Zapečene prokulice: Ne sviđa vam se njihov miris i okus? Imamo recept koji će preobratiti mnoge koji ih ne vole

Zapečene prokulice

Oko prokulica se u mnogim domovima lome koplja jer nekima one imaju neugodan miris i okus, dok ih neki naprosto obožavaju. Ja spadam u ove druge, no nema baš povrća koje se meni ne sviđa.

Jedan od razloga, bez namjere da razuvjeravam one koji su prokulicama rekli jasno “ne”, što one mogu neugodnije mirisati i imati lošiji okus je taj što se njih nerijetko prekuha. Ako ih spremite na dobar način, bez obzira na to parite li ih, kuhate, pirjate ili pečete, bit će bolje i neće imati taj neugodan miris.

Koji je pravilan način pripreme prokulica?

Prvo, morate odlučiti hoćete li ih pripremati cijele ili ih prethodno prepoloviti. Ako ih pripremate cijele, nakon što ih dobro očistite zarežite mali “x” na dnu svake, na korjenastom dijelu.

Prokulice
FOTO: Mare

Želite li ih kuhati, učinite to tako da ih stavite direktno u hladnu vodu koju ste posolili, a kad voda zavrije, ostavite da se kuhaju još 15-ak minuta, ovisno o veličini. Usto, slobodni ste isprobavati jesu li kuhane.

Tekstura koju uvijek tražimo je hrskava, ali mekana, ne kašasto raskuhana, a da je boja i dalje zelena.

Možete ih pržiti na tavi na veganskom maslacu, maslinovom ili kokosovom ulju. Ako ih dodajete u varivo ili juhu, uvijek se vodite time da njima zaista ne treba više od 15-ak minuta kuhanja, a nekad i manje, ako ih nasjeckate na manje komade.

Ako ih želite zapeći u pećnici, slijedite dalje ovaj recept za jednostavne i brze zapečene prokulice koje sam zapekla s Rὅsti krumpirima. Ako dosad niste čuli za to jelo, radi se o tradicionalnom švicarskom jelu od ribanog krumpira koji se začini i zaprži u tavi ili pećnici.

Sastojci za dvije osobe:

Prokulice
FOTO: Mare

Priprema

  1. Krumpir i mrkvu naribajte, lagano posolite i ostavite 10-ak minuta da se cijede.
  2. Prokulice očistite i na donjem korjenastom dijelu urežite “x”. Nakapajte po njima maslinovog ulja, dobro ih promiješajte da se ulje ravnomjerno rasporedi, posolite i dodajte papar po želji.
  3. Lučice prerežite na pola, a koristite li ljutiku, ovisno koliko je velika, neka to budu trećine ili četvrtine.
  4. Pećnicu ugrijte na 180 ºC. Krumpir i mrkvu ocijedite što je bolje moguće. Imate li nekakvu platnenu krpu ili papirnate ručnike, bit će vam praktičnije nego samo rukama. Taj je korak jako bitan.
  5. Premažite posudu u kojoj ćete peći uljem i na to ravnomjerno rasporedite ocijeđeni krumpir s mrkvom. Neka bude rahlo, nemojte utiskivati.
  6. Posložite prokulice i lučice na način da ih „ugnijezdite“ tako da “x” bude dolje, da toplina iz posude ulazi u prokulicu i kuha je iznutra.
  7. Pecite 30 – 35 minuta na 180 ºC, a zadnjih 10-ak minuta prokulice preokrenite tako da je “x” sada gore, kako bi se i s te strane fino zapekle. U tom trenutku možete u svaki taj “x” kapnuti malo bazamičnog octa u kremi, ali i ne morate, možete to učiniti i tijekom serviranja. Primijetit ćete da to jelo baš traži nešto kiselkasto, u obliku priloga ili ovako u obliku aceta u kremi. Želite li brzo i puno povoljnije svoj aceto u kremi izraditi sami, o tome sam već pisala u članku “Reducirani aceto – preljev za povrće s roštilja“.

Napomena

Želite li jelo dodatno obogatiti proteinima, možete naribati čvrsti ili dimljeni tofu i promiješati ga s krumpirom i mrkvom.

U slast!

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.50 / 5   6

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu