Često zaboravljate stvari i loši ste u organizaciji vremena? Ovaj jednostavan trik vam može pomoći
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Kad izlazite iz kuće, nerijetko zaboravite novčanik ili ključeve? Vaše radno mjesto pretrpano je bilješkama i samoljepljivim papirićima koje ste počeli zanemarivati? Zatičete se na poslu kako preispitujete sami sebe “Otkud se pojavio ovaj novi zadatak?”, shvaćajući da ste na njega potpuno zaboravili. Stalno si obećajete da ćete se organizirati, vrijeme nikako da dođe, a ionako niste sigurni odakle početi.
Budite uvjereni, niste sami u borbi sa samokontrolom i praćenjem obaveza.
Vaš mozak je sklon oduprijeti se promjenama
Na trenutak razmislite o drugačijoj perspektivi. Umjesto da sebe u budućnosti promatrate kao istu verziju sebe, razmišljajte o sebi u budućnosti kao o posebnom entitetu.
Zašto? Značajan dio vašeg mozga radi na autopilotu, obavljajući rutinske zadatke bez svjesnog napora. Razmislite o tome kako dišete ili hodate – ove radnje postaju automatske kako bi oslobodile vaš um za radnje u koje trebate uložiti napor. Međutim, to ima svoje nedostatke, osobito kada je u pitanju razbijanje ustaljenih rutina i prilagođavanje novim izazovima.
Vaš mozak je sklon oduprijeti se promjenama i drži se poznatih obrazaca kada je u pitanju nešto novo i nepoznato, zbog čega je izlazak iz automatskih rutina izazovan, ali neophodan ako želite biti učinkovitiji.
Dakle, kako možete osigurati da se vaše buduće ja oslobodi rutine i zapamti važne zadatke, rokove ili nove odgovornosti?
Kada nešto želite zapamtiti, nemojte pretpostavljati da ćete to učiniti bez napora. Umjesto toga, priznajte da je vaše buduće ja mješavina i svjesnog donošenja odluka i ukorijenjenog automatskog ponašanja. To nije samo podređeni koji čeka da besprijekorno ispuni svaku vašu zapovijed.
“Sam svoj šef”
Suprotno uobičajenom pristupu da se od vas u budućnosti očekuje da se svega sjećate bez pomoći, razmislite o tome kako biste zaposlenog šefa podsjetili na sastanak, rok ili bitan zadatak. Ne biste se oslanjali ni na jedan “usputni” podsjetnik; osmislili biste sustav ciljanih podsjetnika, kontrolnih lista ili strateški postavljenih bilježaka.
Ako se vaš šef treba prisjetiti ključnih informacija, ne biste prekrili njihov radni prostor samoljepljivim papirićima. Umjesto toga, pažljivo biste organizirali podsjetnike, osiguravajući da su lako dostupni i poredani po prioritetu.
Primijenite isto na sebe u budućnosti. Zamislite sebe kao pomoćnika zaposlenog direktora, shvaćajući da podsjetnici moraju biti jasni, dostupni i pravovremeni. Nemojte pretpostavljati da će vaše buduće ja automatski slijediti ustaljene rutine, već aktivno intervenirajte postavljanjem vizualnih znakova ili slanjem podsjetnika.
Ova promjena u perspektivi potiče vas da proaktivno razmišljate o tome kako ćete pomoći sebi u budućnosti. Uz bolji pristup i razumijevanje vlastitih navika možete implementirati kreativne strategije – postavljanje “alarma” na pametnom telefonu za određeni rok ili zadatak ili postavljanje podsjetnika na pano ili vrata ureda – kako biste osigurali da vaše buduće ja ne slijedi bezumno utvrđene obrasce.
Zapamtite – vi niste svoje buduće ja. Tretirajući sebe u budućnosti kao zaposlenog šefa njegovat ćete pažljiviji i proaktivniji pristup samoupravljanju.
Pročitajte i ove članke:
- Što kada se vaš šef ponaša kao diktator? Evo kako mikromenadžment utječe na zaposlenike i što možete učiniti
- Petominutna navika koja će vam pospješiti vašu poziciju na poslu
- Vježbe protiv stresa: Imamo popis osmišljen za vraćanje smirenosti i ravnoteže u užurbane i izazovne živote.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Alós-Ferrer, C. (2023). The Most Important Self-Help Trick You Will Ever Learn. Psychology Today.
- The Beginner’s Guide to Continuous Self-Improvement. James Clear.