Ne znate o čemu razgovarati na psihoterapiji? Evo 12 tema

teme za psihoterapiju

Mnogi ljudi očekuju da će psihoterapija odmah biti oslobađajuće iskustvo u kojem će lako iznositi svoje misli i osjećaje. Međutim, stvarnost često izgleda drugačije. Možda ste se i vi na putu do terapeuta uvjeravali da ste spremni na rad na sebi, a onda vam se, kada ste sjeli na kauč, um jednostavno ispraznio.

Ako ste se ikad našli u situaciji u kojoj ne znate odakle krenuti ili osjećate da ste već “potrošili” sve teme za razgovor, znajte da niste sami.

Što možete donijeti u terapijski prostor?

U nastavku donosimo prijedloge psihoterapeuta koji će vam pomoći da lakše otvorite svoje misli i iskoristite terapijsko vrijeme na način koji vam zaista koristi.

1. Naizgled “male” teme

Ne morate uvijek pričati o dubokim traumama ili ozbiljnim problemima. Terapeutkinja Jessica Small za Healthline ističe kako je svaka tema dobrodošla – bilo da se radi o sitnicama iz svakodnevnog života, razgovoru s mamom ili neugodnom spoju.

Dobar početak može biti i jednostavno prepričavanje događaja od prošlog susreta.

2. Obrasci i ponašanja

Vođenje dnevnika između seansi može vam pomoći uočiti obrasce u svojim mislima i ponašanju. Ne morate ga nužno donijeti na terapiju, ali može vam poslužiti kao alat za bolje razumijevanje sebe i onoga što želite istražiti.

razgovor na psihoterapiji
FOTO: Shutterstock

3. Trenutni osjećaji

Ne morate pričati o tome kako ste se osjećali prošli tjedan. Počnite s onim što osjećate u trenutku kad sjedite na terapiji – čak i ako je to umor ili osjećaj da vam je teško izdvojiti vrijeme za sebe.

4. Ruminacija

Ako vas muče misli koje ne prestaju vrtjeti određenu situaciju, terapija je pravo mjesto za to. Ovakvi obrasci često prate anksioznost i depresiju, a razgovorom ih možete razložiti i sagledati iz nove perspektive.

5. Odnosi

Ne radi se samo o ljubavnim vezama. Možete razgovarati o svim svojim odnosima – obitelji, prijateljima, kolegama. Čak i izbjegavanje određenih osoba može biti znak za istraživanje u terapiji.

6. Traume iz prošlosti

Ako ste dosad pričali uglavnom o sadašnjim izazovima, možda je vrijeme da se osvrnete i na prošlost. Prošle veze, obiteljske dinamike ili djetinjstvo mogu pomoći rasvijetliti sadašnje obrasce ponašanja i osjećanja.

7. Nove životne promjene

Promjene, čak i pozitivne, često donose neočekivane emocije. Selidba, brak, roditeljstvo – sve su to teme koje možete istražiti na terapiji, čak i ako ih ne doživljavate kao problematične.

8. Misli koje izbjegavate

Ponekad upravo ono što najmanje želite izgovoriti skriva važne teme za istraživanje. Terapeutkinja Sol Rapoport savjetuje da se zapitate što vam je najneugodnije spomenuti – često je upravo tu ključna tema za rad.

o čemu razgovarati na psihoterapiji
FOTO: Shutterstock

9. Teškoće s otvaranjem

Ako primjećujete da vam je teško otvoriti se, slobodno to izgovorite terapeutu. I sama ta nelagoda može biti početna točka za važan razgovor o vašim unutarnjim barijerama.

10. Neugoda prema samoj terapiji

Povjerenje se gradi s vremenom. Ako osjećate nelagodu prema terapeutu ili sumnjate u proces, podijelite to. Terapeut će s vama raditi na izgradnji odnosa koji će vam pružiti osjećaj sigurnosti i omogućiti dublji rad.

11. Pitanje funkcionira li terapija za vas

Ako osjećate da ne dobivate ono što vam treba ili da stil terapeuta ne odgovara vašim potrebama, to je također nešto o čemu možete razgovarati. Terapeuti imaju različite pristupe i stilove, a nije svatko najbolji izbor za svakog klijenta.

12. Kada završiti terapiju

Psihoterapija nije zamišljena kao vječni proces. Ako osjećate da ste postigli ciljeve zbog kojih ste krenuli na terapiju, važno je prepoznati i to vrijeme kada je terapijski proces došao do svojeg kraja. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Marie, S. (2024). Not Sure What to Talk About in Therapy? 12 Things to Consider. Healthline.
  2. Schonenberg, S. (2023). What to Talk About in Therapy: An Easy GuideTwo Chairs.
  3. What to Talk About in Therapy: 8 Conversation Starters. (2023). Sonder Mind.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu