Povećajte temperaturu tijela zimi pomoću određenih namirnica
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Da li znate da pomoću određenih namirnica možete povećati temperaturu tijela, poboljšati vlastiti imunitet, mentalne sposobnosti, potenciju pa čak i raspoloženje?
Na primjer dokazano je da ljuta hrana, osim što zagrijava tijelo, potiče lučenje kemijskog spoja pod nazivom endorfin koja uzrokuje dobro raspoloženje. Pojedete li juhu obogaćenu „chillijem“, primijetit ćete da se pojačano znojite, što znači da se oslobađaju toksini u tijelu. Također, vid postaje bistriji i puno bolje razmišljate.
Zanimljiv podatak je taj da su plodovi koji rastu sporije obično topliji nego oni koji rastu brže pa tako u zimsku hranu možemo uvrstiti i korjenaste plodove ( peršin, celer, mrkva).
Gomoljasti plodovi kao što su bijeli luk i repa također pomažu pri niskim temperaturama, a tu su nam naravno i krumpir, gljive i grah. Grah jako dugo zadržava toplinu i bogat je bjelančevinama, dok gljive potiču proizvodnju krvnih zrnaca te su se pokazale poprilično ljekovitima.
Prema kineskim taoistima, zima predstavlja prijelaz iz aktivnog stanja u stanje čuvanja, nadoknađivanja i obnavljanja. Stoga, osim namirnica koje zagrijavaju, preporučljivo je konzumirati i one koje će na brz i adekvatan način mineralizirati naš organizam te mu povratiti izgubljenu snagu. Idealnu namirnicu za ovu svrhu predstavljaju apsolutno svi orašasti plodovi.
Orašasti plodovi i sjemenke, kao i sve što se pravi od njih podiže temperaturu tijela. Osim što sadrže ogromnu količinu energije, također obiluju vitaminima, mineralima i omega 3 kiselinama.
Također prema Ajurvedi dobro je koristiti namirnice koje potiču agni. Agni u prijevodu sa sanskrtskog jezika znači vatra, a označava probavnu vatru u našem organizmu koja je povezana s metabolizmom i cirkulacijom. Ujedno održava vitalnost, razvoj i snagu. Pojačajte agni namirnicama koje su slatke, kisele i slane, kao što je na primjer kiseli kupus ili ukiseljeno povrće, češnjak ili svježi đumbir.
Kupus
Ono po čemu je kupus karakterističan je velika količina vitamina C kojeg sadrži čak duplo više nego naranča. Zato je omiljeno jelo u juhama, varivima i novogodišnjim jelima kao kiseli kupus kada pomaže bržoj detoksikaciji organizma. Ujedno je i odlična preventiva tijekom sezone gripe jer je bogat i vitaminima C, K, B6 i A.
Češnjak
S razlogom zvan super namirnicom jer sadrži 200tinjak aktivnih tvari – češnjak je bogat eteričnim uljima koja sadrže sumpor, vitaminima (A, B1, B2 i C), mineralima (kalijem, željezom, jodom, kalcijem, selenom i fosforom), sadrži aminokiseline, enzime, polioze poput inzulina, adenozina i alicina.
U starom Rimu Plinije Stariji govorio je: “Nema bolesti koja se pred češnjakom neće povući.“ Dokazano je da ima jaka antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva. Snažan je antioksidans, djeluje protuupalno i odlično djeluje na imunitet!
Đumbir
Jako dobar antiseptik i antioksidans. Povoljno utječe na cirkulaciju. Djeluje tako da otklanja sluz te je dobar protiv kašlja i upale sinusa. Odličan je dodatak čaju, možete ga samo ubaciti u vruću zakipjelu vodu i ostaviti da prokuha par minuta kako bi otpustio svoje sokove.
Na taj način služit će kao odlična prevencija u sezoni gripa.
Dodatno, koristite začine kako biste zagrijali organizam…
- Cimet – zagrijava bubrege, poboljšava probavu i cirkulaciju te je dobar antiseptik. Dobra zamjena za šećer.
- Hren – također dobar antiseptik. Čisti dišne puteve. Ako volite masnu hranu, pomoći će vam da ju lakše probavite. Bogat vitaminom C.
- Chilli – izrazito ljut začin u obliku papričice crvene boje. Jako dobro djeluje na probavu kao i na detoksikaciju tijela. Obiluje vitaminom C. Preporučuje se oprez pri dodiru s osjetljivim dijelovima tijela. Čini sastavni dio nekih sprejeva za samoobranu.
- Papar – također dobar antiseptik i antioksidans. Daje instant osjećaj topline. Može se koristiti za namaze, juhe, salate…
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja