Athyrazol tablete – Uputa o lijeku
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Proizvođač:
Jadran Galenski laboratorij
Samo na recept?
DA
Primjena:
tireostatik
Opis
Sastav
1 tableta sadržava 10 mg tiamazola.
Pomoćne tvari: laktoza monohidrat, mikrokristalinična celuloza ..
Pakovanje
30 tableta u polietilenskoj fioli.
Farmakoterapijska grupa i djelovanje
Tiamazol je tireostatik. Koči sintezu prirodnih hormona štitnjače–tetrajodtirozina (T4, tiroksin) i trijodtironina (T3)–inhibiranjem uklapanja joda u organske spojeve (jodotirozine) te inhibicijom vezanja jodotirozina u tireoidne hormone. Lijek ne djeluje na postojeće tireoidne hormone deponirane u štitnoj žlijezdi (npr. tireoglobulin), ili one koji se nalaze u cirkulaciji, niti utječe na djelovanje tireoidnih hormona kad se uzimaju peroralno ili parenteralno. Tiamazol se odmah apsorbira, ali brzo metabolizira, stoga ga je nužno uzimati u pravilnim vremenskim intervalima (svakih 8 sati). Izlučuje se urinom. Prolazi hematoplacentarnu barijeru i izlučuje se u majčino mlijeko.
Način i mjesto izdavanja
Izdaje se na liječnički recept u ljekarnama.
Rok valjanosti
Otisnut je na pakovanju. Lijek ne koristiti nakon isteka roka valjanosti.
Način čuvanja
Čuvati na suhom mjestu, izvan dohvata djeci.
Primjena
Terapijske indikacije
Hipertireoza, priprema za operaciju štitne žlijezde, dopuna terapiji radioaktivnim jodom.
Doziranje i način primjene
Tablete treba uzimati u trima jednakim dozama u 8-satnim intervalima. Ne smije se propustiti ni jedna doza.
Hrana može promijeniti terapijski učinak lijeka – preporučuje se stoga lijek uzimati ili uvijek uz jelo ili uvijek na prazan želudac. Kliničko se poboljšanje primjećuje u roku od 1 do 3 tjedna, a eutireoza nastaje za 1 do 3 mjeseca.
Liječenje traje dok ne nastupi prirodna remisija.
Odrasli
Početna je doza 15 mg (3 x ½ tablete) kod blage hipertireoze, 30 – 40 mg (3 x 1 tableta), kod izražene hipertireoze te 60 mg (3 x 2 tablete) kod jako izražene hipertireoze.
Doza održavanja jest 5 – 15 mg dnevno.
Djeca
Početna je dnevna doza 0,4 mg/kg tjelesne težine podijeljena u tri jednake doze i u 8–satnim intervalima. Doza održavanja u djece iznosi polovicu početne doze.
Predoziranje
Simptomi predoziranja su vrtoglavica, povraćanje, glavobolja, groznica, mišićna bol, svrbež i edemi. Aplastična se anemija (pancitopenija) ili agranulocitoza može manifestirati u roku od nekoliko sati do nekoliko dana. Rjeđe se javlja hepatitis, nefrotički sindrom, dermatitis praćen ljuštenjem kože, neuropatija i stimulacija ili depresija središnjeg živčanog sustava.
U slučaju predoziranja athyrazolom treba primijeniti aktivni medicinski ugljen koji će smanjiti apsorpciju lijeka iz probavnog trakta. Aktivni medicinski ugljen treba davati u ponovljenim dozama, sam ili uz ispiranje želuca, uz osiguranje funkcije dišnih organa bolesnika.
Mjere opreza
Agranulocitoza je potencijalno najozbiljnija nuspojava tiamazola. Javlja se u 0,3–0,6% bolesnika, i u pravilu prestaje prekidom terapije. Može doći i do pojave leukopenije, trombocitopenije i aplastične anemije. Poremećaji hematopoeze najčešći su u prvim dvama mjesecima liječenja. Terapiju athyrazolom treba prekinuti u slučaju agranulocitoze, aplastične anemije, hepatitisa ili dermatitisa praćena ljuštenjem kože. U bolesnika je sa smanjenom funcijom bubrega i/ili jetre potrebno reducirati dozu lijeka.
Kontraindikacije
Hipotireoza, preosjetljivost na tiamazol, dojenje.
Upozorenja
Trudnoća i dojenje
Tiamazol prolazi hematoplacentarnu barijeru i može, ako se predozira, uzrokovati fetalnu gušu. Tiamazol je učinkovit lijek za liječenje hipertireoze u trudnoći. Preporučuje se primjena najnižih mogućih doza lijeka kako bi se smanjio rizik nastanka hipotireoze u majke i fetusa. Žene koje se liječe athyrazolom ne bi smjele dojiti. Utjecaji na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima
Nema podataka o utjecaju athyrazola na sposobnosti upravljanja vozilima i strojevima.
Nuspojave
Nuspojave se javljaju u manje od 3% bolesnika. Blaže nuspojave mogu biti kožni osip, svrbež, urtikarija, vrtoglavica, povraćanje, artralgija, parestezija, gubitak okusa, nenormalni gubitak kose, mijalgija, glavobolja, neuritis, edemi, pigmentacija kože, žutica. Ozbiljnije nuspojave, koje se vrlo rijetko javljaju, uključuju inhibiciju mijelopoeze (agranulocitoza, granulopenija i trombocitopenija), aplastičnu anemiju, medikamentoznu vrućicu, lupus-like sindrom, hepatitis (žutica može trajati nekoliko tjedana poslije terapije), periarteritis i hipoprotrombinemiju.
O svakoj nuspojavi treba obavijestiti liječnika ili ljekarnika.
Interakcije
Istovremeno uzimanje athyrazola i antikoagulanasa, kumarina ili heparina može pojačati njihov učinak (tiamazolu se pripisuje antivitamin K učinak).
Napomene
Proizvodi
“JADRAN”-Galenski laboratorij d.d, Pulac bb, Rijeka, Hrvatska
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja