Zašto žene misle da fetus izgleda kao njihov partner?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Kada je riječ o utvrđivanju biološkog roditeljstva, žene mogu biti sigurne da je dijete njihovo zbog unutarnje oplodnje, dok muškarci tu sigurnost nemaju. Uvijek postoji mogućnost, makar mala, da je dijete začeto s drugim muškarcem.
Jedan od glavnih pokazatelja koji muškarci koriste kako bi procijenili jesu li biološki očevi je fizička sličnost s djetetom. Istraživanja su pokazala da su očevi koji vjeruju da im dijete sliči skloniji većem uključivanju – provode više vremena s djetetom i pokazuju više brižnog ponašanja.
Rezultati studije
Novoobjavljena studija je istraživala tvrde li majke tijekom ultrazvuka da fetus sliči ocu. Hipoteza je bila da će majke, čak i uz vrlo ograničene vizualne informacije, češće reći da dijete sliči ocu kako bi povećale sigurnost očeva i potaknule njihovo sudjelovanje.
Muškarci u svojoj procjeni očinstva uzimaju u obzir i vjernost i pouzdanost partnerice. Istraživanja su pokazala da muškarci koji vjeruju da im je partnerica vjerna ulažu više truda u roditeljstvo.
Budući da brak često označava međusobnu predanost, studija je također ispitivala utječe li bračni status na to kako majke opisuju sličnost s djetetom. Predviđeno je da će neudane majke još češće tvrditi da fetus sliči ocu.

U istraživanju je sudjelovalo 230 ispitanica u ginekološkoj ordinaciji, većinom tijekom rutinskog ultrazvuka u 20. tjednu trudnoće. Sudionice su najprije ispunile upitnik, a zatim sudjelovale u pregledu.
Ako su oba biološka roditelja bila prisutna u prostoriji, tehničar bi im postavio pitanje “Na koga mislite da beba sliči?” i zabilježio njihove odgovore.
Rezultati su pokazali da su očevi bili podjednako skloni reći da fetus sliči njima (49 %) kao i majci (51 %). No, majke su značajno češće tvrdile da fetus sliči ocu. Samo 26 % majki reklo je da dijete sliči njima, dok je čak 74 % reklo da sliči ocu. Kod neudanih majki taj je postotak bio još viši – čak 93 % njih tvrdilo je da fetus sliči ocu.
Majke imaju sklonost isticati sličnost djeteta s ocem
Ovi nalazi podržavaju ideju da majke imaju sklonost isticati sličnost djeteta s ocem, čak i kada se radi o vrlo ograničenim vizualnim informacijama. Da fetus zaista više sliči ocu, očekivalo bi se da će i očevi to češće primijetiti – no to nije bio slučaj.
Učinak je bio prisutan samo kod majki, što upućuje na to da je riječ o nesvjesnoj pristranosti, a ne stvarnoj sličnosti. To potvrđuju i druga istraživanja koja su pokazala da su ljudi uspješniji u povezivanju novorođenčadi s majkama nego s očevima.
Zaključno, ovo istraživanje pokazuje da čak i uz vrlo ograničene vizualne podatke majke imaju sklonost isticati sličnost fetusa s ocem.
Ova pristranost vjerojatno predstavlja evolucijsku prilagodbu kojom majke nastoje osigurati veću emocionalnu i materijalnu uključenost očeva, budući da su oni skloniji ulagati u djecu za koju vjeruju da im fizički sliče.
Pročitajte i ove članke:
- Možete ponovo zatrudnjeti iako ste već trudni!
- Biranje spola djeteta kod in vitro oplodnje – da ili ne?
- Kako brzo zatrudnjeti? Evo kada i koliko često se seksati
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja
- Batres, C. (2025). Why Women Think Their Fetuses Look Like Their Partners. Psychology Today.
- Batres, C. i sur. (2025). Investigating perceptions of fetal resemblance. Evolution and Human Behavior, 46(2): 106670.
- Alvergne, A. i sur. (2009). Father–offspring resemblance predicts paternal investment in humans. Animal Behaviour, 78(1): 61–69.
- Apicella, C. L. i Marlowe, F. W. (2004). Perceived mate fidelity and paternal resemblance predict men’s investment in children. Evolution and Human Behavior, 25(6): 371–378.
- McLain, D. K. i sur. (2000). Ascription of resemblance of newborns by parents and nonrelatives. Evolution and Human Behavior, 21(1): 11–23.