zadržavate svoju poziciju.

Evo detaljnog vodiča o tome kako učinkovito koristiti “dio mene”, zajedno s dodatnim strategijama za izgradnju snažnog i uvjerljivog argumenta.

Koju moć ima izraz “dio mene”?

Izraz “dio mene” je inherentno nekonfliktan. Priznaje različite perspektive, što može smanjiti obrambenu sposobnost opozicije. Primjerice, reći “Dio mene razumije zašto se tako osjećaš.” potvrđuje emocije druge osobe.

To pokazuje da ne odbacujete njezino stajalište, već ste ga spremni razmotriti, što znači da bi osoba mogla prihvatiti vaše argumente.

Korištenje “dio mene” u argumentima

Evo kako koristiti ovu frazu u argumentima.

Priznajte drugu stranu

Započnite prepoznavanjem vrijednosti argumenta druge osobe. Ovo pokazuje da slušate, a da se nužno ne slažete. Primjerice – “Dio mene vidi vrijednost u vašem pristupu ovom projektu.“.

Predstavite svoju perspektivu

Prijelaz na vaše stajalište nakon što prihvatite stajalište druge osobe. Koristite “ali” ili “međutim” da predstavite svoj kontrapunkt bez odbacivanja njezinih osjećaja. Primjerice – “Dio mene vidi vrijednost u vašem pristupu ovom projektu, ali vjerujem da postoje alternativne metode koje bi mogle biti učinkovitije.“.

Zatražite dokaze

Zatražite dokaze koji podupiru perspektivu druge osobe, poput podataka, anegdota ili logičnog zaključivanja. Primjerice – “Dio mene razumije potrebu za brzim rezultatima, ali vjerujem da ulaganje više vremena na početku, kao što su pokazali naši prošli projekti, vodi do boljih dugoročnih rezultata.“.

Pozovite na suradnju

Potaknite pronalaženje kombiniranog rješenja, što pokazuje da ne pokušavate samo pobijediti u raspravi, već da ste zainteresirani za najbolji ishod. Primjerice – “Dio mene razumije vašu hitnost i možda možemo kombinirati svoje metode kako bismo osigurali da ispunimo rok bez ugrožavanja kvalitete.“.

Argumentiranje
FOTO: Shutterstock

Dodatne strategije za argumentaciju

Evo kako dodatno ojačati argumentaciju.

Ostanite smireni i puni poštovanja

Emocije mogu eskalirati tijekom rasprave, ali ključno je zadržati pribranost. Dijalog pun poštovanja vodi do produktivnijih razgovora.

Aktivno slušajte

Pokažite iskreno slušanje kimanjem, održavanjem kontakta očima i sažimanjem svojih stavova. Ovo ne samo da pokazuje poštovanje, već osigurava da razumijete njihov položaj.

Pročitajte članak “Aktivno slušanje: Donosimo tehnike uz koje ćete izbjeći pasivno slušanje i zaista čuti“.

Tražite pojašnjenje

Ako niste sigurni u poantu druge osobe, zatražite pojašnjenje. To znači da ste angažirani i voljni duboko razumjeti njezino stajalište.

Pronađite zajednički jezik

Identificirajte i gradite na područjima slaganja kako biste stvorili temelj uzajamnog razumijevanja, što olakšava rješavanje razlika.

Koristite “ja” izjave

Uokvirite svoje točke s “ja” izjavama kako biste preuzeli vlasništvo nad svojom perspektivom, a da ne zvučite optužujuće. Primjerice – “Mislim da će produljenje vremenskog okvira koristiti projektu.“, umjesto “Požurujete projekt.

Praktična primjena

Zamislite raspravu na radnom mjestu o tome treba li implementirati novi softverski sustav odmah ili postupno. Vaš kolega zagovara brzu primjenu za brže rezultate, dok vi dajete prednost postupnom pristupu kako biste osigurali temeljitu obuku. Evo kako bi vaša strana trebala izgledati u praksi:

  • priznajte drugu stranu – “Dio mene razumije potrebu za brzom implementacijom kako bih vidio neposredne koristi.”
  • predstavite svoju perspektivu – “Međutim, postupniji pristup pomoći će nam da izbjegnemo zamke i osiguramo da se svi osjećaju ugodno s novim sustavom.”
  • zatražite dokaze – “Od našeg posljednjeg pokretanja softvera vidjeli smo da je žurba s procesom u početku dovela do zabune i smanjene produktivnosti. Uzimanje više vremena moglo bi nam dugoročno uštedjeti vrijeme.”
  • pozovite na suradnju – “Možda možemo pronaći zlatnu sredinu implementacijom softvera u fazama te tako osigurati da je svaki odjel u potpunosti obučen prije nego što prijeđemo na sljedeći.”

Pobijediti u raspravi nije samo dokazivanje da ste u pravu; radi se o postizanju rješenja koje poštuje obje strane.

Korištenje izraza “dio mene” potvrđuje složenost problema i pokazuje empatiju, što čini drugu stranu otvorenijom za vaše stajalište. Kombinirajte ovo s aktivnim slušanjem, poštovanjem i suradnjom i bit ćete učinkovitiji u vođenju rasprava i postizanju konstruktivnih rezultata.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Bernstein, J. (2024). 3 Words to Win Any ArgumentPsychology Today.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu