Prestanak pušenja smanjuje rizik od ovog stanja za oko 50 %

Prestanak pušenja smanjuje rizik od ovog stanja za oko 50 %

Nova studija naglašava da prestanak pušenja uvelike smanjuje rizik od srčanog udara za osobe kojima je dijagnosticirana bolest koronarnih arterija. Međutim, čini se da smanjenje pušenja ne smanjuje značajno rizik. Osim toga, doživotni nepušači imaju niži kardiovaskularni rizik od bivših pušača, čak i nakon godina prestanka.

Ovi nalazi predstavljeni su na kongresu ESC-a 2024. u Londonu, iako istraživanje još nije recenzirano. Stručnjaci naglašavaju da je čak i minimalno pušenje štetno, a kardiolog dr. Richard Wright za Healthline izjavio je kako tvrdi da svaka razina pušenja povećava rizik od srčanog udara, pa tako i izloženost pasivnom pušenju.

Rezultati studije

Studija, temeljena na podacima iz CLARIFY registra, obuhvatila je više od 32.000 pacijenata s koronarnom arterijskom bolešću. Među njima 41 % nikada nije pušilo, 46 % su bivši pušači, a 12 % sadašnji pušači.

Oni koji su prestali pušiti nakon dijagnoze vidjeli su smanjenje rizika od kardiovaskularnih događaja za 44 %.

Međutim, svaka dodatna godina pušenja povećala je rizik za 8 %, a smanjenje pušenja nije značajno smanjilo rizik.

Utjecaj pušenja na krvožilni sustav
FOTO: Shutterstock

Utjecaj pušenja na krvožilni sustav

Stručnjaci poput dr. Julesa Mesniera naglašavaju da je prestanak pušenja što je prije moguće ključan za zdravlje srca. Jednostavno smanjenje pušenja nije dovoljno – potrebne su jasne upute pri svakom posjetu liječniku.

Dr. Robert Page naglašava da se čak i nakon prestanka pušenja bivši pušači ne vraćaju u potpunosti na svoje razine kardiovaskularnog rizika prije pušenja. Nalaze studije smatra snažnom porukom za edukaciju pacijenata o opasnostima pušenja. Slično tome, dr. Cheng-Han Chen i drugi stručnjaci potiču pacijente s koronarnom arterijskom bolešću da potpuno prestanu pušiti, jer smanjenje ne daje iste zdravstvene prednosti.

Pušenje šteti zdravlju kardiovaskularnog sustava tako što oštećuje endotelnu oblogu arterija čime potiče aterosklerozu i smanjuje protok krvi, što povećava rizik od srčanog udara i zatajenja srca. Kemijski nikotin dodatno sužava arterije, što pogoršava problem. Pušenje također povisuje faktore zgrušavanja krvi, čime povećava kardiovaskularne rizike.

Opasnosti od pušenja protežu se izvan srčanih bolesti, što pridonosi 30 % smrti od koronarne bolesti srca, prema Pageu. Pušenje utječe na funkciju endotela, upalu i protok krvi, što ubrzava srčanu bolest. On savjetuje mladima i ženama, posebice onima pred menopauzom, da izbjegavaju pušenje zbog povećanih zdravstvenih rizika.

Stručnjaci preporučuju cjelovit pristup prestanku pušenja, uključujući bihevioralnu i farmakološku podršku. Naglašavaju važnost prestanka pušenja, napominjući da što se prije prestane pušiti, veće su zdravstvene prednosti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu