Ranix – upute o lijeku
- 1 komentara
- 1 min čitanja
Mjere opreza
Potreban je oprez, te eventualno smanjenje doze u bolesnika s oštećenjem bubrežne funkcije budući da se lijek pretežno izlučuje putem bubrega. Oprez je potreban i u bolesnika s oštećenjem funkcije jetre.
Prije početka liječenja ulkusa želuca treba isključiti postojanje malignog procesa želuca. Kod brze primjene ranitidin injekcija u bolesnika s predisponirajućim faktorima za poremećaj srčanog ritma može se javiti bradikardija. Intravenska primjena antagonista H2 receptora u većim dozama od preporučenih duže od 5 dana može dovesti do porasta enzima jetre. U djece do 14 godina starosti preporuča se primjena uz strogi nadzor liječnika. Primjena Ranix injekcija u djece nije procijenjena.
Kontraindikacije
Preosjetljivost na ranitidin ili bilo koji sastojak lijeka.
Posebna upozorenja
Trudnoća i dojenje
Za vrijeme trudnoće i dojenja ranitidin se primjenjuje samo u strogo indiciranim slučajevima, uz pažljiv liječnički nadzor.
Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima
Ranitidin nema utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima.
Nuspojave
Ranitidin se vrlo dobro podnosi. Tijekom primjene mogu se javiti prolazne tegobe kao glavobolja, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, smetnje u radu srca, poremećaj funkcije jetre. Opisani su slučajevi smetnji vida, leukopenija, granulocitopenija i trombocitopenija kao rijetke reverzibilne nuspojave. Smanjivanjem doziranja ili prekidom primjene nuspojave se smanjuju ili u potpunosti prestaju.
O svakoj nuspojavi potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.
Interakcije s drugim lijekovima
Ranitidin nema klinički značajnog učinka na mikrosomne enzime jetre te stoga minimalno inhibira metabolizam nekih lijekova (npr. kumarinski antikoagulansi, teofilin, diazepam, propranolol).
Napomene
Nositelj odobrenja i proizvođač
“JADRAN”- Galenski laboratorij d.d., Pulac bb, 51 000 Rijeka, Hrvatska
Tekst se nastavlja na idućoj stranici 1 2