Stupnjevi invaliditeta: Kako se određuju?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Invaliditet je svako stanje u kojem dolazi do oštećenja tijela ili uma koje osobi s tim stanjem otežava obavljanje određenih aktivnosti (ograničenje aktivnosti) i interakciju sa svijetom oko sebe (ograničenja sudjelovanja).
Stupnjevi invaliditeta
Stupnjevi invaliditeta određuju se Pravilnikom o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom, u članku 4. koji donosimo u cijelosti (»Narodne novine«, broj 157/13):
“(1) Stupanj invaliditeta u odnosu na rad određuje se pomoću sljedeće ljestvice od pet stupnjeva:
- ako prepreke i poteškoće u odnosu na rad ne postoje, odnosno ako su zanemarive i ocijenjene su do i uključujući 4 %, stupanj invaliditeta iznosi 0,
- ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad male i ocijenjene su od 5 % do i uključujući 24 %, stupanj invaliditeta iznosi 1,
- ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad umjerene ili znatne i ocijenjene su od 25 % do i uključujući 49 %, stupanj invaliditeta iznosi 2,
- ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad velike, odnosno teške i ocijenjene su od 50 % do i uključujući 95 %, stupanj invaliditeta iznosi 3,
- ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad potpune i ocijenjene su od 96 % do 100%, stupanj invaliditeta iznosi 4.
(2) Ljestvica za ocjenu stupnjeva invaliditeta u odnosu na rad s detaljnim opisom stupnja poteškoća i prepreka sadržana je u Prilogu 1 i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
(3) Za ocjenu stupnja invaliditeta potrebno je procijeniti funkcioniranje pojedinca, procijeniti poteškoće i prepreke te potrebe vezane uz zapošljavanje s obzirom na njegove zdravstvene karakteristike i čimbenike.”.
Osoba koja traži procjenu pristupa na obradu u centru za profesionalnu rehabilitaciju, gdje prolazi pregled specijaliste medicine rada, psihološko testiranje i razgovor sa psihologom, te razgovore sa socijalnim radnikom i rehabilitatorom.
Drugi dan provođenja usluge odnosi se na pisanje mišljenja stručnjaka i interdisciplinarni sastanak gdje stručnjaci zajedno donose odluku o stupnju invaliditeta u odnosu na rad temeljem sveobuhvatne procjene korisnika.
Temeljem brojnih zakonskih propisa, osobe s invaliditetom mogu ostvariti različita prava i obaveze. Na ostvarivanje prava utječu stupanj invalidnosti, vrsta invalidnosti, imovinsko stanje invalidne osobe i brojni drugi uvjeti.
Priznavanje prava na osnovi invaliditeta uvjetovano je prethodnim utvrđivanjem invaliditeta, odnosno vrste i stupnja težine bolesti ili tjelesnog ili mentalnog oštećenja i njihovih posljedica na fizički i psihički život pojedinca.
Novi Zakon o inkluzivnom dodatku, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024. uvodi inkluzivni dodatak u obliku novčane potpore na koji pravo imaju osobe s 3. ili 4. stupnjem tjelesne invalidnosti. Članak 13. Zakona govori o razinama potpore koje se trebaju utvrditi vještačenjem, a zahtjev za dodatak nakon toga treba predati u Hrvatski zavod za socijalni rad.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se svake godine 3. prosinca. Posvećen je promicanju prava i dobrobiti osoba s invaliditetom na svim razinama društva i razvoja, te podizanju svijesti o položaju osoba s invaliditetom u svim aspektima političkog, društvenog, gospodarskog i kulturnog života.
Svjetska zdravstvena organizacija se svake godine pridružuje Ujedinjenim narodima u obilježavanju ovog dana, naglašavajući važnost osiguranja prava osoba s invaliditetom, kako bi mogli potpuno, ravnopravno i učinkovito sudjelovati u društvu s drugima te se suočavati s manje prepreka u svim aspektima svojih života.
Pročitajte i ove članke:
- Provjereno: Invaliditet ih nije zaustavio
- Invalidi rada i njihova prava: Kakve povlastice imaju i kako žive u Hrvatskoj?
- Rani simptomi ove bolesti mogu predvidjeti invaliditet.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Svrbež ispod pazuha: Simptom koji upozorava na rak?
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Zakon o inkluzivnom dodatku. (2024). Zakon.hr.
- Pravilnik o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom. (2014). Narodne novine.
- Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb. CPRZ.hr.
- International day of persons with disabilities. WHO.
- Prava osoba s invaliditetom. Udruga dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika Karlovac.