Dosta je mitova! Muškarac ne treba riješiti sve sam

Nepopularna psihologija Muškarci trebaju podršku, ne tišinu

Mentalno zdravlje muškaraca često je zanemarena tema u društvu, no udruga Nepopularna psihologija odlučila je učiniti promjenu. Kroz svoje projekte, događaje i predavanja nastoje razbiti predrasude i mitove vezane uz muški mentalni svijet te ponuditi konkretne savjete za suočavanje s izazovima.

Jedan od najnovijih projekata uključuje organizaciju događaja posvećenog mentalnom zdravlju muškaraca, u sklopu Movembera. U razgovoru s Davorom Dubravićem, članom ove Udruge, saznali smo više o samoj Udruzi, motivacijama za organizaciju događanja i planovima za budućnost.

Mentalno zdravlje muškaraca – važna tema koja zaslužuje više pažnje

Nepopularna psihologija, udruga koja se bavi popularizacijom psihologije i srodnih znanosti, započela je kao projekt nekoliko studenata.

Dubravić opisuje sam početak:

Mario Zulić, kao začetnik ideje, prvo je započeo sam pa onda okupio nekoliko studenata, započevši s Facebookom, a zatim i vlastitom internetskom stranicom. Interes je rastao pa je uskoro formiran tim i udruga s 18 aktivnih članova.

Udruga se bavi organizacijom događaja, pisanjem članaka i stvaranjem sadržaja na društvenim mrežama za veliki broj čitatelja, a jedan od njihovih najnovijih projekata usmjeren je na mentalno zdravlje muškaraca, u okviru Movembera.

Dubravić ističe:

Šareni smo tim i radimo u različitim sektorima – od škola, vrtića i savjetovališta do ureda ljudskih resursa. Kada se nađemo da razmijenimo ideje, mentalno zdravlje muškaraca uvijek se spominje kao važna tema. O tome se ne govori dovoljno pa smo odlučili organizirati događaj upravo na ovu temu.

Događaj pod nazivom “Nepopularni razgovor: O mentalnom zdravlju muškaraca” ima za cilj otvoriti razgovor o temama koje su često zanemarene.

Prvenstveno želimo zaustaviti šutnju o ovim temama, spomenuti najvažnije činjenice koje će pomoći ljudima da bolje razumiju sebe i svoje bližnje. Cilj je razgovarati o strategijama nošenja sa psihičkim teškoćama, objasniti koji resursi postoje i osvježiti razmišljanje o stereotipima koji više nisu korisni.

Mitovi o muškarcima – najopasniji za mentalno zdravlje

Stereotipi o muškarcima, posebno u kontekstu mentalnog zdravlja, duboko su ukorijenjeni u društvu. Dubravić objašnjava:

Rodne uloge su upute ponašanja koje su kroz povijest igrale važnu ulogu u društvu i oblikovale su naše ponašanje u svim aspektima života. Iako danas možda djeluju arhaično, one su i dalje prisutne u mnogim područjima, od odgoja djece do karijernih izbora i načina nošenja s teškoćama. Problem nastaje kada te uloge postavljaju ograničenja, poput vjerovanja da muškarac mora sve riješiti sam.

Jedan od najopasnijih mitova koji se pojavljuje u kontekstu mentalnog zdravlja muškaraca je ideja da “pravi muškarac” ne traži pomoć.
Muškarac ne treba riješiti sve sam
FOTO: Shutterstock

Dubravić upozorava:

Ovi mitovi govore muškarcima da ne smiju govoriti kada se ne osjećaju dobro, što može imati ozbiljne posljedice na njihovo mentalno zdravlje.

Društveni pritisci oko “muškosti” i “samodostatnosti” mogu također imati dubok utjecaj na muškarce.

Samodostatnost može biti izvor ponosa, ali kada se pretvori u uvjerenje da je traženje pomoći znak slabosti, to može dovesti do ozbiljnih problema. Muškarci koji “moraju” sami riješiti svoje probleme često se izoliraju od stručne pomoći i od svojih bližnjih.

Podrška muškarcima u teškim vremenima

Dubravić također nudi savjete o tome kako muškarci mogu očuvati svoje mentalno zdravlje usprkos društvenim očekivanjima:

Najvažniji savjeti usmjereni su na pojedinca, na prepoznavanje vlastitih snaga i korištenje resursa koji nas okružuju. Najvažnija stvar je da se svi smijemo osjećati loše i da to ne smanjuje našu vrijednost. O tome treba razgovarati, jer je to ključ za izgradnju bliskih odnosa.

Onima koji žele podržati muške prijatelje ili članove obitelji koji se suočavaju s mentalnim teškoćama Dubravić savjetuje da pokažu razumijevanje i podršku:

Reakcija okoline je ključna. Pokazivanje osjećaja treba prepoznati kao znak bliskosti, a to je osnovni element svakog odnosa.

U planovima za budućnost Nepopularna psihologija nastavlja s radom na projektima i organizaciji događanja.

Nakon uspjeha našeg prvog EU projekta, nastavljamo pisati projekte i organizirati događanja, s ciljem da važna znanja iz psihologije donesemo među građane. Razbijanje mitova, poput onih koje ćemo spomenuti na ovom događanju, i dalje je naš cilj.

Nepopularni razgovor: O mentalnom zdravlju muškaraca” počinje 21. studenog u 19:30 u Bikers Beer Factoryju u Savskoj 150 u Zagrebu, a Dubravić poziva sve zainteresirane da dođu jer za događaj nema prijava!

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Udruga Nepopularna psihologija

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu