Amla ulje i amla u prahu – korištenje, dobrobiti i gdje kupiti?
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Amla ili Amalaki veoma je poznata biljka koju koriste u ayurvedskoj medicini, a naziva se još i indijski ogrozd. Ulje ili prah amle pripremaju se od plodova Amalaki biljke, a najčešće se koriste za njegu kože i kose. Sve načine korištenja i dobrobiti amla ulja ili praha pročitajte u nastavku.
Plodovi Amle ili Amalaki biljke stoljećima se koriste zbog svog blagotvornog djelovanja, a predstavljaju i najpoznatiji dio ayurvedske medicine. Amla se također koristila u terapeutske i medicinske svrhe u tradicionalnoj Indijskoj kulturi.
Amla ulje – kako se proizvodi i koje su dobrobiti?
Ulje amle proizvodi se od plodova Amle, a većinom je riječ o suhim plodovima. Ovo ulje u brojnim se dijelovima svijeta može i napraviti kod kuće, ukoliko imate pristup dragocjenim plodovima amle. Ulje nastaje tako da se sušeni plodovi amle potapaju u kvalitetnom ulju po vlastitom izboru.
Često se plodovi namaču u kokosovom, sezamovom i sličnim hladno prešanim uljima. Ovaj proces infuziranja potiče plodove da otpuštaju vlastito ulje i nutrijente u primjerice kokosovo ulje. Pripremanjem ovog ulja kod kuće također je moguće prilagoditi jačinu i potentnost ulja, iako je na našem području teže doći do kvalitetnih plodova amle.
U tome slučaju, ulje amle možete napraviti i tako da pomiješate prah amle s uljem po izboru te koristite za njegu kože i kose. Također, unatoč poznatom djelovanju amle na zdravlje kose, ona ima mnoge druge primjene poput toga da:
- Jača imunološki sustav (visoka razina vitamina C),
- Smanjuje i kontrolira šećer u krvi,
- Antioksidativno djelovanje sprječava prijevremeno starenje,
- Hidratizira kožu i kosu,
- Smanjuje i kontrolira kolesterol,
- Proljepšava kožu i posvjetljuje mrljice na koži,
- Ubrzava ozdravljenje nakon prehlade ili gripe,
- Pomaže kod začepljenih sinusa i sinusitisa,
- Poboljšava i uravnotežuje krvni tlak,
- Smanjuje upalne procese,
- Štiti jetru i pomaže spriječiti negativno djelovanje lijekova,
- Poboljšava probavu i upijanje nutrijenata iz hrane.
Kako koristiti ulje Amle?
Amla ulje najčešće se koristi za njegu i promoviranje rasta kose te ga preporučujemo u kombinaciji s ricinusovim uljem za bujnu i zdravu kosu. Ulje amle odlično njeguje kosu te osigurava zdravi sjaj, a mnoge žene ga u Indiji koriste umjesto regeneratora nakon pranja.
Protuupalna svojstva amle djeluju pozitivno i na kožu, posebice kada je riječ o suhom i nadraženom vlasišu ili kože na tijelu. Sigurna je za korištenje direktno na koži te ostavlja kožu izrazito mekom i baršunastom. Poželjno je za tjedne tretmane i kod peruti, ljuskavog vlasišta ili iznimno suhe kože.
Dabur amla ulje za kosu – amla za kosu
Ulje amle ili njegujuće ulje po izboru pomiješano s prahom amle također se može koristiti i kao intenzivan tretman njege. Ovaj tretman ostavljamo na kosi kao masku, a drugi tretman za vlasište pročitajte u poglavlju o prahu Amle. Ulje amle možete dodati i u prejak šampon kako biste spriječili isušivanje kose i vlasišta.
Ulje amle možete blago zagrijati (ne prevruće) i zatim ga jednom tjedno umasirati u vlasište za poticanje rasta kose. Ukoliko ga pomiješate s ricinusovim ulje, iznenadit ćete se koliko će vaša kosa nakon nekoliko ovakvih tretmana izgledati zdravije, dok dugotrajno korištenje osigurava zdravo vlasište.
Ulje od amle gdje kupiti – Amla ulje cijena
Na našim područjima ulje amle je najpoznatije zbog nekoliko proizvođača, a to su Dabur, Brahmi i Khadi. Nažalost, ovi proizvođači više nisu toliko zastupljeni na policama naših prodavaonica te je ulje Amle teško pronaći u trgovinama. Brahmi Amla ulje DM je nekoć prodavao, no danas je ovo ulje moguće naručiti online ili rijetko pronaći u trgovinama zdrave hrane i dodataka prehrani.
Cijena ovog ulja ovisi o kvaliteti samog ulja, a većinom iznosi do 100 kn za 100 ml ulja od amle. Poželjno je pripaziti na deklaraciju ili obratiti pozornost na sastojke ako ulje kupujete po prvi puta. Izbjegavajte proizvode s previše sastojaka jer takva ulja sadrže više dodataka i ekstrakta od pravog i kvalitetnog ulja.
Amla u prahu, amla kapsule i gdje kupiti prah
Prah od plodova amle koristi se za brojne pripravke poput izrade prirodnih maski za kožu i kosu, a može se i konzumirati oralno u smislu napitaka i kapsula. Prah amle bogat je vitaminima, posebice vitaminom C te pomaže ojačati imunitet i otpornost organizma.
Osim toga, vitamin C potiče proizvodnju kolagena, stoga je amla biljka koja također sprječava preuranjeno starenje i opuštanje kože. Amla prah za lice je potpuno siguran i odlično će se uklopiti u domaće maske za lice. Recept za izradu maski od gline pogledajte OVDJE.
Amla kapsule najčešće sadrže prah od amle, no potrebno je konzumirati isključivo organske kapsule koje sadrže prirodan prah amle. Nažalost, mnogi proizvođači mogu reklamirati kapsule koje ne sadrže čistu amlu već mnogo bespotrebnih dodataka koje možda ne biste htjeli unositi u organizam.
Amla u prahu može se kupiti u brojnim prodavaonicama zdrave prehrane i dodataka prehrani na našem području. Dodajte Amla prah za lice omiljenim maskama kako biste iskoristili antioksidativno djelovanje i umirite iziritiranu kožu.
Za snažnu kosu i zdravo vlasište bez iritacija i peruti pomiješajte ½ šalice amla praha i ¼ šalice vode. Rijetku smjesu umasirajte u vlasište i nanesite na ostatak kose. Možete staviti plastičnu vrećicu ili kapu za kupanje te ostavite tretman 10-30 minuta. Kosu zatim operite po običaju i uživajte u zdravoj i sjajnoj kosi.
Amla sadnice – amalaki sadnice
Biljka Amla, odnosno Indijski ogrozd ne raste na našim područjima te ju je poprilično teško uzgajati kod nas ili doći do sadnica. Ukoliko ju poželite uzgojiti, amla bi najbolje mogla uspjeti na Jadranu zbog toplije klime. Posaditi je možete iz sjemena, a preporučljivo je na mjesto manje izloženo vjetru i suncu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kronična upala je česta i opasna! Kako znati imate li je?
- Maja Kuzelj Grgić
- 5 min čitanja
Saznajte više o njezi i zaštiti kože:
Nastavite čitati
Saznajte više o njezi kose u sljedećim tekstovima:
Nastavite čitati
Naelektrizirana kosa: “Kao da ste stavili prst u struju!” Evo zašto nastaje, kod koga se najviše javlja i kako je ukrotiti
- Anamaria Kranjčec
- 3 min čitanja