Ovo je glavni čimbenik rizika za sve češću očnu bolest

makularna degeneracija pogađa starije od 55 godina

Značajan čimbenik rizika za makularnu degeneraciju povezanu sa starenjem (AMD) je poodmakla dob, kao što je naznačeno u nazivu stanja.

Pretežno pogađa osobe starije od 55 godina i dovodi do oštećenja makulalnog dijela mrežnice, što vodi do potencijalnog gubitka vida. Za one s genetskom predispozicijom vjerojatnost razvoja AMD-a raste s godinama.

U slučajevima kada se makularna degeneracija dogodi prije 55. godine života, obično je posljedica genetskih čimbenika ili oštećenja mrežnice uslijed teške miopije, što izdužuje mrežnicu i čini je osjetljivijom na oštećenje.

Kako nastaje AMD?

AMD uključuje nakupljanje drusena – naslaga masti, proteina i staničnih ostataka. Prema dr. Christini Weng, specijalistici mrežnice i profesorici na Medicinskom fakultetu Baylor, druseni se nakupljaju ispod mrežnice ili retinalnog pigmentnog epitela (RPE) i mogu pogoršati vid kako se povećavaju, prenosi WebMD.

Nakupljanje otpadnih produkata u tijelu, koje proizlazi iz sporije izmjene stanica s godinama, može pridonijeti AMD-u i drugim bolestima povezanim sa starenjem. Naša bi tijela s vremenom mogla postati manje učinkovita u čišćenju nekih ostataka, objašnjava dr. Weng.

osobe starije od 55 godina trebaju jednom godišnje na očni pregled
FOTO: Shutterstock

Također naglašava važnost toga da se odrasli stariji od 50 godina jednom godišnje podvrgnu dilatacijskom očnom pregledu, kako bi provjerili postoje li AMD i druga očna stanja povezana sa starenjem poput glaukoma i katarakte.

Napomenula je kako se prije mislilo da je prevalencija AMD-a niža, ali sada može zahvatiti više od 10 % populacije starije od 40 godina.

Vrste AMD-a

Postoje dvije vrste AMD-a – suha i vlažna. Suha AMD često ne pokazuje rane simptome, ali na kraju može uzrokovati zamagljen vid, slijepe pjege i izobličenje vida. Većina slučajeva ne napreduje u vlažnu AMD.

Vlažna AMD, iako rjeđa, napreduje brže i uzrokuje teža oštećenja. Nastaje kada abnormalne krvne žile rastu ispod mrežnice, što dovodi do krvarenja i ožiljaka koji mogu rezultirati iznenadnim gubitkom vida.

Retinalni specijalist, oftalmolog usmjeren na retinalna stanja, može dijagnosticirati i liječiti oba oblika AMD-a.

Dok se neki problemi s vidom povezani sa starenjem, poput katarakte, mogu ispraviti kirurškim zahvatom, uznapredovali stadiji suhe AMD (kao što je geografska atrofija) i određeni stadiji vlažne AMD mogu dovesti do nepovratnog gubitka vida. Zbog toga je rana dijagnoza AMD-a ključna.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.50 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu