Feltyjev sindrom – uzroci, simptomi i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Feltyjev sindrom ili splenomegalija povezana s reumatoidnim artritisom pripada grupi rijetkih bolesti nastala kao komplikacija autoimunog reumatoidnog artritisa s tipičnom trijadom simptoma: oštećenje zglobova, splenomegalija (patološki povećana slezena) i neutropenija (smanjen broj neutrofila – podvrsta leukocita).
Smatra se ozbiljnim zdravstvenim stanjem koje pogađa cijeli organizam, češće kod žena između 50 i 70 godina starosti nakon nekih 10 do 15 godina bolovanja od reumatoidnog artritisa.
Feltyjev sindrom – uzroci
Dosadašnja istraživanja pokazuju da otprilike 1 – 3% pacijenata koji boluju od reumatoidnog artritisa razviju kliničku sliku Feltyjeva sindroma. Patofiziologija još nije u potpunosti razjašnjena, ali pretpostavlja se da autoimuna reakcija organizma protiv neutrofila predstavlja glavni mehanizam i pokretač sindroma.
Neki slučajevi Feltyjeva sindroma koji se protežu kroz nekoliko generacija u jednoj obitelji smatraju se genetski uzrokovanima gdje se spontana mutacija gena počne prenositi kao autosomno dominantno svojstvo.
Zasad je utvrđeno da u otprilike 90% slučajeva Feltyjeva sindroma oboljeli imaju pozitivan HLA-DR4 (ljudski leukocitni antigen) što može poslužiti kao dijagnostički marker iako se pronalazi i u brojnim drugim autoimunim bolestima.
Feltyjev sindrom – simptomi
Simptomi i znakovi slični su onima reumatoidnog artritisa. Mogu se razviti u periodu mirovanja simptoma samog reumatoidnog artritisa u kojem slučaju teže bude dijagnosticiran Feltyjev sindrom. Rijetko je moguće da se simptomi Feltyjeva sindroma jave prije reumatoidnog artritisa.
Nadalje, simptomi su posljedica uništenja neutrofila od strane periferije i slezene te nemogućnosti koštane srži da stvori nove neutrofile.
Simptomi Feltyjeva sindroma su:
- kronični artritis (najčešće koljeno, ručni zglob, gležanj i zglobovi šake),
- splenomegalija (povećana slezena zbog pretjeranog rada ili kao komplikacija jetrene ciroze te infekcija),
- bol u trbuhu,
- gubitak na tjelesnoj težini,
- umor,
- limfadenopatija (povećanje limfnih čvorova),
- episkleritis (upala površinskog dijela bjeloočnice),
- rane na nogama,
- vaskulitis,
- pleuritis,
- plućna fibroza,
- reumatoidni čvorići,
- neuropatija,
- hiperpigmentacija kože (obično na nogama).
Feltyjev sindrom – komplikacije
S obzirom na kritično nisku razinu neutrofila – bijelih krvnih stanica koje se bore za ljudski imunitet, njihovim padom otvaraju se vrata ulasku brojnih mikroorganizama koji su potencijalni uzročnici ozbiljnih infekcija.
Feltyjev sindrom – dijagnoza
Nakon fizikalnog pregleda liječnik će tražiti kompletnu i diferencijalnu krvnu sliku te druge laboratorijske pretrage s ciljem otkrivanja poremećaja u krvnim stanicama, prisutnosti reumatoidnog faktora i protutijela (antinuklearna i antihistonska protutijela, pozitivan HLA-DR4) koja su karakteristična za autoimune bolesti.
Oštećenje zglobova procjenjuje se rendgenskim snimanjem zahvaćenih udova.
Feltyjev sindrom – liječenje
Bolest je teška za liječenje i cilj terapije je usmjeriti se na reumatoidni artritis s naglaskom na liječenje neutropenije i ponavljajućih infekcija. Ta terapija je uglavnom potporna i simptomatska kako bi se olakšali simptomi, ali nema izlječenja.
U liječenju se koriste:
- nesteroidni protuupalni lijekovi,
- metotreksat,
- kortikosteroidi,
- sulfasalazin,
- hidroksiklorokin,
- G-CSF (stimulator porasta broja neutrofila).
Splenektomija ili kirurško uklanjanje slezene također može biti jedna od zadnjih linija terapije s mogućim pozitivnim učinkom na krvne stanice.
Feltyjev sindrom – prognoza
Feltyjev sindrom je teška bolest s nepovoljnom prognozom prvenstveno zbog stalno ponavljajućih infekcija koje oslabljuju organizam čime se povećava rizik smrtnog ishoda.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Felty syndrome. orphanet.
- Owlia MB, Newman K, Akhtari M. Felty’s Syndrome, Insights and Updates. Open Rheumatol J. 2014;8:129–36.
- Felty Syndrome. NORD.