Vlažna makularna degeneracija: Što čini vašim očima?

Vlažna makularna degeneracija

Vlažna makularna degeneracija može se razviti iznenada. Iako ne uzrokuje bol, mogli biste primijetiti probleme s vidom.

Isprva biste mogli primijetiti zamućenje ili iskrivljen vid. Kod vlažne makularne degeneracije zamućeno područje može imati slijepi prostor u središtu vašeg vidnog polja. Ovaj prazni prostor može izgledati sivo, crveno ili crno.

Primjerice, ako pogledate sat, brojevi oko ruba mogu izgledati u redu, ali možda nećete moći vidjeti kazaljke na satu.

Drugi simptom je da stvari mogu izgledati uvijeno ili iskrivljeno, kao da ih gledate kroz deformirano ogledalo.

Dodatni simptomi mogu uključivati:

  • ispravljene linije izgledaju valovito
  • teškoće u razdvajanju sitnih detalja
  • problemi s čitanjem ili viđenjem detalja pri slabom svjetlu
  • osjetljivost na blještanje
  • vidite objekte različitih veličina ili boja s jednim okom u odnosu na drugo.

Vlažna makularna degeneracija – rjeđi simptomi

Neki simptomi vlažne makularne degeneracije su rjeđi, ali važno ih je prepoznati ako se pojave.

Vašim očima može biti potrebno duže vrijeme da se prilagode prilikom prelaska iz jakog svjetla u tamniji prostor. Primjerice, kada ulazite u tamnu kino dvoranu mogli biste imati problema s traženjem sjedala. Vašim očima može biti potrebno do 30 minuta da se prilagode na slabo svjetlo.

Možda nećete imati problema sa središnjim vidom, osim kada gledate bijeli zid, na kojem možete primijetiti tamnu mrlju.

Ponekad možete vidjeti bljeskove svjetlosti u središtu svojeg vidnog polja. Ako se bljeskovi javljaju na rubovima vašeg vida, to može ukazivati na drugi problem, poput odvojene mrežnice.

Ako imate ozbiljan gubitak vida, možda ćete vidjeti slike, poput uzoraka ili ljudi, u slijepom prostoru u središtu vašeg vida. To se događa jer vaš mozak pokušava kompenzirati nedostajuće signale s tog područja oka.

Ovaj fenomen poznat je kao Charles Bonnet sindrom, koji se može pojaviti i kod drugih uzroka gubitka vida.

Vlažna i suha makularna degeneracija
FOTO: Shutterstock

Što nije vlažna makularna degeneracija?

Neki problemi s očima mogu izgledati kao znakovi degeneracije makule, ali to nisu. Bitno je konzultirati oftalmologa kako biste razjasnili situaciju.

Plutajuće mrlje

To su tamne točkice koje se pomiču u gelu koji ispunjava oko. Česte su i mogu bacati sjene unutar vašeg oka, što može nalikovati slijepom prostoru koji uzrokuje degeneracija makule. Međutim, plutajuće mrlje nisu simptomi degeneracije makule.

Jedan način da provjerite imate li plutajuće mrlje jest da brzo pomaknete oči i stanete. Ako imate plutajuću mrlju, ona i njezina sjena obično će se još neko vrijeme kretati.

Plutajuće mrlje obično nisu problem, ali ako ih imate i vidite bljeskove na rubu vašeg vida, to može ukazivati na problem s mrežnicom. Obavezno obavijestite svojeg oftalmologa.

Kasno nastala degeneracija mrežnice

Ovo stanje uzrokuje zamućenje vida koje se pogoršava s vremenom, slično degeneraciji makule. Može započeti u 50-im ili 60-im godinama, ali za razliku od degeneracije makule, utječe na cijelo vidno polje, dok degeneracija makule uglavnom zahvaća središnji dio.

Što ako imate suhi oblik degeneracije makule?

Većina ljudi s degeneracijom makule ima suhi oblik, koji obično uzrokuje manje oštećenje vida. Međutim, suhi oblik može se pretvoriti u vlažnu makularnu degeneraciju.

Ako imate suhi oblik degeneracije makule, važno je biti na oprezu u vezi sa svim promjenama u vašem vidu i redovito obavljati preglede kod svojeg oftalmologa, kako biste pratili mogući prijelaz u vlažnu makularnu degeneraciju.

Uzimanje dodataka prehrani može pomoći u usporavanju napredovanja suhe degeneracije makule. Dokazano je da je kombinacija vitamina i minerala poznata kao AREDS2 najučinkovitija, a može usporiti napredovanje za oko 25 %. Za razliku od originalne formule AREDS, AREDS2 uključuje antioksidanse lutein i zeaksantin i ne sadrži beta karoten.

Posavjetujte se sa svojim liječnikom koji bi vam dodaci prehrani mogli biti korisni. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu