Kako pomoći djeci narcisoidnih roditelja? Evo koje su njihove osobine i zašto mogu naštetiti mentalnom zdravlju svoje djece
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Narcisoidnost podrazumijeva skup osobina ličnosti ili poremećaj koji može utjecati na samopoimanje pojedinca i njegovu interakciju s drugima.
Evo koje su karakteristike narcisoidnih roditelja, posljedice takvog roditeljstva na djecu i strategije za suočavanje i iscjeljenje.
Karakteristike narcisoidnih roditelja
Narcisoidno ponašanje može uključivati:
- prenapuhanu sliku o sebi
- manipulativne tendencije
- nisku empatiju
- paradoksalnu mješavinu sebičnosti i preosjetljivosti.
Ove osobine, koje ukazuju ili na značajke osobnosti ili na stanje koje se može dijagnosticirati poznato kao narcistički poremećaj osobnosti, mogu duboko utjecati na način na koji roditelji komuniciraju sa svojom djecom.
Iako ne postoji jedinstveni arhetip narcisoidnog roditelja, uobičajeni znakovi uključuju:
- tretiranje djece kao produžetke sebe
- uskraćivanje osjećaja
- posesivnost
- korištenje manipulativnih taktika
- zanemarivanje emocionalnih granica
- odbijanje odgovornosti
- ponekad i zanemarivanje ili zlostavljanje svoje djece.
Zaštita djece od narcisoidnih roditelja
Djeca koju odgajaju narcisoidni roditelji često se bore s postavljanjem prioriteta vlastitih potreba, uspostavljanjem zdravih granica, traženjem potvrde kroz ugađanje ljudima, usvajanjem sličnih narcisoidnih osobina i mogu čak razviti stanja mentalnog zdravlja poput anksioznosti, depresije ili PTSP-a.
Ako jedan roditelj pokazuje narcisoidne osobine, drugi može poslužiti kao zaštitnik pružanjem emocionalne podrške, postavljanjem jasnih granica, modeliranjem zdravog ponašanja, poticanjem otvorene komunikacije, minimiziranjem izloženosti narcisoidnom roditelju kada je to potrebno i poduzimanjem radnji protiv zanemarivanja ili zlostavljanja.
Popravljanje odnosa s narcisoidnim roditeljima
Liječenje od narcisoidnog roditeljstva uključuje priznavanje realnosti situacije, postavljanje i provođenje osobnih granica, traženje profesionalne podrške i eventualno uključivanje u obiteljsku terapiju za rješavanje emocionalnih rana i obnovu narušenih odnosa.
Pročitajte i ove članke:
- Narcisoidna majka: Ostavlja dubok trag na dječjoj psihi! Psihologinja otkriva kako je prepoznati i kako se nositi s njom
- Pažljivo birajte riječi! Ovih 9 stvari nijedno dijete ne želi čuti od svojih roditelja – čak i ako imate najbolje namjere
- Može se zaljubiti, ali: Pet razloga zbog kojih narcisoidna osoba ne može ostati zaljubljena.
- Reynolds, A. (2024). How to Help Children of Narcissistic Parents. Heathline.
- Adams, C. B. L. (2023). Helping Children Cope With a Narcissistic Parent. Psychology Today.
- Durvasula, R. (2021). 8 Strategies to Help Your Child Cope with a Narcissistic Parent. Talking Parents.