Garamycin mast (Gentamicinum)- upute
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Djelatna tvar je gentamicin sulfat.
Pomoćne tvari su: metilparahidroksibenzoat; propilparahidroksibenzoat; parafin, tekući; vazelin, bijeli
Farmaceutski oblik i veličina pakiranja: Mast 15 g masti u aluminijskoj tubi.
Farmakoterapijska skupina: Ostali antibiotici za lokalnu primjenu – aminoglikozidni antibiotik
Način i mjesto izdavanja: Lijek se izdaje na recept, u ljekarni.
ŠTO JE GARAMYCIN I ZA ŠTO SE KORISTI?
1 g masti sadrži 1 mg gentamicina u obliku gentamicin sulfata. Garamycin mast dostupna je u aluminijskoj tubi po 15 g. Garamycin je aminoglikozidni antibiotik koji djeluje na bakterije koje uzrokuju infekcije kože. Liječnik Vam je propisao Garamycin mast za liječenje infekcija na koži, inficiranih venskih ulkusa, inficiranih ozeblina ili opeklina manjih površina.
KAKO ĆETE UZIMATI GARAMYCIN?
Uvijek uzimajte lijek prema uputama liječnika. Ako niste sigurni kako uzimati lijek, obratite se liječniku ili ljekarniku. Uklonite krastu da bi lijek lakše djelovao. Na inficirano mjesto 3 do 4 puta na dan lagano namažite mast. Namazanu površinu možete pokriti gazom.
Liječnik će Vam reći koliko vremena će trajati liječenje. Ako smatrate da je učinak lijeka prejak ili preslab, posavjetujte se s liječnikom ili –
Ako ste uzeli veću dozu Garamycina nego što smijete
Ukoliko ste primijenili veću dozu lijeka nego što bi smjeli, odmah se posavjetujte S liječnikom ili ljekarnikom. Prevelika doza neće uzrokovati nikakve poteškoće, osim ako ste mazali mast na veliku površinu oštećene kože kroz dulje vrijeme (više tjedana).
Ako ste zaboravili uzeti Garamycin
Ne uzimajte dvostruku dozu kako bi nadoknadili dozu koju ste zaboravili.
Učinci prestanka liječenja Garamycinom
Oboljeli dio mažite toliko vremena koliko Vam je propisao liječnik. Ako prebrzo prestanete s primjenom lijeka, može doći do ponovne upale.
MOGUĆE NUSPOJAVE
Kao i svi lijekovi, i lijek Garamycin može imati nuspojave. Pri uporabi masti možete osjetiti lagani svrbež ili se može pojaviti blago crvenilo kože, ali zbog toga ne treba prekidati liječenje. Moguće je da je oboljeli dio kože osjetljiviji na sunčane zrake. Može doći i do porasta otpornih mikroorganizaxna. U tom slučaju dođe do pogoršanja znakova bolesti. Prekinite liječenje i posavjetujte se s liječnikom.
O svakoj nuspojavi obavijestite svog liječnika ili ljekarnika.
Ovo su skraćene i neslužbene upute, za službenu i potpunu verziju uputa obratite se liječniku ili ljekarniku.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja